Szlak Napoleoński: Kamieniec – Iława

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak Napoleoński

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Kamieniec
Koniec Iława
Kolor znakowania zielony Zielony.gif
Długość 38 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Pałac w Kamieńcu. Fot. Marcin N. Źródło: Commons Wikimedia
Plik:Dworzec Iława 1a.jpg
Noegotycki dworzec kolejowy w Iławie. Fot. Marcin N. Źródło: Commons Wikimedia
Zamek w Szymbarku. Fot. Jerzy Strzelecki. Źródło: Commons Wikimedia

Nazwa szlaku

Szlak Napoleoński

Trasa

Kamieniecjezioro CzerwicaPiotrkowoSzymbarkIława

Opis

Wytyczony szlak pieszy przebiega przez dwa województwa, województwo pomorskie i województwo warmińsko-mazurskie (odcinek Kamieniec-Iława). Na trasie szlaku, w miejscowości Kamieniec, znajduje się barokowy pałac Finckensteinów z XVIII w., gdzie w okresie od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 r. rezydował Napoleon. Obecnie pałac popada w ruinę. Szlak wiedzie również przez rezerwat przyrody Czerwica, położony na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, gdzie od 1934 r. istnieje kolonia kormoranów i czapli siwej.

Jedną z głównych atrakcji turystyczno-krajoznawczych na trasie szlaku są ruiny zamku w Szymbarku (XIV w.). Do dnia dzisiejszego ocalał i został częściowo odrestaurowany zamknięty obwód kamienno-ceglanych murów z basztami, bramą i kamiennym mostem. Szlak kończy się w Iławie przy neogotyckim dworcu kolejowym na ul. Dworcowej.

Iława jest ośrodkiem wypoczynkowym, sportowym i turystycznym. Znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski. Znajdują się tu liczne zabytki. Na pewno warto obejrzeć gotycki kościół Przemienienia Pańskiego na starym mieście, cerkiew św. Jana Apostoł, neobarokowy ratusz, liczne kamienice, a także jezioro Jeziorak – najdłuższe oraz szóste pod względem powierzchni jezioro w Polsce i trzecie, co do wielkości, jezioro w województwie. Ma 27 km długości oraz około 32 km2 powierzchni. Na jeziorze jest 16 wysp, w tym największa Wielka Żuława i Wielki Bukowiec. Prawie całe jezioro leży na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i połączone jest z Kanałem Elbląskim.

Bibliografia

www.jezioro.com.pl [22.12.2013]
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]