Szlak pieszy "Okrężny" - Elbląg

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
„Okrężny”

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Numer WM-2001-n
Kolor znakowania niebieski Niebieski.gif
Długość 10 km
Typ szlak pieszy

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Srebrny Potok, Bażantarnia. Fot. Kasia84. Źródło: Commons Wikimedia
Park Bażantarnia, Restauracja Myśliwska. Fot. Spitfire303. Źródło: Commons Wikimedia
Bażantarnia. Fot. Anna Denis. Źródło: Commons Wikimedia

Nazwa szlaku

"Okrężny" – szlak pieszy niebieski

Trasa

Elbląg-Bażantarnia: Restauracja Myśliwska – Góra Jagiellońska – Parasol – Góra Ludowa – mostek Elewów – Urwisko Krystyny – rzeka Kumiela – Restauracja Myśliwska

Opis

Szlak niebieski w całości przebiega przez elbląski park leśny Bażantarnia, tworząc na skraju Wysoczyzny Elbląskiej pętlę o długości 10 km. Ze względu na charakterystykę terenu oraz na stopień trudności, podzielony został na dwa odcinki: leśny i górski. Bażantarnia jest miejscem wypoczynkowym istniejącym już od XVIII w. W XIX w. były królewski konsul w Rosji August Abbeg przebudował dwór w zajazd. W otaczającym parku wytyczono aleje i tarasy. Organizowano zawody strzeleckie, koncerty muzyczne i przedstawienia w muszli koncertowej.

Restauracja Myśliwska jest węzłem szlaków. Oprócz szlaku niebieskiego rozpoczyna się tu także szlak żółty, zielony "Ścieżka Jaszczurek", szlak "Żółta Stopa" oraz przebiega czerwony Szlak Kopernikowski. Obok restauracji znajduje się pomnik przyrody (stary dąb), muszla koncertowa oraz tablica turystyczno-informacyjna.

Przemierzając szlak mijamy stok Góry Bukowej (131 m n.p.m.), wchodzimy na szczyt Góry Jagiellońskiej, gdzie można podziwiać panoramę najbliższej okolicy Bażantarni oraz meandry płynącego w dole Srebrnego Potoku, który wpada do rzeki Kumieli. Zejście z góry jest strome, porośnięte bukami. Dalej dochodzimy do polanki z zadaszeniem, tzw. "parasolu". Od tego miejsca zaczyna się odcinek górski szlaku niebieskiego. Dochodzimy nim do wzniesienia zwanego Górą Ludową (108 m n.p.m.) i dalej do Góry Sowiej (95 m. n.p.m.), zwanej także "Świątynią Dumania". Rozpościera się tu widok na wzgórze Czarci Jar (133 m. n.p.m.). Schodząc w dół przekraczamy mostek Elfów i dochodzimy na skraj Urwiska Krystyny. Stąd szlak biegnie wzdłuż rzeki Kumieli do Restauracji Myśliwskiej.

Bibliografia

www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]
Elbląska Bażantarnia, red. J. Zaskiewicz, Elbląg 1995.