Wilkiejmy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wilkiejmy

Rodzaj miejscowości wieś niesołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Jeziorany
Liczba ludności (2022) 29
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wilkiejmy
Wilkiejmy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wilkiejmy
Wilkiejmy
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Wilkiejmy (niem. Walkeim) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Jeziorany. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku była zamieszkana przez 299 osób[1]. Miejscowość wchodzi w skład Sołectwa Potryty.

Położenie

Miejscowość położona jest na Pojezierzu Olsztyńskim, w niewielkiej odległości od jezior: Spągi, Ustnika, Karpiowego, Praba. Miejscowość leży w odległości 40 km od Olsztyna.

Dzieje miejscowości

Wilkiejmy zostały założone na staropruskim polu osadniczym zwanym Welkekaym. Obszar ten był zamieszkany przez braci Monteko, Cantele i Sintese oraz ich synów: Neodrawsa i Arnolda. 19 kwietnia 1348 roku biskup Herman z Pragi uznał posiadłości wyżej wymienionych za wolne majątki pruskie. Obok tych posiadłości powstały majątki lenne na prawie chełmińskim - od tej pory miejscowość uważana była za osadę chełmińską. W czasie wojny polsko–krzyżackiej w latach 1519–1521 Wilkiejmy zostały częściowo zniszczone. Z pewnością część ziemi należącej do wsi leżała odłogiem. W XVIII stuleciu do miejscowości dotarła epidemia dżumy, pustosząca w tym okresie terytorium Prus. W XIX stuleciu liczba mieszkańców utrzymywała się na stosunkowo równomiernym poziomie. Po zakończeniu II wojny w miejscowości osiedliła się polska ludność. Obecnie wieś ma charakter miejscowości letniskowej. Część mieszkańców zatrudniona jest poza wsią, pozostali utrzymują się z rolnictwa.

Liczba mieszkańców w poszczególnych okresach:

  • 1848 r. - 136 osób
  • 1939 r. - 300 osób
  • 2007 r. - 100 osób

Zabytki

  • 2 zabytkowe kapliczki warmińskie

Bibliografia

Biskupiec. Z dziejów miasta i powiatu, red. Wanda Korycka, Olsztyn 1969.
Bank Danych Lokalnych GUS [19.12.2013]
Genealogy.net [19.12.2013]

Przypisy

  1. łącznie Wilkiejmy i Potryty