Stowarzyszenie "Mazurski Trakt Konny"

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stowarzyszenie "Mazurski Trakt Konny"

Logo Stowarzyszenia "Mazurski Trakt Konny"
Logo Stowarzyszenia "Mazurski Trakt Konny"
Rok założenia 2011
Siedziba ul. Portowa 2/3
11-600 Węgorzewo
Profil działalności Stowarzyszenie
Kontakt ul. Portowa 2/3
11-600 Węgorzewo
kom. 602 343 450
KRS 0000377610

Stowarzyszenie "Mazurski Trakt Konny" – stowarzyszenie powstałe z inicjatywy Związku Stowarzyszeń na rzecz Rozwoju Gmin Północnego Obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Organizacja ta w skrócie używa nazwy Lokalna Grupa Działania 9 (LGD 9). LGD 9 i jest organizacją pozarządową skupiającą samorządy gmin, na których terenie działa oraz przedsiębiorców i inne instytucje. Celem MTK jest poszerzenie oferty gospodarstw agroturystycznych, stadnin i pensjonatów oraz ich promocja poprzez turystykę konną.

Historia

W założeniu miało powstać opracowanie zawierające propozycje kilkugodzinnych i kilkudniowych wycieczek w siodle. Ta oferta została skonsultowana z właścicielami gospodarstw agroturystycznych i właścicielami gruntów (głównie z nadleśnictw), po których trakt konny miał przebiegać. Podczas spotkania został ustanowiony wstępny przebieg trasy i jej oznakowanie. Projekt ten przyczynił się do powstania mapy promocyjnej, gdzie były oznaczone wszystkie trasy i lokalizacje gospodarstw agroturystycznych. Tablice informacyjne zostały umieszczone we wszystkich uczęszczanych miejscach. Projekt ten może być nadal rozwijany ze względu na jego doskonałą lokalizację oraz możliwość tworzenia nowych gospodarstw agroturystycznych, poszerzenie i promocję istniejącej już oferty.
W celu osiągnięcia zamierzonych efektów LGD 9 zorganizowało cykl spotkań poświęconych zasadom działania tego typu obiektów w kraju. Przedstawiono na nich idee funkcjonowania oraz możliwe sposoby wykorzystania miejscowych walorów turystycznych. Omówiono sposoby użytkowania pod kątem możliwości istniejących ośrodków jeździeckich. Podczas prezentacji zainteresowane osoby przedstawiały swoje oczekiwania lub ewentualne doświadczenia w tym zakresie. Wymiana doświadczeń służyła lepszemu zrozumieniu oczekiwań trzech grup: potencjalnych użytkowników, podmiotów udostępniających swoje grunty jak np. Nadleśnictwa oraz LGD 9 jako organizatorowi tego projektu. Pomocnym okazało się opracowanie pt. "Turystyka konna w nadleśnictwie". W trakcie trwania szkoleń przedstawiono podstawowe przepisy prawne obowiązujące w tym zakresie (m.in. Ustawa o lasach). Ważnym zaganianiem było opracowanie rozpoznawalnego znaku który, służyłby do oznakowania traktu w terenie. W celu pełnego rozpoznania oferty turystycznej jaką dysponują poszczególne ośrodki wykonano ankietę dotyczącą możliwych usług oferowanych na trasie. Zebrane informacje w przyszłości miały posłużyć do wydania folderu promocyjnego z opisem gospodarstw i oferowanych przez nie atrakcji turystycznych. Integralną częścią projektu było ustalenie przebiegu tras gdzie można poruszać się konno. Uczestnicy spotkań, mając najlepsze rozeznanie w terenie, sami zaproponowali ich przebieg. Wiele dróg prowadziło przez tereny leśne, co zgodnie z wymogiem Ustawy o lasach wymaga uzyskania zgody nadleśniczego. W tym celu przedstawicieli nadleśnictw poproszono o zaakceptowanie lub niezbędną korektę proponowanej trasy.
Efektem pracy jest powstanie Mazurskiego Traktu Konnego. Obejmuje on swoim zasięgiem wszystkie gminy należące do LGD 9. Pokrywa się to z obszarem działania 4 nadleśnictw: Srokowo, Borki, Czerwony Dwór i Giżycko, leżących na terenie RDLP Olsztyn i Białystok.

Statut

Istnienie traktu ma charakter regionalny. Nie jest on znany w całym kraju, a istniejące ośrodki jeździeckie mają ograniczone możliwości jego reklamy, dlatego niewiele wzrosło natężenie ruchu. Niemniej jednak trakt w istotny sposób poszerza ofertę gospodarstw, co daje się już zauważyć w ilości składanych zapytań dotyczących jego istnienia. Obecność tego typu przedsięwzięcia znalazła odbicie w filmie reklamującym region LGD 9. Ma ono zostać również uwzględnione w powstającym krajowym informatorze dotyczącym turystyki konnej. Dzięki zaangażowaniu Nadleśnictw mają zostać udostępnione tereny leśne. Będzie to wkład leśników w promocję i rozwój regionalny (Kucina 2006). Działania takie sprzyjają pozytywnemu odbiorowi przez społeczeństwo. Jest to również przykład jak wielofunkcyjne leśnictwo nawet pośrednio może oddziaływać na inne gałęzie gospodarki, w tym przypadku turystykę.

Cele

Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju i promocji "Mazurskiego Traktu Konnego" oraz pobudzanie i wspieranie inicjatyw społecznych, w tym w szczególności:

  • promowanie zasobów gospodarczych, kulturowych oraz środowiska naturalnego Wielkich Jezior Mazurskich, w tym kultury ludowej, lokalnych tradycji i zwyczajów
  • podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i zasobów kulturowych
  • promocja działalności gospodarczej opartej na wykorzystaniu szlaków turystycznych obszaru Wielkich Jezior Mazurskich
  • wspieranie inicjatyw społecznych i gospodarczych mieszkańców
  • wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz budowy nowych i modernizacji istniejących szlaków turystycznych oraz tworzenia sieci ich połączeń
  • promowanie aktywnego wypoczynku i zdrowego stylu życia oraz podejmowanie inicjatyw w zakresie rozwoju kultury fizycznej i sportu

Zarząd

  • Lipska Ewa Elżbieta – prezes
  • Melnik Piotr – wiceprezes
  • Kowalczyk Jan – skarbnik
  • Pacek Anna Danuta – sekretarz
  • Chachulska Joanna – członek Zarząd

KOMISJA REWIZYJNA:

  • Radziejewski Andrzej Adam
  • Dąbrowski Maciej
  • Pacek Jarosław

Dla ważności oświadczenia woli, jak również wszelkich pism w przedmiocie praw i obowiązków majątkowych stowarzyszenia, jest wymagany podpis prezesa lub wiceprezesa oraz jednego z członków zarządu.

Bibliografia

mojepanstwo.pl [10.10.2014]
cepl.sggw.waw.pl [10.10.2014]