Szlak Kopernikowski: Frombork - Kępki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak Kopernikowski cz.3

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Frombork
Koniec Kępki
Numer WM-2006
Kolor znakowania czerwony Czerwony.gif
Długość 61 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział "Ziemi Elbląskiej" PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, widok z Wieży Radziejowskiego. Fot. Jan Mehlich. Źródło: Commons Wikimedia
Zespół cegielni w Kadynach. Fot. Polimerek. Źródło: Commons Wikimedia

Nazwa szlaku

Szlak Kopernikowski cz. 3

Zobacz też

Trasa

FromborkTolkmickoKadynyElblągKępki

Opis

Jest to trzecia i ostatnia część szlaku Kopernikowskiego, biegnącego głównie przez miejsca związane z pobytem i pracą Mikołaja Kopernika. Rozpoczyna się we Fromborku, gdzie kończy się szlak Kopernikowski cz. 2.

Kolejnym punktem na szlaku jest miasto Tolkmicko. Łączą się tu w jedno krajobraz górski, lesisty i morski, roztaczając niezwykle piękne widoki. Znajdują się tu trzy rezerwaty leśne: Kadyński Las, Buki Wysoczyzny Elbląskiej i Pióropusznikowy Jar. Znajdują się zabytki: kościół parafialny pw. św. Jakuba z XIV w., baszta gotycka, domy mieszczańskie z XVII-XVIII w., kaplica barokowa z XVIII w. We wsi Łęcze można zobaczyć zespół domów podcieniowych z końca XVIII i początku XIX w., kościół barokowy z 1746 r. We wsi Nadbrzeże-Połoniny dawny dom zdrojowy z 1842 r. W Podgrodziu kościół pseudogotycki z 1885 r. Kolejną miejscowością na szlaku są Kadyny, jedna z najciekawszych miejscowości na Wysoczyźnie Elbląskiej. Na miejscu staropruskiego grodu Krzyżacy postawili w XIII w. obronny dwór. W 1340 r. majątek Kadyny przeszedł w ręce rycerza z okolic Ostródy Jana Bażyńskiego. Jeden z kolejnych właścicieli podarował w 1898 r. majątek niemieckiemu cesarzowi Wilhelmowi II, który przebudował cała wieś zatrudniając do tego najlepszych architektów. Zobaczyć tu można zespół budowli dworskich z barokowym pałacem, dawnym spichlerzem i oranżerią, malowniczo położony klasztor franciszkański z XVIII w. oraz pieczołowicie odrestaurowany budynek dawnej szkoły zaprojektowany przez słynnego architekta Konrada Steinbrechta.

Kolejne ciekawe miejsce na szlaku to Suchacz, wieś w pobliżu której, na wodach Zalewu Wiślanego, doszło w roku 1463 do bitwy morskiej, w której połączone siły polskie, elbląskie i gdańskie rozgromiły flotę krzyżacką dowodzoną przez wielkiego mistrza Ludwika van Erlichsausena. Wydarzenia te upamiętnia głaz pamiątkowy usytuowany w centrum wsi, na skwerku.

Mijamy kolejne miejscowości i docieramy do Elbląga, drugiego co do wielkości i najstarszego miasta w województwie warmińsko-mazurskim. Zobaczyć tu można: kościoła pw. Bożego Ciała, zabytkową XIV-wieczną Bramę Targową, katedrę pw. św. Mikołaja z XIV w., dawny kościół dominikanów pw. NP Marii z XIII-XIV w., zamek krzyżacki. Z Elbląga szlak wiedzie do Kępek – dużej wsi położonej malowniczo nad Nogatem. Jej geneza sięga 1295 r. Tutaj, wraz z przepłynięciem promem na druga stronę Nogatu, kończy się warmiński odcinek Szlaku Kopernikowskiego, wiodącego przez OlsztynLidzbark WarmińskiBraniewoFromborkElblągKępki.

Utrzymując czerwony kolor znaków bierze natomiast swój początek odcinek szlaku pomorskiego o przebiegu Kępki – Solnica – Malbork – Biała Góra – Bemowo – Tychnowy – Kwidzyn – Sadlinki – Gardeja, o długości 118,1 km.

Bibliografia

www.frombork.pl [22.12.2013]
www.jezioro.com.pl [22.12.2013]
Szlaki Mazur [22.12.2013]
www.tolkmicko.pl [22.12.2013]