Dzień św. Mikołaja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Zwyczaje na Warmii i Mazurach)
(Zwyczaje na Warmii i Mazurach)
Linia 20: Linia 20:
  
 
== Zwyczaje na Warmii i Mazurach ==
 
== Zwyczaje na Warmii i Mazurach ==
Na katolickiej [[Warmia|Warmii]] obierano go na patrona kościołów, głównie w rejonie Zalewu Wiślanego i Mierzei Kurońskiej. Jak podaje Jan Chłosta, na terenie dawnej diecezji warmińskiej święty był czczony w siedemnastu kościołach i kaplicach<ref>[[Bażyny]], [[Biesowo]], [[Błudowo]], [[Dąbrówka Malborska]], [[Dobre Miasto]], [[Frombork]], [[Grzęda]], [[Klebark Wielki]], [[Kłębowo]], [[Królewo Malborskie]], [[Lamkowo]], [[Łajs]], [[Mingajny]], [[Podgrodzie]], [[Sętal]], [[Sząbruk]] <ref/> Zob. J. Chłosta, ''Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii'', Olsztyn 2009, s.29-30</ref>.
+
Na katolickiej [[Warmia|Warmii]] obierano go na patrona kościołów, głównie w rejonie Zalewu Wiślanego i Mierzei Kurońskiej. Jak podaje Jan Chłosta, na terenie dawnej diecezji warmińskiej święty był czczony w siedemnastu kościołach i kaplicach<ref>[[Bażyny]], [[Biesowo]], [[Błudowo]], [[Dąbrówka Malborska]], [[Dobre Miasto]], [[Frombork]], [[Grzęda]], [[Klebark Wielki]], [[Kłębowo]], [[Królewo Malborskie]], [[Lamkowo]], [[Łajs]], [[Mingajny]], [[Podgrodzie]], [[Sętal]], [[Sząbruk]] <ref> Zob. J. Chłosta, ''Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii'', Olsztyn 2009, s.29-30 <ref/>.
  
 
W [[Braniewo|Braniewie]] istniało bractwo Świętego Mikołaja, zrzeszające rybaków i kupców udających się  w zamorskie podróże. We Fromborku i okolicach rybacy uznawali świętego za wybawcę w chwilach zagrożenia na morzu. Natomiast na terenie Warmii południowej wśród ludności funkcjonowały pieśni poświęcone biskupowi Miry (''Niech będzie Bóg nasz pochwalony w świętym Mikołaju''; ''Bądź pozdrowiony święty Mikołaju'')
 
W [[Braniewo|Braniewie]] istniało bractwo Świętego Mikołaja, zrzeszające rybaków i kupców udających się  w zamorskie podróże. We Fromborku i okolicach rybacy uznawali świętego za wybawcę w chwilach zagrożenia na morzu. Natomiast na terenie Warmii południowej wśród ludności funkcjonowały pieśni poświęcone biskupowi Miry (''Niech będzie Bóg nasz pochwalony w świętym Mikołaju''; ''Bądź pozdrowiony święty Mikołaju'')

Wersja z 23:34, 1 lip 2014

Dzień św. Mikołaja

Święty Mikołaj - biskupŚwięty Mikołaj - biskup
Dzień 6 grudnia
Typ święta katolickie, prawosławne
Symbole Mitra, pastorał

Dzień św. Mikołaja - święto biskupa Miry, który zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się, ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Św. Mikołaj to patron rybaków, żeglarzy i kupców.


Zwyczaje na Warmii i Mazurach

Na katolickiej Warmii obierano go na patrona kościołów, głównie w rejonie Zalewu Wiślanego i Mierzei Kurońskiej. Jak podaje Jan Chłosta, na terenie dawnej diecezji warmińskiej święty był czczony w siedemnastu kościołach i kaplicach<ref>Bażyny, Biesowo, Błudowo, Dąbrówka Malborska, Dobre Miasto, Frombork, Grzęda, Klebark Wielki, Kłębowo, Królewo Malborskie, Lamkowo, Łajs, Mingajny, Podgrodzie, Sętal, Sząbruk <ref> Zob. J. Chłosta, Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii, Olsztyn 2009, s.29-30 Błąd rozszerzenia cite: Otwierający znacznik <ref> jest nieprawidłowy lub ma błędną nazwę..

W Braniewie istniało bractwo Świętego Mikołaja, zrzeszające rybaków i kupców udających się w zamorskie podróże. We Fromborku i okolicach rybacy uznawali świętego za wybawcę w chwilach zagrożenia na morzu. Natomiast na terenie Warmii południowej wśród ludności funkcjonowały pieśni poświęcone biskupowi Miry (Niech będzie Bóg nasz pochwalony w świętym Mikołaju; Bądź pozdrowiony święty Mikołaju) Pod koniec lat 20. XX wieku we Franknowie kultywowano zwyczaj składania odwiedzin przez świętego we wszystkich domach. Z mitrą na głowie i pastorałem w ręku rozdawał najmłodszym orzechy i jabłka, recytując przy tym wiersze. W zamian otrzymywał symboliczne dary od gospodarzy.

W latach 20. XX wieku pojawił się wśród najmłodszych zwyczaj stawiania na oknie wyczyszczonego buta lub chodaka, który został wypełniony marchwią i owsem. Były one przeznaczone dla konia świętego Mikołaja. W zamian dzieci oczekiwały drobnych podarków.


Bibliografia

  1. Chłosta Jan, Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii, Olsztyn 2009.

Przypisy

<references>