Rezerwat Torfowisko Spytkowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Torfowisko Spytkowo

Rodzaj rezerwatu torfowiskowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 1958
Powierzchnia 2,10 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Torfowisko Spytkowo
Rezerwat przyrody Torfowisko Spytkowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Torfowisko Spytkowo
Rezerwat przyrody Torfowisko Spytkowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Torfowisko Spytkowo – rezerwat przyrody utworzony w 1958 r (MP nr 663, poz. 364) w celu ochrony rzadkiego w naszym kraju reliktu glacjalnego – wierzby lapońskiej (Salix lapponum). Położony jest 5,5 km na północny wschód od Giżycka i 1 km na wschód od wsi Spytkowo. Zajmuje powierzchnię 2,10 ha.

O rezerwacie

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Rezerwat obejmuje swoimi granicami część śródpolnego torfowiska przejściowego, powstałego w miejscu osuszonego jeziora. Proces lądowienia jeziora został przyspieszony w wyniku odprowadzenia wody w XIX wieku przy pomocy sieci kanałów do i z Kruklin.

Rośliny

Na torfowisku objętym granicami rezerwatu rośnie rzadki drzewostan złożony z brzozy omszonej z udziałem olchy czarnej i krzewiastych wierzb: szarej, rokity, iwy, czarniawej, uszatej, pięciopręcikowej i lapońskiej. W runie występuje modrzewnica zwyczajna, żurawina błotna, rosiczka okrągłolistna czy turzyca strunowa. Wśród mszaków obecne są liczne mchy z przewagą torfowców.
Wyraźną tendencją zaobserwowaną na terenie rezerwatu jest zwiększanie się roli gatunków drzewiastych, szczególnie brzozy omszonej, kosztem niektórych gatunków wierzb, zwłaszcza czarniawej, śniadej i lapońskiej.

Ciekawostki

Na prawo od drogi Spytkowo-Zielony Gaj-Pieczonki znajduje się punkt widokowy – 181,1 m n.p.m.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]
Rezerwat przyrody Torfowisko Spytkowo, pl.wikipedia.org [10.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć