Klekotki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 6: Linia 6:
 
  |dopełniacz wsi        =       
 
  |dopełniacz wsi        =       
 
  |zdjęcie              =  Zabytkowy młyn wodny w Klekotkach.jpg
 
  |zdjęcie              =  Zabytkowy młyn wodny w Klekotkach.jpg
  |opis zdjęcia          =  Zabytkowy młyn wodny
+
  |opis zdjęcia          =  Zabytkowy młyn wodny w Klekotkach
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
Linia 39: Linia 39:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Klekotki powstały jako osada młyńska, na obszarze dawnego staropruskiego grodziska. Z czasem wokół młyna zaczęły powstawać spichlerze zbożowe, budynki gospodarcze oraz budynki mieszkalne. Dzieje wsi wiążą się bezpośrednio z dobrami w [[Markowo|Markowie]], które od 1591 do 1945 roku należały do rodu [[zu Dohna]], a także z historią wsi [[Skowrony]]. Pierwsza pisemna wzmianka dotycząca Klekotek pochodzi z roku 1539. Stanowiły wówczas własność [[von Reppichau|Ecke von Reppichaua]]. W 1591 roku miejscowy młyn wraz z osadą przeszedł w ręce rodu zu Dohna. W 1619 roku młyn został przebudowany. Obiekt przez kolejne dziesięciolecia oddawany był w dzierżawę. W 1731 Klekotki  weszły w skład majoratu Dohnów z Markowa. W 1750 roku przybył z Turyngii Johann Christian Patschke. Jego syn  Gottlieb zapoczątkował długi okres dzierżawienia młyna przez kolejnych członków swojej rodziny. W 1820 roku Klekotki były zamieszkane przez 13 osób. W 1850 roku w wyniku regulacji prawnej młyn stał się własnością dotychczasowego dzierżawcy. W 1851 roku przeprowadzono gruntowną renowację obiektu. W 1889 roku w Klekotkach żyło dziewięć osób.
+
Klekotki powstały jako osada młyńska, na obszarze dawnego [[Prusowie|staropruskiego]] grodziska. Z czasem wokół młyna zaczęły powstawać spichlerze zbożowe, budynki gospodarcze oraz budynki mieszkalne. Dzieje wsi wiążą się bezpośrednio z dobrami w [[Markowo|Markowie]], które od 1591 do 1945 roku należały do rodu zu Dohna, a także z historią wsi [[Skowrony]]. Pierwsza pisemna wzmianka dotycząca Klekotek pochodzi z roku 1539. Stanowiły wówczas własność Ecke von Reppichaua. W 1591 roku miejscowy młyn wraz z osadą przeszedł w ręce rodu zu Dohna.  
  
 +
W 1619 roku młyn został przebudowany. Obiekt przez kolejne dziesięciolecia oddawany był w dzierżawę. W 1731 Klekotki  weszły w skład majoratu Dohnów z Markowa.
  
W 1905 roku wybudowano śluzę między [[Dolina|Doliną]] a Klekotkami. W związku z tym w miejscowym młynie zainstalowano turbinę wodną, a nadwyżkę prądu przesyłano do Markowa, [[Stróżyna|Stróżyny]], [[Złota|Złotej]]. Młyn zasilał także [[Zimnochy]], Dolinę i [[Borzynowo]]. W 1909 roku minęła rocznica - czwarta generacja rodziny Patschke zajmowała się młynem w Klekotce. W 1910 roku przestał pracować młyn-wiatrak w Skowronach. Jego właściciel Eduard Kahrau przejął wówczas w dzierżawę młyn i dobra w Klekotach. W tym okresie w majątku prowadzono hodowlę koni i bydła. W 1928 roku wybudowano miejscowy tartak, który do roku 1945 należał do rodziny Jordan. W 1945 roku miejscowy majątek składał się z pięciu zabudowań i był zamieszkany przez 17 osób. Żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do wsi bez walki w dniu 23 stycznia 1945 roku. Osadnicy polscy pochodzili z Wileńszczyzny. Wśród nowych mieszkańców znaleźli się również przymusowi przesiedleńcy z [[Akcja "Wisła"|Akcji "Wisła"]]. Nowi mieszkańcy nadal korzystali z młyna, choć bez wątpienia w ograniczonym stopniu i na mniejszą skalę.
+
W 1750 roku przybył z Turyngii Johann Christian Patschke. Jego syn  Gottlieb zapoczątkował długi okres dzierżawienia młyna przez kolejnych członków tej rodziny. W 1820 roku Klekotki były zamieszkane przez 13 osób. W 1850 roku w wyniku regulacji prawnej młyn stał się własnością dotychczasowego dzierżawcy. W 1851 roku przeprowadzono gruntowną renowację obiektu. W 1889 roku w Klekotkach żyło dziewięć osób.
  
