Nadleśnictwo Srokowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nadleśnictwo Srokowo

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Srokowo
Nadleśnictwo Srokowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Srokowo
Nadleśnictwo Srokowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres ul. Leśna 1
11-420 Srokowo
E-mail srokowo@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (89) 753 40 43
Strona internetowa www.srokowo.olsztyn.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Srokowo – jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zajmuje powierzchnię 17897,62 ha, w tym powierzchnia leśna to 16830,59 ha. Funkcję nadleśniczego w Nadleśnictwie Srokowo sprawuje Zenon Piotrowicz. W strukturze Nadleśnictwa wyodrębniono biuro Nadleśnictwa, szkółkę leśną oraz 14 leśnictw: Bobry, Dąbrowa, Gierłoż, Jezioro, Kronowo, Królikarnia, Łączki, Mały Kamień, Nakomiady, Poganowo, Suśnik, Tolkowiec, Wilcze, Zielone.

Położenie

Nadleśnictwo Srokowo jest położone w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Swoim zasięgiem obejmuje obszar 11 gmin: Barciany, Giżycko, Kętrzyn (miasto i gmina), Korsze, Mrągowo, Reszel (miasto i gmina), Ryn, Sępopol, Srokowo, Węgorzewo (rys. 1.).

Rys. 1. Położenie Nadleśnictwa Srokowo na mapie RDLP w Olsztynie

Nadleśnictwo Srokowo.jpeg

Źródło: srokowo.olsztyn.lasy.gov.pl

Historia

Obszar aktualnie administrowany przez Nadleśnictwo Srokowo przed wiekami był terenem dawnej Barcji, którą zamieszkiwali Bardowie. W XIII w. teren ten został podbity przez zakon krzyżacki. Obszar Nadleśnictwa był wielokrotnie niszczony: w XVII w. przez wojska szwedzkie, następnie w XIX w. przez wojska pruskie, rosyjskie i francuskie. Na początku XX w. ogromnych spustoszeń dokonały wojska rosyjskie. Po II wojnie światowej utworzono na terenie dzisiejszego Nadleśnictwa Srokowo Nadleśnictwo Gierdawy, w skład którego weszły lasy stanowiące dawną własność junkierską. W następstwie regulacji polsko-radzieckich miejscowość Gierdawy znalazła się po stronie rosyjskiej, co zmusiło do przeniesienia Nadleśnictwa do miejscowości Grabonia. Kolejne zmiany nastąpiły 1948 r., kiedy ponownie zmieniono siedzibę Nadleśnictwa, tym razem na Markuzy. W 1959 r. Nadleśnictwo Gierdawy włączono do Nadleśnictwa Kętrzyn, by w 1962 r. reaktywować je pod nową nazwą Nadleśnictwo Srokowo z siedzibą w Srokowie.

Zasoby leśne

Nadleśnictwo Srokowo porastają przede wszystkim drzewostany liściaste ]. Wśród typów siedliskowych lasów obserwuje się przewagę lasu świeżego (44,4%). Oprócz tego występują: las mieszany świeży (13,8%), las wilgotny (13,4%), ols jesionowy (9%), ols (6%), bór mieszany świeży (4%). Gatunkami dominującymi w drzewostanach są: brzozy (23%), dęby (21%), sosny i modrzewie (20%). W strukturze gatunkowej nieco niższy jest udział olszy (16%) i świerków (13%).

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Srokowo dysponuje Leśną Szkołą, której teren obsadzono różnymi gatunkami drzew i krzewów. Rozmieszczono tu także liczne tablice informacyjne. Ponadto na terenie Nadleśnictwa znajduje się ścieżka edukacyjna "Wyskok" o długości 12 km. Wzdłuż ścieżki rozmieszczono tablice informacyjne opisujące wybrane zjawiska zachodzące w środowisku leśnym, zagadnienia gospodarki leśnej, jak również z zakresu ochrony środowiska.

W Nadleśnictwie Srokowo wyznaczono również trzy ścieżki rowerowe:

  • pierwsza – o długości 32,42 km – przebiega przez okolicę bogatą w ciekawostki historyczne i przyrodnicze
  • druga – o długości ok. 20 km – przebiega pomiędzy rezerwatami przyrody: Bajory i Kałeckie Błota
  • trzecia – najkrótsza – ma 8,8 km

Dużą atrakcją w Nadleśnictwie jest Leśna Trasa Turystyczna "Gierłoż", wyznaczona w pobliżu obiektu Wilczy Szaniec.

Bibliografia

srokowo.olsztyn.lasy.gov.pl [10.10.2014]
srokowo.lavinaplatform.com [10.10.2014]