Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 23 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
 
|Nazwa_instytucji =  '''Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie'''
 
|Nazwa_instytucji =  '''Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie'''
 
|Grafika          =  budynek hosianum.jpg
 
|Grafika          =  budynek hosianum.jpg
|Opis_grafiki    =  Budynek Seminarium Duchownego w Olsztynie [http://www.hosianum.edu.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=80&Itemid=510 hosianum.edu.pl] [16.06.2014]
+
|Opis_grafiki    =  Budynek Seminarium Duchownego w Olsztynie. Źródło: [http://www.hosianum.edu.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=80&Itemid=510 www.hosianum.edu.pl] [16.06.2014]
 
|Data_założenia  =  1565 rok
 
|Data_założenia  =  1565 rok
 
|Poziom_szkoły    =  uczelnia publiczna  
 
|Poziom_szkoły    =  uczelnia publiczna  
Linia 9: Linia 9:
 
|Adres            =  Olsztyn
 
|Adres            =  Olsztyn
 
}}
 
}}
 
+
[[image:hosianum serce.jpg|thumb|right|290px|Periodyk wydawany przez Hosianum.<br>Źródło: Archiwum [[lkwim:Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]]]]
''' Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie ''' – publiczna szkoła wyższa. Istnieje od . Pierwszym rektorem akademii był dr hab. [[Mirosław Łaguna]].<br/>
+
''' Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie ''' – uczelnia publiczna, istniejąca od 1565 roku jako Seminarium Warmińskie. Zostało założone przez kard. [[lkwim: Stanisław Hozjusz|Stanisława Hozjusza]]. Od 1949 roku siedzibą Seminarium Duchownego jest [[Olsztyn]].
 +
<br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum jest najstarszym Seminarium w Polsce. Zostało założone w 1565 roku przez Sługę Bożego Kardynała [[Stanisława Hozjusza]] w ramach realizacji uchwał Soboru Trydenckiego. Rozpoczęło ono swoją działalność 25 listopada 1567 r. Zostało zlokalizowane w Braniewie, które w owym czasie nazywane było Atenami Północy.Tu Warmińskie Seminarium Duchowne prowadziło swoją działalność nieprzerwanie do II wojny światowej. Dopiero 10 października 1949 r. reaktywowano je w Olsztynie, gdyż gmach Seminarium, wybudowany w okresie międzywojennym w Braniewie, został doszczętnie zniszczony. Po reaktywowaniu go w Olsztynie prężnie rozwijało się pod opieką swego patrona świętego Józefa Oblubieńca NMP i Opiekuna Kościoła.
+
Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie to najstarsze seminarium w Polsce. Powstało w ramach realizacji uchwał Soboru Trydenckiego. Swoją działalność rozpoczęło 25 listopada 1567 roku. Zostało zlokalizowane w [[Braniewo|Braniewie]].  
Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 5 czerwca 1991 roku, w czasie swego pobytu w Olsztynie, podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny, poświęcił nowowybudowany gmach Seminarium Warmińskigo. W październiku 1991 roku alumni zamieszkali w nowym Seminarium. Od roku akademickiego 1999/2000 alumni odbywają studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
 
  
+
W Braniewie Warmińskie Seminarium Duchowne prowadziło swoją działalność nieprzerwanie do II wojny światowej. Gmach Seminarium, wybudowany w okresie międzywojennym w Braniewie, został doszczętnie zniszczony. Dlatego 10 października 1949 roku reaktywowano je w [[Olsztyn|Olsztynie]]. Przy reaktywowaniu Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie biskup [[Teodor Bensch]], Administrator Apostolski Diecezji Warmińskiej, oddał je w opiekę św. Józefa Oblubieńca NMP. Poświęcił je Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 5 czerwca 1991 roku.
  
Hosianum w Olsztynie na Redykajnach
+
W październiku 1991 roku alumni zamieszkali już w nowym budynku seminarium w [[Olsztyn|Olsztynie]] na [[Redykajny|Redykajnach]]. Od roku akademickiego 1999/2000 alumni odbywają studia na [[Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie|Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie]].
  
 
 
 
 
Po wielu zabiegach Kościoła, w roku 1982 przydzielono plac pod budowę nowego gmachu Seminarium w pięknej dzielnicy Olsztyna - na Redykajnach.
 