W latach 60. i 70. młyn stał opuszczony. W latach 1975-1979 został odbudowany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w [[Elbląg|Elblągu]]. Remontu ostatecznie nie ukończono. W części zabudowań umieszczono ośrodek szkoleniowy elbląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od 1990 roku zabudowania były wykorzystywane przez Urząd Miasta w Elblągu. W 1995 roku obiekt sprzedano prywatnej spółce TIRSPED, która rozpoczęła gruntowny, mozolny i kosztowny remont oraz przebudowę. Prace przebiegały we współpracy z konserwatorem zabytków.
+
W 1905 roku wybudowano śluzę między [[Dolina|Doliną]] a Klekotkami. W związku z tym w miejscowym młynie zainstalowano turbinę wodną, a nadwyżkę prądu przesyłano do Markowa, [[Stróżyna|Stróżyny]] i [[Złota|Złotej]]. Młyn zasilał także [[Zimnochy]], Dolinę i [[Borzynowo]]. W 1909 roku minęła szczególna rocznica – oto czwarta już generacja rodziny Patschke zajmowała się młynem w Klekotkach.
 +
 
 +
W 1910 roku przestał pracować młyn-wiatrak w Skowronach. Jego właściciel Eduard Kahrau przejął wówczas w dzierżawę młyn i dobra w Klekotach. W tym okresie w majątku prowadzono hodowlę koni i bydła. W 1928 roku wybudowano miejscowy tartak, który do roku 1945 należał do rodziny Jordan. W 1945 roku miejscowy majątek składał się z pięciu zabudowań i był zamieszkany przez 17 osób.
 +
 
 +
Żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do wsi bez walki w dniu 23 stycznia 1945 roku. Osadnicy polscy pochodzili z Wileńszczyzny. Wśród nowych mieszkańców znaleźli się również przymusowi przesiedleńcy z [[Akcja "Wisła"|Akcji "Wisła"]]. Nowi mieszkańcy nadal korzystali z młyna, choć bez wątpienia w ograniczonym stopniu i na mniejszą skalę.
 +
 
 +
W latach 60. i 70. XX w. młyn stał opuszczony. W latach 1975–1979 został odbudowany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w [[Elbląg|Elblągu]]. Remontu ostatecznie nie ukończono. W części zabudowań umieszczono ośrodek szkoleniowy elbląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od 1990 roku zabudowania były wykorzystywane przez Urząd Miasta w Elblągu. W 1995 roku obiekt sprzedano prywatnej spółce TIRSPED, która rozpoczęła gruntowny, mozolny i kosztowny remont oraz przebudowę. Prace przebiegały we współpracy z konserwatorem zabytków. Dziś znajduje się tu hotel i restauracja.  
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 52: Linia 59:
  
 
== Turystyka ==
 
== Turystyka ==
*Hotel oferujący 41 pokoje w zabytkowym młynie wraz z atrakcyjnym zapleczem rekreacyjnym i sportowym. Hotel posiada dobudowaną współcześnie elektrownię wodną.
+
W Klekotkach funkcjonuje hotel oferujący 41 pokoi w zabytkowym młynie wraz z atrakcyjnym zapleczem rekreacyjnym i sportowym. Hotel posiada dobudowaną współcześnie elektrownię wodną.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
*Zabytkowy młyn z XVII wieku
+
*zabytkowy młyn z XVII wieku
*Dawna stajnia i zabudowania gospodarcze, użytkowaneprzez hotel
+
*dawna stajnia i zabudowania gospodarcze, użytkowaneprzez hotel
*Dom Młynarza
+
*dom młynarza
*Pozostałości staropruskiego grodziska, zlokalizowane kilometr od wsi, na prawym brzegu rzeki Wąskiej. Przed wojną grodzisko był zwane Zamkową Górą.
+
*pozostałości staropruskiego grodziska zlokalizowane kilometr od wsi, na prawym brzegu rzeki Wąskiej. Przed wojną grodzisko był zwane Zamkową Górą
<br/>
+
{{Przypisy}}
 
+
<references/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
+
[http://www.uggodkowo.bip.doc.pl/index.php?wiad=78718| uggodkowo.bip.doc.pl, Strategia zrównoważonego rozwoju gminy Godkowo na lata 2013-2020] [05.06.2014]<br/>
#[http://www.uggodkowo.bip.doc.pl/index.php?wiad=78718| Strategia zrównoważonego rozwoju gminy Godkowo na lata 2013-2020] [data dostępu: 5.06.2014]
+
[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims| Bank Danych Lokalnych GUS] [05.06.2014]<br/>
#[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims| Bank Danych Lokalnych GUS] [data dostępu: 5.06.2014]
+
Słodownik Lech, ''Klekotki'', [http://www.glospasleka.pl/index.php?id=news&idd=16438| "Głos Pasłęka"] [05.06.2014]<br/>
#[http://www.glospasleka.pl/index.php?id=news&idd=16438| Lech Słodownik, Klekotki] [data dostępu: 5.06.2014]
+
[http://www.hotelmlynklekotki.pl/o-nas| Hotel "Młyn Klekotki"]] [05.06.2014]<br/>
#[http://www.hotelmlynklekotki.pl/o-nas| Hotel ''Młyn Klekotki'']] [data dostępu: 5.06.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
{{Przypisy}}
 
<references/>
 
<br/>
 
  
  
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat elbląski]] [[Kategoria: Gmina Godkowo]] [[Kategoria: Wsie sołeckie]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat elbląski]] [[Kategoria: Godkowo (gmina wiejska)]] [[Kategoria: Wsie sołeckie]]

Wersja z 09:40, 27 lis 2014

Klekotki

Zabytkowy młyn wodny w Klekotkach
Zabytkowy młyn wodny w Klekotkach
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Godkowo
Liczba ludności (2010) 255[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Klekotki
Klekotki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Klekotki
Klekotki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Klekotki (niem. Rudolfs-Mühle) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Godkowo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 255 mieszkańców (łącznie ze Skowronami).

