Krzysztof Niespodziański

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof Niespodziański

ks. Krzysztof NiespodziańskiFot. Krzysztof Kozłowski.
ks. Krzysztof Niespodziański
Fot. Krzysztof Kozłowski.
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1967 r.
Turek
Zawód duchowny katolicki, proboszcz

Krzysztof Niespodziański (ur. 24 maja 1967 r. w Turku) – duchowny katolicki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rychnowie, poeta, ilustrator książek, malarz.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył Technikum Górnicze w Koninie. Maturę zdał w 1990 roku. Ukończył Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1996 r. z rąk bpa Eugeniusza Juretzko. Studiował na wydziale malarstwa i grafiki, specjalizacja grafika artystyczna, na Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2006r. uzyskał dyplom (z wyróżnieniem) pracowni prof. Andrzeja Bartczaka.

Praca

Po święceniach kapłańskich pracował na misjach na Białorusi i w Kanadzie. W 2006 r. przeniósł się do archidiecezji warmińskiej. Pracował jako wikary w Klebarku Wielkim, Mrągowie i Ornecie. Od października 2011 r. jest proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rychnowie.

Jest inicjatorem nabożeństwa do Matki Bożej Radosnej. Sam napisał ikonę Matki Bożej Radosnej Rychnowskiej.

Działalność artystyczna

Poza teologią zajmuje się malarstwem sztalugowym, ikonopisarstwem, grafiką artystyczną i animacją klasyczną. Obecnie pracuje nad serią ikon na podobraziu przedmiotów użytkowych, tworzy cykl lamentasów. Jego obrazy i grafiki wystawiane były m.in. w Łodzi, Łebie, Ozorkowie, w Turku, Warszawie i Włocławku.

Pisze również poezję, która często stanowi komentarz do prac manualnych. Jego wiersze doczekały się wielu publikacji. W 2005 r. opublikował tomik Dla przyjaciół, a w 2010 r. rozmyślania religijne Do poduszki. W 2014 r. wydał książki: Rychnowo – tajemnica drewnianej perły oraz Grunwaldzka poziomka i inne bajdurzenia wiejskiego proboszcza.

Zajmuje się ilustrowaniem książek, głównie o charakterze poetyckim. Jego prace (malarstwo i grafika) można było oglądać na licznych wystawach na terenie całego kraju. Brał udział w spotkaniach poetyckich, a także festiwalach i przeglądach filmów animowanych, m.in. w:

  • I Krajowym Ponurym Festiwalu Animacji w Katowicach
  • Międzynarodowym Konkursie Filmów Animowanych we Wrocławiu
  • II Festiwalu Młodej Sztuki we Wrocławiu
  • Pokazie animacji klasycznych w Muzeum Kinematografii w Łodzi
  • Pokazie animacji w Rura Jazz – Klub Movie/Wrofilm
  • Pokazie animacji w Świdnickim Ośrodku Kultury

Bibliografia

olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]
niespodzianka.art.pl [30.12.2014]
Leksykon Kultury Warmii i Mazur [30.12.2014]