Rezerwat Kociołek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Kociołek

Rodzaj rezerwatu torfowiskowy
Charakter ścisły
Państwo  Polska
Data utworzenia 1958
Powierzchnia 7,44 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Kociołek
Rezerwat przyrody Kociołek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Kociołek
Rezerwat przyrody Kociołek
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Kociołek – rezerwat przyrody utworzony w 1958 r. (MP nr 16, poz. 102) na terenie gminy Biskupiec, w Nadleśnictwie Jamy. Obiekt o charakterze rezerwatu ścisłego został powołany w celu ochrony dobrze zachowanego torfowiska przejściowego. Zajmuje obszar 7,44 ha, z czego 0,90 ha przypada na wody, a 6,12 ha na torfowiska.

Rezerwat Kociołek
Rezerwat Kociołek

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Rezerwat położony jest w północnej części Pojezierza Brodnickiego na styku strefy morenowej i obszarów sandrowych. Leży w stosunkowo głębokim zagłębieniu terenowym, będącym wytopiskiem po martwym lodzie. W centrum obiektu znajduje się zbiornik wodny, będący pozostałością jeziora dystroficznego. Jest on otoczony torfowiskiem przejściowym, powstałym w wyniku zarastania jeziora. Wokół torfowiska rozciągają się obszary leśne. Partie torfowiska mają charakter słabo utrwalonego pła torfowcowego. Stopień utrwalenia torfowiska zwiększa się w miarę oddalania się od jeziora.

Rośliny

Pła torfowcowe tworzą głównie płaty z przygiełką białą i turzycą nitkowatą tworzące zespoły. W zespołach przeważają płaty z wełnianką pochwowatą, turzycą bagienną oraz borem bagiennym. Na obrzeżu torfowiska dominują płaty z turzycą dzióbkowatą, wełnianką szerokolistną oraz zarośli łzowych z dominująca wierzbą uszatą. Wokół torfowiska ciągną się różnowiekowe i różnogatunkowe lasy grądowe, sporadycznie bory mieszane. W rezerwacie występuje również rosiczka okrągłolistna, widłak jałowcowaty, bagno zwyczajne, bagnica torfowa, turzyca bagienna.

Ciekawostki

Na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się obiekt o podobnej nazwie: rezerwat przyrody Jezioro Kociołek.

Bibliografia

S. Dąbrowski, B. Polakowski, L. Wołos, Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Olsztynie 1999.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska [12.12.2014]
pl.wikipedia.org, Rezerwat Kociołek [22.10.2014]
pl.wikipedia.org, Jezioro Kociołek