Szlak pieszy Iława - Siemiany

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak pieszy Iława - Siemiany

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Iława
Koniec Siemiany
Kolor znakowania niebieski Niebieski.gif
Długość 24.8 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Trasa

Iława-Dworzec PKP, ul. Dworcowa – Siemiany

Opis

Malowniczy szlak pieszy prowadzi z miasta Iława lasami wzdłuż brzegu jeziora Jeziorak, do wsi letniskowej Siemiany. W większości przebiega przez Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Szlak zaczyna się przy neogotyckim dworcu kolejowym znajdującym się przy ul. Dworcowej. Początkowo biegnie razem ze szlakiem zielonym Szlakiem Napoleońskim.

Iława jest ośrodkiem wypoczynkowym, sportowym i turystycznym. Znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski. Znajdują się tu liczne zabytki. Na pewno warto obejrzeć gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego na starym mieście, cerkiew św. Jana Apostoła, neobarokowy ratusz, liczne kamienice.

Z Iławy szlak wiedzie wzdłuż zachodniego brzegu Jezioraka, najdłuższego oraz szóstego pod względem powierzchni jeziora w Polsce i trzeciego co do wielkości jezioro w województwie. Ma 27 km długości oraz około 32 km2 powierzchni. Na jeziorze jest 16 wysp, w tym największa Wielka Żuława i Wielki Bukowiec. Prawie całe jezioro leży na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i połączone jest z Kanałem Elbląskim.

Dochodzimy do zatoki Widłągi, a dalej wędrujemy ścieżkami leśnymi. Szlak kończy się na drugim przystanku PKS we wsi Siemiany. Miejscowość turystyczna, latem wieś odwiedzają tysiące turystów, którzy mają tu bogate zaplecze noclegowo-rekreacyjne. Siemiany są główną po Iławie przystanią dla żeglarzy. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XVIII w. Naprzeciw wsi widoczna wyspa Lipowy Ostrów i Bukowiec, która jest połączona groblą ze wsią Wieprz.

Galeria zdjęć

Bibliografia

www.jezioro.com.pl [22.12.2013]
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]