Rezerwat Kałeckie Błota

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1988
Powierzchnia 186,48 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Kałeckie Błota – rezerwat przyrody znajdujący się w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, około 12 km na północ od Srokowa i około 0,5 km na południe od wsi Kałki. Rezerwat został utworzony w 1988 r. ("Monitor Polski" nr 32, poz. 293) w celu ochrony biotopów lęgowych różnych gatunków zwierząt wodnych i błotnych, głównie ptactwa i bobrów. Zajmuje powierzchnię 186,48 ha.

O rezerwacie

Zwierzęta

Gatunkiem dominującym w rezerwacie jest bóbr europejski, można spotkać tu także łosie, sarny, dziki, lisy, jenoty, wydry oraz norki amerykańskie. Występuje tu około 90 gatunków ptaków, w zagęszczeniu 33 pary na 10 ha powierzchni, a wśród nich m.in. lęgowiska strumieniówki, brodźca samotnego, kulika, brodźca leśnego, orlika, bąka, kropiatki i żurawia. Obserwować tu można środkowoeuropejskie gatunki pokrzewek, słowika szarego, podróżniczka, pokląskwę, rokitniczka i łozówkę, kszyka, samotnika, remiza i zimorodka.


Rośliny

Na całym terenie rezerwatu rozrzucone są zarośla wierzbowe z dominującym gatunkiem wierzby szarej, a także nieco mniejszym udziałem innych gatunków, takich jak: wierzba uszata i pręcikowa, brzoza omszona, kruszyna, kalina koralowa. W kępach olsów rośnie oprócz olszy czarnej brzoza brodawkowata i omszona oraz świerk. Wśród tych zbiorowisk występują płaty roślinności wodnej, szuwarowej i niskie torfowiska turzycowe oraz roślinność łąkowa.

Ciekawostki

Bóbr europejski zadomowił się na terenie rezerwatu po 140-letniej nieobecności, a jego powrót zanotowano w 1973 roku. Powrót tego gatunku w okolice Srokowa wiązał się z czynną ochroną tego gatunku prowadzoną na terenie byłego ZSRR (pierwszą reintrodukcję bobrów przeprowadzono w 1930 r. w basenie Dniepru). W ramach tych działań w 1955 r. osiedlono w obwodzie kaliningradzkim nad Putiłowką i Ilmą, tj. dopływami Pregoły, 40 bobrów odłowionych na Białorusi. W tym czasie nad Szeszupą poza granicami Polski wypuszczono 30 bobrów. Putiłowka, która po stronie polskiej zwie się Oświnką, poprzez jeziora Oświn, Rydzówka i Kanał Mazurski ma połączenie z Jeziorem Mamry. Właśnie tą drogą przywędrowały na polską część dorzecza Pregoły pierwsze bobry. W 1962 r. zaobserwowano dwa żeremia na Oświnie i po jednym na jeziorkach Jaż i Osiek. Dogodne warunki wpłynęły na dynamiczny rozwój populacji tego gatunku oraz rozprzestrzenienie się i zasiedlanie przez bobry coraz większych obszarów.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja ochrony Środowiska w Olsztynie [03.12.2014]
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota, pl.wikipedia.org [03.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć