Ustnik

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Ustnik

Dworek w Ustniku.Fot. Mieczysław Kalski
Dworek w Ustniku.
Fot. Mieczysław Kalski
Rodzaj miejscowości wieś niesołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Jeziorany
Liczba ludności (2022) 78
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ustnik
Ustnik
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ustnik
Ustnik
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Ustnik (niem. Lichtenhagen) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Jeziorany. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku była zamieszkana przez 436 osób[1]. Miejscowość wchodzi w skład Sołectwa Wójtówko.

Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na Pojezierzu Olsztyńskim pomiędzy jeziorami: Ustnik, Spągi, Prab, Karpiowe.

Dzieje miejscowości

Majątek ziemski w XVII wieku znajdował się w posiadaniu rodu von der Damerau Dambrowski, natomiast w XVIII stuleciu trafił w ręce rodu von Troschke. W końcu XIX wieku należał już do rodziny Kahsnitz. W początku XX wieku został podzielony na dwa mniejsze majątki i z tego powodu równolegle do pierwszego, ale w głębi podwórza, wzniesiono drugi dwór. Starszy dwór jest parterowy, przykryty dachem naczółkowym, a wejście poprzedzone jest tarasem; obecnie dwór w remoncie. Drugi jest większy, dwukondygnacyjny, przykryty dachem dwuspadowym. W elewacji frontowej znajduje się wieloboczny ryzalit, kryty spiczastym daszkiem. Obecnie dwór jest zamieszkany.

Turystyka

Przyroda

W sąsiedztwie miejscowości zlokalizowany jest Rezerwat Przyrody "Ustnik", założony w 1991 roku w celu ochrony zbiornika śródpolnego o nazwie Ustnik - miejsca lęgu cennych gatunków ptaków.

Zabytki

  • zespół dworsko–folwarczny składający się z dwóch dworów (jeden z połowy XIX wieku, drugi z początku XX wieku), rządcówki, 4 budynków mieszkalnych; do niedawna istniał jeszcze spichlerz oraz 6 budynków gospodarczych

Bibliografia

Bank Danych Lokalnych GUS [21.12.2013]
Dom Warmiński [21.12.2013]
Genealogy.net [21.12.2013]
Moje Mazury [21.12.2013]

Przypisy

  1. łącznie Wójtówko i Ustnik