Urbanowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Urbanowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Dobre Miasto
Liczba ludności (2010) 196
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Urbanowo
Urbanowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Urbanowo
Urbanowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Urbanowo (niem. Zechern) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dobre Miasto. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku była zamieszkana przez 196 osób. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Ryszard Łańko[1].

Położenie

Miejscowość jest położona w północnej części Pojezierza Olsztyńskiego, w odległości ok. 16 km do Dobrego Miasta.

Dzieje miejscowości

Urbanowo było niegdyś majątkiem stanowiącym własność rodziny Schimmelpfennig - warmińskiego rodu szlacheckiego, którego przodkowie przybyli z Niderlandów. Ostatni przedstawiciel rodziny zmarł pod koniec XIX wieku. W roku 1807 Urbanowo zostało zajęte przez Rosjan podążających za Francuzami po bitwie pod Iławą Pruską. 18 lutego wojska rosyjskie musiały jednak opuścić okolice, nękane przez ostrzeliwujące nieprzyjaciela baterie marszałka Francji Michała Ney'a. Po II wojnie światowej od roku 1951 na terenie miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne należące do Kombinatu Rolnego Warmia. PGR swój żywot zakończyło w 1996 roku. Trzy lata później Urbanowo stało się siedzibą sołectwa.

Gospodarka

Urbanowo boryka się z typowymi problemami wsi popegeerowskiej. Po upadku PGR - jedynego zakładu produkcyjnego - zabrakło pomysłu na zagospodarowanie terenu oraz inicjatyw zmierzających do zapobieżenia zjawisku masowego bezrobocia wśród mieszkańców. Tereny po dawnym PGR zostały wydzierżawione osobom prywatnym. W miejscowości działają dwa sklepy spożywcze. W chwili obecnej na terenie sołectwa funkcjonuje Zakład Usług Leśnych wykonujący prace na rzecz Nadleśnictwa Wichrowo.

Kultura

W Urbanowie działa świetlica wiejska, natomiast w 1999 roku we wsi powstało Stowarzyszenie Młodzieżowe "Ulica" skupiające się w swej działalności na sensownym zagospodarowaniu czasu wolnego miejscowych dzieci i młodzieży.

Turystyka

Zabytki

Z dawnego założenia dworskiego do dzisiejszych czasów zachował się zespół parkowy ze starodrzewiem oraz zachowanymi parkowymi alejkami.

Multimedia

Film udostępniony w ramach projektu Regionalna Kronika Filmowa

Bibliografia

Suchenek Zygmunt, Dobre Miasto: skrawek uroczej Warmii, Olsztyn 2011.
Bank Danych Lokalnych GUS [20.11.2013]

Przypisy

  1. Wrota Warmii i Mazur [10.10.2013]