Szlak żeglugowy z Giżycka do Mikołajek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szlak żeglugowy z Giżycka do Mikołajek – szlak żeglugowy o długości 37 km, ciągnący się od jeziora Niegocin w Giżycku do Jeziora Mikołajskiego w Mikołajkach.

Jezioro Niegocin.
Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Przystań jachtowa w Giżycku.
Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kanał Kula.
Fot. Mieczysław Kalski

Położenie

Szlak z Giżycka do Mikołajek położony na terenie dwóch powiatów giżyckiego i mrągowskiego oraz gmin: Giżycko, Miłki, Mikołajki. Łączy następujące miasta i miejscowości: Giżycko, Rydzewo, Tałty, Mikołajki.

Opis

Szlak żeglugowy o długości trasy 37 km prowadzi w kierunku południowym przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na trasie trzecie co do wielkości jezioro krainy i jedno z największych w Polsce, jezioro Niegocin oraz kilka jezior mniejszych, połączonych kanałami. Z jeziora Niegocin widoczna panorama Giżycka i z prawej znany ośrodek turystyczno-wypoczynkowy Wilkasy. Na leżących dalej jeziorach szlaku duże ilości ptactwa wodnego. Z jeziora odgałęzienie szlaku bocznego do jeziora Kisajno przez Kanał Niegociński.

Trasa

0.00 km – Początek szlaku na przystani statków Żeglugi Mazurskiej nad jeziorem Niegocin w Giżycku.

8.00 km – Połączenie jeziora Niegocin z Jeziorem Bocznym. Na wschodnim brzegu przystań statków w Rydzewie, na zachodnim wieś Bogaczewo.

11.00 km – Kanał Kula łączy jezioro Boczne z jeziorem Jagodne. Przesmyk oddzielający jeziora uważany bywa za dział wodny pomiędzy dorzeczem Wisły i Pregoły.

19.00 km – Początek Kanału Szymońskiego łączącego południową część jeziora Jagodne zwaną Jeziorem Szymoneckim z jeziorem Szymon. Nad kanałem most drogowy na trasie Mikołajki-Giżycko. Z lewej wyspa Szymonka.

21.00 km – Wylot Kanału Szymońskiego na jezioro Szymon. Jezioro otoczone gęstymi szuwarami stanowi doskonałe siedlisko dla ptaków wodnych.

22.00 km – Początek Kanału Mioduńskiego łączącego jezioro Szymon z niewielkim jeziorem Kotek Wielki.

24.00 km – Koniec Kanału Mioduńskiego, początek jeziora Kotek Wielki.

25.00 km – Początek Kanału Leleckiego łączącego jezioro Kotek Wielki z Jeziorem Tałtowskim. Nad kanałem most drogowy na trasie Mikołajki-Ryn.

26.00 km – Wylot Kanału Leleckiego na jezioro Tałtowisko.

27.00 km – Początek Kanału Tałckiego (Tałteńskiego) łączącego jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty.

29.00 km – Wylot Kanału Tałckiego na jezioro Tałty.

29.00 km – Rozwidlenie szlaków wodnych na jezioro Tałty, w prawo do Rynu (odcinek Mikołajki-Ryn), w lewo do Mikołajek. W pobliżu rozwidlenia (z prawej) największa głębia jeziora osiągająca 51 m.

33.00 km – Z lewej na brzegu jeziora Tałty wieś Tałty.

35.00 km – Z prawej najwyższe wzniesienie okolicy (punkt widokowy) Olszowy Róg (155 m n.p.m.).

36.00 km – Koniec jeziora Tałty, początek Jeziora Mikołajskiego.

37.00 km – Przystań statków w Mikołajkach nad jeziorem Mikołajskim.

Bibliografia

Bałdowski Jan, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna. Przewodnik, Warszawa 1997.
Koziak Mariusz, Mazury i Warmia, Warszawa 2002.