Wopławki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wopławki

Współczesne Wopławki. Fot. Ralf Lotys. Źródło: Commons Wikimedia [10.12.2014]
Współczesne Wopławki. Fot. Ralf Lotys. Źródło: Commons Wikimedia [10.12.2014]
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Kętrzyn
Liczba ludności (2010) 684
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wopławki
Wopławki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wopławki
Wopławki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Wopławki (niem. Woplauken) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 684 mieszkańców. Aktualnie funkcję sołtysa sprawuje Wiesław Dziemela.[1]

Zespół pałacowy w Wopławkach. Fot. Zyta. Źródło: Commons Wikimedia [10.12.2014]

Położenie

Miejscowość leży w odległości 4 km od Kętrzyna.

Dzieje miejscowości

Pierwotnie tereny Wopławek i okolic zamieszkane były przez ludność pruską, po której zachowało się dawne grodzisko zwane Kapliczną Górą. Nazwa wsi Wopelaken stanowi nawiązanie do pruskich dziejów osady.

Wopławki zostały założone pod koniec XIV wieku na 51 włókach jako wieś pruska na prawie chełmińskim. W 1480 roku wieś stała się własnością Jakusza Milewskiego, polskiego szlachcica, który otrzymał osadę na prawie magdeburskim. W tym czasie obszar Wopławek obejmował już 60 włók. Milewscy zarządzali Wopławkami do 1745 roku, kiedy to majątek trafił do rodziny von Schmidtsecków. W okresie przedreformacyjnym Wopławki razem z wsiami: Parcz, Stara Różanka i Kwiedzina należały do parafii w Czernikach. W XVIII wieku wieś składała się z 30 budynków mieszkalnych. W 1817 roku w Wopławkach żyło 211 mieszkańców. W 1939 roku miejscowość była zamieszkana przez 217 osób.

Po zakończeniu II wojny światowej na terenie dawnego majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Podlegało ono Miejscowemu Państwowemu Ośrodkowi Hodowli Zarodowej. W 1970 roku wieś liczyła 307 mieszkańców. W Wopławkach istniał w tym okresie punkt biblioteczny oraz sala kinowa. Do lat 70. dworku mieściło się przedszkole i szkoła dla dzieci pracowników PGR. Część pomieszczeń była także wykorzystana na mieszkania pracownicze i biura. W 1973 roku wieś wchodziła w skład sołectwa Czerniki.

Zabytki

  • Murowany dwór wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku, przebudowany w XIX w.; w 1848 roku właściciele dobudowali nowe skrzydło budynku. Murowana brama wjazdowa została wzniesiona w XVIII stuleciu. Park dworski, założony w XIX w., został zaprojektowany w stylu angielskim. Obecnie park jest porządkowany przez nowego właściciela.
  • Murowany spichlerz, wchodzący w skład zabudowań gospodarczo-folwarcznych
  • Murowana kapliczka grobowa rodziny von Schmidtsecków, wzniesion w XIX wieku; jej pzostałości znajdują się na dawnym cmentarzu zlokalizowanym przy drodze prowadzącej do Karolewa.

Przypisy

Bibliografia

Achremczyk Stanisław, Historia Warmii i Mazur, t. I-II, Olsztyn 2010-2011.
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 2001.
Kętrzyn i okolice, oprac. Izabela Karpiuk, Kętrzyn 2001.
Licharewa Zofia, Kętrzyn. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1962.
Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, red. Aniela Bałanda, Olsztyn 1978.
Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
Bank Danych Lokalnych GUS [22.11.2014]
woplawki.orgfree.com, strona wsi Wopławki [22.11.2014]