Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie

Kosciół parafialny.Źródło: www.zdszabrowo.hpu.pl [13.04.2014]
Kosciół parafialny.
Źródło: www.zdszabrowo.hpu.pl [13.04.2014]
Siedziba Ząbrowo
Adres 14-241 Ząbrowo
Data powołania 1962 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja elbląska
Dekanat Iława-Zachód
Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie
zdszabrowo.hpu.pl

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Iława-Zachód należącym do diecezji elbląskiej. Erygowana w 1962 r. Proboszczem parafii w Ząbrowie jest ks. Mirosław Masztalerek.

Historia parafii

Pierwszą parafię pw. Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie erygowano w 1375 roku. W okresie reformacji w jej miejsce powstała wspólnota ewangelicka. W XVII stuleciu była ona filią gminy w Olbrachtowie. Od 1687 r. stała się samodzielną parafią z kościołem filialnym w Lasecznie obsługującym także inne wakujące parafie protestanckie. W XVII i XVIII w. z uwagi na polskich mieszkańców parafii nabożeństwa i nauki sprawowano także w języku polskim, a co najmniej do 1817 r. przechowywano w kościele zbiór kazań polskich słynnego kaznodziei luterańskiego Samuela Dambrowskiego, tzw. "Dambrówkę" (także: "Dąbrówkę").

W 1962 r. parafię pw. Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie ponownie kanonicznie erygował biskup warmiński Tomasz Wilczyński.

Do parafii należą następujące miejscowości: Ząbrowo, Piotrkowo, Gałdowo, Chełmżyca, Gardzień, Grabowiec, Kamionka Duża, Segnowy, Szymbark, Starzykowo, Szczepkowo.

Filie parafii

  • kościół filialny pw. św. Wojciecha w Gałdowie
  • kaplica publiczna w Piotrkowie

Zobacz też

Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie [24.04.2014]

Bibliografia

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie [13.04.2014]