 
<br/>
 
 
== Cel działalności ==
 
== Cel działalności ==
...
+
Seminarium Duchowne w Olsztynie jest instytucją naukowo-wychowawczą, której celem jest należyte formowanie kandydatów powołanych do kapłaństwa - według wzoru Jezusa Chrystusa, nauczyciela, kapłana i pasterza - na dobrych pasterzy, właściwie przygotowanych do posługi nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym.
 
 
Warmińskie Seminarium jest instytucją naukowo - wychowawczą, której celem jest należyte formowanie kandydatów powołanych do kapłaństwa - według wzoru Jezusa Chrystusa, Nauczyciela, Kapłana i Pasterza - na dobrych pasterzy, właściwie przygotowanych do posługi nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym.
 
<br/>
 
== Absolwenci ==
 
Do grona znanych absolwentów seminarium nalezą:
 
* Ksiądz Arcybiskup Dr Józef Kowalczyk, Prymas Polski
 
* Ksiądz Arcybiskup Dr Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński
 
* Ksiądz Biskup Dr Józef Wysocki, Biskup Pomocniczy Diecezji Elbląskiej
 
* Ksiądz Biskup Dr Jacek Jezierski, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej
 
* Ksiądz Biskup prof. dr hab. Tadeusz Płoski, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 roku.
 
* Ksiądz Biskup Cyryl Klimowicz, Biskup Irkucki
 
* Ksiądz Biskup Teodor Majkowicz, pierwszy biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego
 
 
 
<br/>
 
  
 
== Agendy Kleryckie ==
 
== Agendy Kleryckie ==
 
 
* Seminaryjna Skrzynka Modlitwy
 
* Seminaryjna Skrzynka Modlitwy
 
* Serce Warmii
 
* Serce Warmii
Linia 53: Linia 31:
 
* Liturgiczne Koło Naukowe
 
* Liturgiczne Koło Naukowe
 
* Sekcja Sportowa
 
* Sekcja Sportowa
 +
== Rektorzy ==
 +
*WSD Hosianum w Olsztynie (od 1949 r.)
 +
**ks. dr [[Józef Łapot]] (1949-1958)
 +
**ks. bp dr [[Józef Drzazga]] (1958-1962)
 +
**ks. bp dr [[Jan Obłąk]] (1962-1968)
 +
**ks. dr [[Henryk Gulbinowicz]] (1968-1970)
 +
**ks. dr [[Władysław Turek]] (1970-1982)
  
<br/>
+
*WSD w strukturze Warmińskiego Instytutu Teologicznego (1981-1995)
 +
**ks. bp dr [[Wojciech Ziemba]] (1982-1986)
 +
**ks. mgr [[Kazimierz Torla]] (1986-1991)
 +
**ks. mgr [[Emil Rzeszutek]] (1991-1995)
  
 +
*WSD w strukturze Wydziału Teologii UWM (od 1999 r.)
 +
**ks. dr [[Jan Guzowski]] (1995-2004)
 +
**ks. prof. dr hab. [[Władysław Nowak]] (2004-2011)
 +
**ks. dr [[Paweł Rabczyński]] (2011- )
 +
== Absolwenci ==
 +
Do grona znanych absolwentów seminarium należą:
 +
* Ksiądz Arcybiskup Dr [[Józef Kowalczyk]], Prymas Polski
 +
* Ksiądz Arcybiskup Dr [[Wojciech Ziemba]], Metropolita Warmiński
 +
* Ksiądz Biskup Dr [[Józef Wysocki]], Biskup Pomocniczy Diecezji Elbląskiej
 +
* Ksiądz Biskup Dr [[Jacek Jezierski]], Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej
 +
* Ksiądz Biskup Prof. dr hab. [[Tadeusz Płoski]], Biskup Polowy Wojska Polskiego. Zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 roku.
 +
* Ksiądz Biskup [[Cyryl Klimowicz]], Biskup Irkucki
 +
* Ksiądz Biskup [[Teodor Majkowicz]], pierwszy biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
 +
Kandydaci do kapłaństwa powinni posiadać kwalifikacje wymagane przez Kościół, czyli: właściwą intencję, zdolności intelektualne, odpowiedni poziom moralny i kulturalny, wolę życia w celibacie, a także zdrowie fizyczne i psychiczne, wolność od uzależnień, poprawnie ukształtowaną osobowość.
 +
<br/>
  
Kandydaci do kapłaństwa powinni posiadać kwalifikacje wymagane przez Kościół: właściwą intencję, zdolności intelektualne, odpowiedni poziom moralny i kulturalny, wolę życia w celibacie, a także zdrowie fizyczne i psychiczne, wolność od uzależnień, poprawnie ukształtowaną osobowość.
 
