Ziemiany

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Ziemiany

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat gołdapski
Gmina Banie Mazurskie
Liczba ludności (2010) 63
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ziemiany
Ziemiany
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ziemiany
Ziemiany
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Ziemiany (niem. Ziemianen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład powiatu giżyckiego. W 2010 roku liczyła 63 mieszkańców[1]. W skład sołectwa wchodzą wsie Ziemiany i Kulsze. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Adam Borowski[2].

Położenie

Wieś położona jest w północno–wschodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, 18 km na południowy wschód od Gołdapi i 4 km na północny wschód od Bani Mazurskich, na północ od drogi wojewódzkiej nr 650. Na północ od Ziemian znajdują się Ziemiańskie Góry, wzgórze o wysokości 196 m n.p.m.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno–wschodnich terenów Prus Książęcych. Jej początki wiążą się z nadaniem przywileju w roku 1566 przez księcia Albrechta Hohenzollerna. Odbiorcą dokumentu był podczaszy Henryk z Mielna, który otrzymał 30 łanów na północ od Wróbla. Na tym areale powstał majątek, a następnie wieś szlachecka. Ziemiany poważnie ucierpiały zarówno w połowie XVII wieku podczas najazdu tatarskiego, jak i na początku następnego stulecia w wyniku wielkiej epidemii dżumy. Wieś należała do parafii ewangelickiej w Baniach Mazurskich. W połowie XIX wieku Ziemiany liczyły 208 mieszkańców.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej, a także parafii greckokatolickiej - obie z siedzibą w Baniach Mazurskich.

Przyroda

W pobliżu miejscowości znajduje się pomnik przyrody - głaz narzutowy "Skalich".

Bibliografia

Gołdap. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1971.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy

  1. łącznie Ziemiany i Kulsze
  2. Wrota Warmii i Mazur [05.12.2013]