Studzianka

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Studzianka

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Jeziorany
Liczba ludności (2022) 128
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Studzianka
Studzianka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Studzianka
Studzianka
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Studzianka (niem. Wonneberg) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Jeziorany. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku była zamieszkana przez 133 osoby. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Grzegorz Wardzyński.

Położenie

Miejscowość położona jest na Pojezierzu Olsztyńskim, w odległości 22 km od Olsztyna. Do wsi najłatwiej dojechać od strony oddalonych o 2 km Frączek.

Dzieje miejscowości

W XIX wieku Studzianka wraz ze Studnicą i Frączkami wchodziła w skład parafii w Radostowie. Po zakończeniu II wojny światowej wieś została zasiedlona przez przybyszy z Wileńszczyzny i Polski centralnej. Od 1 stycznia 1955 roku miejscowość wchodziła w skład gromady Radostowo, którą tworzyły: Radostowo, Studnica, Studzianka oraz Wilkiejmy. Jeszcze w latach 60. XX wieku we wsi działała cegielnia i wiatrak, który zaopatrywał ją w energię. Bez wątpienia ogromnym atutem Studzianki jest jej położenie - oddalenie od miejskiego zgiełku i chaosu. Codzienność związaną z życiem w miejscowości – w której bez wątpienia czas się zatrzymał, co stanowi o jej unikatowości, a jednocześnie stwarzać może wiele problemów (znaczne odległości, brak pracy) – malowniczo opisuje autorka bloga (i jednocześnie mieszkanka Studzianki z wyboru): Wonne Wzgórze.

Turystyka

  • szlak rowerowy o długości 29,6 km – przebieg trasy: JezioranyLekityDerc – Frączki – Studzianka – Radostowo – Studnica – Jeziorany

Zabytki

  • kapliczka warmińska z 1905 roku, zlokalizowana w centrum wioski
  • kapliczka przydrożna zlokalizowana na zachodnim skraju wsi
  • kapliczka warmińska z stylu neogotycki,zlokalizowana za miejscowością

Bibliografia

Biskupiec. Z dziejów miasta i powiatu, red. Wanda Korycka, Olsztyn 1969.
Jadwiszczak Andrzej S., Klimek Robert, Kosińska Teresa, Warmia znana i nieznana: Ługwałd, Spręcowo, Sętal, Nowe Włóki, Plutki, Gradki, Tuławki, Gady, Frączki, Studzianka, Derc, Barczewko, Maruny, Gady 2011.
Bank Danych Lokalnych GUS [09.12.2013]
Ciekawe Mazury [09.12.2013]
Genealogy.net [09.12.2013]
Wonne Wzgórze [09.12.2013]

Przypisy