 
 
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
[16.06.2014]
+
''Hosianum Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej w Olsztynie''. Red. Władysław Nowak. Olsztyn, AFW "Mazury", 2006. <br/>
 
+
[http://www.hosianum.edu.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=80&Itemid=510 hosianum.edu.pl] [16.06.2014]<br/>
[http://www.hosianum.edu.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=80&Itemid=510 hosianum.edu.pl] [16.06.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]] [[Kategoria: uczelnia publiczna]] [[Kategoria: seminarium duchowne]] [[Kategoria: Ełk]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]] [[Kategoria: Wyższe uczelnie]] [[Kategoria: Archidiecezja warmińska]] [[Kategoria: Olsztyn]]<br />

Aktualna wersja na dzień 08:59, 31 sie 2017

Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie

Budynek Seminarium Duchownego w Olsztynie. Źródło: www.hosianum.edu.pl [16.06.2014]
Budynek Seminarium Duchownego w Olsztynie. Źródło: www.hosianum.edu.pl [16.06.2014]
Data założenia: 1565 rok
Poziom szkoły: uczelnia publiczna
Adres: Olsztyn
Periodyk wydawany przez Hosianum.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie – uczelnia publiczna, istniejąca od 1565 roku jako Seminarium Warmińskie. Zostało założone przez kard. Stanisława Hozjusza. Od 1949 roku siedzibą Seminarium Duchownego jest Olsztyn.

Historia

Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie to najstarsze seminarium w Polsce. Powstało w ramach realizacji uchwał Soboru Trydenckiego. Swoją działalność rozpoczęło 25 listopada 1567 roku. Zostało zlokalizowane w Braniewie.

W Braniewie Warmińskie Seminarium Duchowne prowadziło swoją działalność nieprzerwanie do II wojny światowej. Gmach Seminarium, wybudowany w okresie międzywojennym w Braniewie, został doszczętnie zniszczony. Dlatego 10 października 1949 roku reaktywowano je w Olsztynie. Przy reaktywowaniu Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie biskup Teodor Bensch, Administrator Apostolski Diecezji Warmińskiej, oddał je w opiekę św. Józefa Oblubieńca NMP. Poświęcił je Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 5 czerwca 1991 roku.

W październiku 1991 roku alumni zamieszkali już w nowym budynku seminarium w Olsztynie na Redykajnach. Od roku akademickiego 1999/2000 alumni odbywają studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Cel działalności

Seminarium Duchowne w Olsztynie jest instytucją naukowo-wychowawczą, której celem jest należyte formowanie kandydatów powołanych do kapłaństwa - według wzoru Jezusa Chrystusa, nauczyciela, kapłana i pasterza - na dobrych pasterzy, właściwie przygotowanych do posługi nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym.

Agendy Kleryckie

  • Seminaryjna Skrzynka Modlitwy
  • Serce Warmii
  • Koło Misyjne "Hosianum"
  • GloriaFM
  • Koło Naukowe Teologii Współczesnej
  • Soli Deo Gloria
  • Liturgiczne Koło Naukowe
  • Sekcja Sportowa

Rektorzy

Absolwenci

Do grona znanych absolwentów seminarium należą:

  • Ksiądz Arcybiskup Dr Józef Kowalczyk, Prymas Polski
  • Ksiądz Arcybiskup Dr Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński
  • Ksiądz Biskup Dr Józef Wysocki, Biskup Pomocniczy Diecezji Elbląskiej
  • Ksiądz Biskup Dr Jacek Jezierski, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej
  • Ksiądz Biskup Prof. dr hab. Tadeusz Płoski, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 roku.
  • Ksiądz Biskup Cyryl Klimowicz, Biskup Irkucki
  • Ksiądz Biskup Teodor Majkowicz, pierwszy biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego

Ciekawostki

Kandydaci do kapłaństwa powinni posiadać kwalifikacje wymagane przez Kościół, czyli: właściwą intencję, zdolności intelektualne, odpowiedni poziom moralny i kulturalny, wolę życia w celibacie, a także zdrowie fizyczne i psychiczne, wolność od uzależnień, poprawnie ukształtowaną osobowość.

Bibliografia

Hosianum Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej w Olsztynie. Red. Władysław Nowak. Olsztyn, AFW "Mazury", 2006.
hosianum.edu.pl [16.06.2014]