Turzyca strunowa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Turzyca strunowa

Carex chordorrhiza
L.
Turzyca strunowa.Fot. Dariusz Kubiak.
Turzyca strunowa.
Fot. Dariusz Kubiak.
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa jednoliścienne
Rząd wiechlinowce
Rodzina ciborowate
Rodzaj turzyca
Gatunek turzyca strunowa
Synonimy

Turzyca strunowa (Carex chordorrhiza L.) – gatunek rośliny z rodziny ciborowatych (turzycowatych; Cyperaceae).

Morfologia

Roślina trwała, wysokości 5–15 cm, z długimi nadziemnymi rozłogami, na których wierzchołku wyrastają kwitnące łodygi. Łodyga wzniesiona, okrągława lub słabo trójkanciasta, gładka. Pochwy liściowe brązowe. Blaszki liściowe sztywne, zaostrzone, płaskie lub rynienkowate, szerokości do 1,5 mm.

Kwiatostan bez podsadki, długości 10–15 mm, składający się z 3–5 główkowato skupionych kłosów. Kłosy u dołu z kwiatami męskimi, u góry z żeńskimi. Plewy brązowe, biało obrzeżone. Pęcherzyki niewiele dłuższe od plew, szeroko jajowate, brązowe, o gładkich brzegach. Słupek z dwoma znamionami. Kwitnie od maja do czerwca. Owoce stanowią drobne brązowe orzeszki otoczone charakterystycznym dla turzyc pęcherzykiem.

Rozmieszczenie i ekologia

Turzyca strunowa reprezentuje grupę gatunków borealnych, z optimum zasięgowym w północnej i północno-wschodniej Europie. W Polsce występuje dosyć rzadko w północnej części niżu (na ok. 40 współczesnych stanowiskach).

Gatunek ten porasta torfowiska przejściowe, dolinkowe wilgotne fazy w kompleksie torfowisk wysokich, brzegi (pło mszarne) zarastających jeziorek na torfowiskach przejściowych, czasem kwaśne torfowiska niskie.

Na Warmii i Mazurach gatunek ten spotkać można m.in. w Parkach Krajobrazowych: Górznieńsko-Lidzbarskim, Mazurskim, Welskim, a także w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej.

Wartość użytkowa

Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W Polsce należy do gatunków bardzo rzadkich, zagrożonych wymarciem (kategoria zagrożenia V na czerwonej liście).

Ciekawostki

Turzyca strunowa zaliczana jest do reliktów glacjalnych, osiąga w Polsce południowo-zachodnią granicę zasięgu.

Zobacz też

pl.wikipedia.org, turzyca strunowa [25.05.2014]
jezioro.com.pl [25.05.2014]

Bibliografia

Warmia i Mazury. Cud, tylko się rozejrzeć, Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna, Olsztyn 2012.