Ratusz w Pasłęku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Ratusz w Pasłęku – ratusz w Pasłęku znajdujący się na obszarze dawnego rynku, datowany na XIV w. (powiat elbląski).

Sklepienie podcienia ratusza w Pasłęku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Ratusz w Pasłęku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Pasłęk – miasto tzw. Oberlandu, w powiecie elbląskim.

Opis

Ratusz w Pasłęku jest ozdobą dawnego rynku (obecnie ul. Chrobrego) i symbolem miasta. To budowla, która powstała w 1380 r. Kształt ratusza zmieniał się w ciągu wieków. Stąd też można zauważyć w jego architekturze wpływy zarówno gotyku, jak i renesansu. Wyjątkowy walor ratusza stanowi jego podcień, który powstał w formie otwartego przejścia wzdłuż budynku i oddzielony był od ulicy rynkowej masywnymi trzema filarami. Podcień ratuszowy nakryty został sklepieniem o układzie gwiaździstym, wykonanym w XV w. Żaden z zachowanych ratuszy z tego okresu (w Malborku, Morągu i Ornecie) nie posiada takiego rozwiązania architektonicznego.

Kolejna przebudowa ratusza miała miejsce w 1558 r., kiedy nadano mu nowy, późnorenesansowy szczyt. Podczas II wojny światowej ratusz, podobnie jak całe miasto, został zniszczony aż w 80%. Zniszczeniom uległy także sąsiadujące z ratuszem i połączone z nim budynki miejskie. Po wojnie władze polskie zdecydowały odbudować zabytkowy obiekt, rekonstruując szczyt, zadaszenie i ścianę tylną. Ratusz został oddany do użytku w 1961 r. Jako niewielki obiekt ma tylko jedno piętro i poddasze.

Ciekawostki

Na środkowym filarze umieszczono żeliwną tablicę z napisem w jęz. łacińskim: "Miasto przez Batawów uciekinierów z Holandii – niegdyś przez nich zbudowane było i wzięło imię. Jeślibyś się rozejrzał po świecie stwierdzisz, że w Królestwach niewiele jest mu równych".

Bibliografia

Bałdowski Jan, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna. Przewodnik, Warszawa 1997.
Mieczkowski Krzysztof, Tomaszewski Marian, Rowerem po Krainie Kanału Elbląskiego. Przewodnik po szlakach rowerowych, Elbląg 2011.
Rodziewicz Wiesław, Włodarski Józef, Pasłęk. Spotkania z historią i legendą, Pasłęk 1996.
Warmia i Mazury. Przewodnik, Olsztyn 1993.