Szlak Kopernikowski: Majątek Kumiany - Frombork

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak Kopernikowski cz.2

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Majątek Kumiany
Koniec Frombork
Numer WM-2006
Kolor znakowania czerwony Czerwony.gif
Długość 85 km
Typ szlak pieszy

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Kościół pw. Świętych Piotra i Pawła w Pieniężnie. Fot. Adam Kliczek, www.zatrzymujeczas.pl, (CC-BY-SA-3.0). Źródło: Commons Wikimedia
Bazylika mniejsza pw. św. Katarzyny w Braniewie. Fot. Jan Mehlich. Źródło: Commons Wikimedia
Wzgórze Katedralne we Fromborku. Fot. Jan Mehlich. Źródło: Commons Wikimedia

Nazwa szlaku

Szlak Kopernikowski cz. 2

Zobacz też

Trasa

Majątek Kumiany – PieniężnoBraniewoFrombork

Opis

Szlak rozpoczyna się w Majątku Kumiany, gdzie kończy się Szlak Kopernikowski cz. 1. Idąc wchodzimy do wsi Henrykowo. Z zachowanych zabytków godnymi uwagi jest gotycki kościół św. Katarzyny i Marii Magdaleny z przełomu XIV i XV w. i plebania z drugiej połowy XVIII w., kaplica przydrożna z XVIII w. i XIX w.

Kolejną atrakcją jest miejscowość Pieniężno. Do zabytków należy tu ratusz miejski z drugiej połowy XIV w., kościół pw. Świętych Piotra i Pawła, zamek Kapituły Warmińskiej z XIV w., wieża ciśnień, most nad Wałszą, który jest najwyższym mostem kolejowym w Polsce.

Kolejną miejscowością jest Braniewo, jedno z najstarszych miast w Polsce. Początki powstania miasta wiążą się wybudowaniem przez krzyżaków, około roku 1240, drewnianej warowni. Braniewo było pierwszą stolicą Warmii i do 1370 r. rezydencją biskupów warmińskich i kapituły. Do zabytków miasta należy bazylika mniejsza pw. św. Katarzyny, neogotycki budynek dworca kolejowego, wieża bramna dawnego zamku biskupiego (jedyny ocalały fragmentem zamku), budynek Collegium Hosianum, cerkiew św. Trójcy, cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego.

Szlak kończy się we Fromborku, miejsce wieloletniego pobytu, śmierci i pochówku Kopernika, w który polski uczony spędził 33 lata swojego życia. To tutaj napisał swoje dzieło "O obrotach ciał niebieskich". Od XIV w. Frombork był jednym z ważniejszych miast Warmii, siedzibą kapituły warmińskiej. Z całą pewnością wart zobaczenia jest zaliczany do najwyższej, zerowej klasy światowych dóbr architektonicznych kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego, w którego skład wchodzi m. in. średniowieczna, gotycka katedra zbudowana w latach 1329-1388, dawny pałac biskupi, obecnie Muzeum Mikołaja Kopernika, dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego – najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego, gotycko-barokowa (XVI-XVII w.) Wieża Kopernika. Poza Wzgórzem Katedralnym warte zobaczenia jest były szpital św. Ducha z kaplicą św. Anny, który istnieje od końca XV w., Wieża Wodna z XVI w.

Bibliografia

www.jezioro.com.pl [22.12.2013]
www.pieniezno.pl [22.12.2013]
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]