Stanisław Drożyłowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Stanisław Drożyłowski

Data i miejsce urodzenia 1737 rok
Litwa
Data i miejsce śmierci 6 czerwca 1806 roku
Dobre Miasto
Zawód Kanonik dobromiejski

Stanisław Drożyłowski (ur. 1737 r. na Litwie, zm. 6 czerwca 1806 r. w Dobrym Mieście) – kanonik, dworzanin biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego.

Życiorys

Najwcześniejszy okres życia Drożyłowskiego owiany jest tajemnicą. Nie zachowały się żadne pewne informacje dotyczące jego rodziców i wczesnych etapów edukacji. Fakt, że znalazł się w otoczeniu biskupa warmińskiego, pozwala sądzić, że musiał władać językiem łacińskim, wykazywać się znajomością literatury, historii oraz erudycją, a także być człowiekiem zdolnym i ambitnym.

Działalność

Do Lidzbarka Warmińskiego przybył wraz z Ignacym Krasickim, z którym łączyła go przyjaźń. Biskup najwidoczniej cenił uwagi i opinie Drożyłowskiego związane z twórczością pisarską. Z pewnością relacje z Krasickim wpłynęły w niemałym stopniu na decyzję o przekazaniu mu majątku w Sękitach oraz beneficjum przy kaplicy zamkowej. Po jakimś czasie Drożyłowski został obdarzony kanonią kolegiacką w Dobrym Mieście. W 1778 roku pełnił funkcję sekretarza tejże kanonii. Trzy lata później został proboszczem w Kiwitach.

W 1784 roku Drożyłowski został honorowym kanonikiem warmińskim. Cieszył się dobrą opinią, szczególnie ceniono wagę, jaką przykładał do kwestii oświaty miejscowej ludności. W 1791 roku został egzaminatorem prosynodalnym.

Ciekawostki

Ignacy Krasicki zadedykował mu swoje Bajki oraz Monachomachię.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej. Od połowy XV do końca XVIII wieku,t. I, Olsztyn 1984.
Mikulski Tadeusz, W kręgu oświeconych, Warszawa 1960.