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, nad rzeką Wąską, 6 km na południe od Godkowa, przy granicy z powiatem ostródzkim.

Dzieje miejscowości

Klekotki powstały jako osada młyńska, na obszarze dawnego staropruskiego grodziska. Z czasem wokół młyna zaczęły powstawać spichlerze zbożowe, budynki gospodarcze oraz budynki mieszkalne. Dzieje wsi wiążą się bezpośrednio z dobrami w Markowie, które od 1591 do 1945 roku należały do rodu zu Dohna, a także z historią wsi Skowrony. Pierwsza pisemna wzmianka dotycząca Klekotek pochodzi z roku 1539. Stanowiły wówczas własność Ecke von Reppichaua. W 1591 roku miejscowy młyn wraz z osadą przeszedł w ręce rodu zu Dohna.

W 1619 roku młyn został przebudowany. Obiekt przez kolejne dziesięciolecia oddawany był w dzierżawę. W 1731 Klekotki weszły w skład majoratu Dohnów z Markowa.

W 1750 roku przybył z Turyngii Johann Christian Patschke. Jego syn Gottlieb zapoczątkował długi okres dzierżawienia młyna przez kolejnych członków tej rodziny. W 1820 roku Klekotki były zamieszkane przez 13 osób. W 1850 roku w wyniku regulacji prawnej młyn stał się własnością dotychczasowego dzierżawcy. W 1851 roku przeprowadzono gruntowną renowację obiektu. W 1889 roku w Klekotkach żyło dziewięć osób.

W 1905 roku wybudowano śluzę między Doliną a Klekotkami. W związku z tym w miejscowym młynie zainstalowano turbinę wodną, a nadwyżkę prądu przesyłano do Markowa, Stróżyny i Złotej. Młyn zasilał także Zimnochy, Dolinę i Borzynowo. W 1909 roku minęła szczególna rocznica – oto czwarta już generacja rodziny Patschke zajmowała się młynem w Klekotkach.

W 1910 roku przestał pracować młyn-wiatrak w Skowronach. Jego właściciel Eduard Kahrau przejął wówczas w dzierżawę młyn i dobra w Klekotach. W tym okresie w majątku prowadzono hodowlę koni i bydła. W 1928 roku wybudowano miejscowy tartak, który do roku 1945 należał do rodziny Jordan. W 1945 roku miejscowy majątek składał się z pięciu zabudowań i był zamieszkany przez 17 osób.

Żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do wsi bez walki w dniu 23 stycznia 1945 roku. Osadnicy polscy pochodzili z Wileńszczyzny. Wśród nowych mieszkańców znaleźli się również przymusowi przesiedleńcy z Akcji "Wisła". Nowi mieszkańcy nadal korzystali z młyna, choć bez wątpienia w ograniczonym stopniu i na mniejszą skalę.

W latach 60. i 70. XX w. młyn stał opuszczony. W latach 1975–1979 został odbudowany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Elblągu. Remontu ostatecznie nie ukończono. W części zabudowań umieszczono ośrodek szkoleniowy elbląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od 1990 roku zabudowania były wykorzystywane przez Urząd Miasta w Elblągu. W 1995 roku obiekt sprzedano prywatnej spółce TIRSPED, która rozpoczęła gruntowny, mozolny i kosztowny remont oraz przebudowę. Prace przebiegały we współpracy z konserwatorem zabytków. Dziś znajduje się tu hotel i restauracja.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława w Osieku.

Turystyka

W Klekotkach funkcjonuje hotel oferujący 41 pokoi w zabytkowym młynie wraz z atrakcyjnym zapleczem rekreacyjnym i sportowym. Hotel posiada dobudowaną współcześnie elektrownię wodną.

Zabytki

  • zabytkowy młyn z XVII wieku
  • dawna stajnia i zabudowania gospodarcze, użytkowaneprzez hotel
  • dom młynarza
  • pozostałości staropruskiego grodziska zlokalizowane kilometr od wsi, na prawym brzegu rzeki Wąskiej. Przed wojną grodzisko był zwane Zamkową Górą

Przypisy

  1. Łącznie: Skowrony i Klekotki.

Bibliografia

uggodkowo.bip.doc.pl, Strategia zrównoważonego rozwoju gminy Godkowo na lata 2013-2020 [05.06.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.06.2014]
Słodownik Lech, Klekotki, "Głos Pasłęka" [05.06.2014]
Hotel "Młyn Klekotki"] [05.06.2014]