Rezerwat Perkuny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Perkuny

Rodzaj rezerwatu torfowiskowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 1954
Powierzchnia 3,50 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Perkuny
Rezerwat przyrody Perkuny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Perkuny
Rezerwat przyrody Perkuny
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Perkuny – rezerwat przyrody utworzony w 1954 r. (MP nr 123, poz. 1780), mający charakter rezerwatu ścisłego o powierzchni 3,5 ha położonego w gminie [[Giżycko (gmina wiejska)|Giżycko], w Nadleśnictwie Giżycko. Obiekt powołano w celu zachowania torfowiska wysokiego z naturalnymi zespołami roślinności torfowiskowej i stanowiskiem rosiczki okrągłolistnej.

O rezerwacie

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Rezerwat obejmuje swoimi granicami nieduże, śródleśne torfowisko o charakterze częściowo torfowiska wysokiego, w części przejściowego i niskiego. Na terenie rezerwatu można wyróżnić dwa zbiorowiska roślinne: zbiorowisko boru bagiennego i zespół sosnowo-brzozowy lasu bagiennego. Pierwszy typ występuje na torfowiskach wysokich, gdzie drzewostan buduje różnowiekowa sosna pochodzenia naturalnego. W runie dominuje bagno zwyczajne i wełnianka pochwowata. Drugi zespół – sosnowo-brzozowy lasu bagiennego – występuje na torfowiskach przejściowych i niskich. Drzewostan złożony jest z brzozy omszonej, sosny, olszy czarnej. Zbiorowiska pokryte są warstwą mchów.

Rośliny

Na terenie rezerwatu odnotowano występowanie rzadkich gatunków roślin, m.in. przygiełki białej, rosiczki okrągłolistnej, turzycy bagiennej, bażyny czarnej czy wierzby lapońskiej.
Na torfowisku niskim można zaobserwować brzozę brodawkowatą i omszoną, wierzbę uszatą i czarniawą. Natomiast na obrzeżu torfowiska występują nieduże płaty zarośli wierzbowych, złożone głównie z wierzb: pięciopręcikowej i uszatej, ponadto kruszyny, podrostów brzozy omszonej i brodawkowatej.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [12.12.2014]
Rezerwat przyrody Perkuny, pl.wikipedia.org [12.12.2014]
gizycko.bialystok.lasy.gov.pl [12.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć