Paweł Snopek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzono nową stronę "{{Biogram infobox |imię i nazwisko = Paweł Snopek |imię i nazwisko org = |pseudonim = |grafika = |opis grafiki = |podpis...")
 
(Ciekawostki)
Linia 38: Linia 38:
  
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
Przyjaźnił się z kanonikiem i cenionym poetą łacińskim pochodzącym z [[Lidzbark Warmiński|Lidzbarka Warmińskiego]] – [[Eustachy Knobelsdorf|Eustachym Knobelsdorfem]] oraz holenderskim humanistą – [[Wilhelm Gnapheus|Wilhelmem Gnapheusem], nauczycielem i rektorem w Gimnazjum Elbląskim. Był tez bliskim współpracownikiem biskupa [[lkwim:Jan Dantyszek|Jana Dantyszka]].
+
Przyjaźnił się z kanonikiem i cenionym poetą łacińskim pochodzącym z [[Lidzbark Warmiński|Lidzbarka Warmińskiego]] – [[Eustachy Knobelsdorf|Eustachym Knobelsdorfem]] oraz holenderskim humanistą – [[Wilhelm Gnapheus|Wilhelmem Gnapheusem]], nauczycielem i rektorem w Gimnazjum Elbląskim. Był tez bliskim współpracownikiem biskupa [[lkwim:Jan Dantyszek|Jana Dantyszka]].
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==

Wersja z 21:07, 22 sty 2015

Paweł Snopek

Data i miejsce urodzenia ok. 1480 r.
Jeziorany
Data i miejsce śmierci 22 lutego 1554 r.
Frombork

Paweł Snopek (ur. ok. 1480 r. w Jezioranach – zm. 22 lutego 1554 r. we Fromborku) – sekretarz biskupów warmińskich, kanonik dobromiejski i fromborski, humanista, mecenas.

Życiorys

Urodził się najprawdopodobniej po 1480 r. w rodzinie Mikołaja i Anny N. W dokumentach niemieckich zapisywany jako Paul Schnopke von Seeburg. Zmarł we Fromborku i tam też został pochowany.

Szkoła i wykształcenie

Podstawowe wykształcenie zdobył w Jezioranach.

Praca

Od 1512 r. przebywał na dworze biskupa Fabiana Luzjańskiego. Początkowo był jego kapelanem. Około 1514 r. został sekretarzem biskupim, a w 1522 r. ekonomem dominium. Dzięki Maurycemu Ferberowi, w 1524 r. otrzymał kanonię w Dobrym Mieście, a po pięciu latach - funkcję prepozyta kapituły kolegiackiej (w okresie od 3 lipca 1528 do śmierci). W tym okresie brał udział w rozstrzyganiu najistotniejszych problemów biskupstwa. 20 stycznia 1536 roku został kanonikiem fromborskiej kapituły katedralnej. Objął wówczas to stanowisko po śmierci Jana Konopackiego. Jednak już w grudniu 1538 r. jego prebendę oddano w ręce Aleksandra Suchtena. Zachował jednak funkcję prepozyta dobromiejskiego.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

W 1528 r. pracował przy opracowaniu jednolitej ordynacji krajowej dla Warmii i Prus Książęcych. W 1533 r. spisał Ratio economi mense episcopalis Warmiensis , która jest uznawana za najstarszą księgę rachunkową biskupstwa warmińskiego.
W okresie, kiedy przebywał we Fromborku rozwijał swoje zainteresowania humanisty i mecenasa sztuki. Najprawdopodobniej tworzył wiersze. Miał prywatny bogaty zbiór książek. Całą swoją bibliotekę zapisał w testamencie kapitule kolegiackiej w Dobrym Mieście.

Ciekawostki

Przyjaźnił się z kanonikiem i cenionym poetą łacińskim pochodzącym z Lidzbarka WarmińskiegoEustachym Knobelsdorfem oraz holenderskim humanistą – Wilhelmem Gnapheusem, nauczycielem i rektorem w Gimnazjum Elbląskim. Był tez bliskim współpracownikiem biskupa Jana Dantyszka.

Bibliografia

  1. Kopiczko Andrzej, Kanonicy dobromiejscy 1521-1771, W: Słownik Biograficzny Kapituły Kolegiackiej w Dobrym Mieście, Olsztyn 1999, „Hosianum”, s. 103.
  2. Nicolaus Copernicus Gesamtausgabe: Documenta copernicana. t. 1, Briefe. Texte und Übersetzungen. t. 2, Urkunden, Akten und Nachrichten. Texte und Übersetzungen, Berlin 1996,Wyd. Akademie, s. 129.
  3. Przeracki Jerzy, Sławni obywatele Dobrego Miasta, „Rocznik Dobromiejski”, T. 4 (2010) [wyd. 2011], s. 209-210.
  4. Przeracki Jerzy, Piotr Andrzej Kolberg (1657-1727), „Rocznik Dobromiejski”, T. 5 (2011) [wyd. 2014], s. 167.