Jezioro Wojnowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę "{{EWiM Jezioro infobox |nazwa = Jezioro Wojnowo |inne nazwy = |grafika = Jezioro_Wojnowo.jpg |podpis grafiki = Widok z brzegu ...")
 
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
 
  |inne nazwy        =  
 
  |inne nazwy        =  
 
  |grafika            = Jezioro_Wojnowo.jpg
 
  |grafika            = Jezioro_Wojnowo.jpg
  |podpis grafiki    =  Widok z brzegu
+
  |podpis grafiki    =  Widok z brzegu. Fot. Jhh. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lake_wojnowo.jpg Commons Wikimedia]
 
  |powierzchnia      = 176.30ha
 
  |powierzchnia      = 176.30ha
 
  |wymiary            = 4600.0m / 1050.0m
 
  |wymiary            = 4600.0m / 1050.0m
Linia 17: Linia 17:
 
  |podpis mapki jeziora = 53°57′25,0″N 21°50′50,7″E
 
  |podpis mapki jeziora = 53°57′25,0″N 21°50′50,7″E
 
}}
 
}}
 +
'''Jezioro Wojnowo''' -  jezioro rynnowe w środkowej części [[Miłki (gmina wiejska)|gminy Miłki]], w [[powiat giżycki|powiecie giżyckim]], w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Wojnowo łączy się z kilkoma sąsiadującymi jeziorami,  m.in. od północy przez jeziorko [[Jezioro Niałk|Niałk]] z [[Jezioro Niegocin|Niegocinem]], od południa z rynnowym [[Jezioro Buwełno|Buwełnem]]. Od wschodu uchodzi do jeziora rzeka [[rzeka Staświnka|Staświnka]], która wraz z [[Kanał Stawiński|kanałem Stawińskim]] odwadnia łąki stawińskie, pozostałość po jeziorze Stawińskim. Poniżej Staświnki uchodzi do Wojnowa struga łącząca to jezioro z [[Jezioro Miłkowskie|Jeziorem Miłkowskim]]. Na zachodnim brzegu jeziora położona jest wieś [[Kleszczewo]], a w północnej części [[Ruda (gmina Miłki) |Ruda]], zaś od strony wschodniej jeziora znajduje się wieś [[Staświny]].
  
'''Jezioro Wojnowo''' -  [http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_rynnowe jezioro rynnowe] w środkowej części [[gmina Miłki|gminy Miłki]], w [[powiat giżycki|powiecie giżyckim]], w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Wojnowo łączy się z kilkoma sąsiadującymi jeziorami: m.in. od północy przez jeziorko [[Jezioro Niałk|Niałk]] z [[Jezioro Niegocin|Niegocinem]], od południa z rynnowym [[Jezioro Buwełno|Buwełnem]]. Od wschodu uchodzi do jeziora rzeka [[Staświnka]], która wraz z [[kanał stawiński|kanałem Stawińskim]] odwadnia łąki Stawińskie, pozostałość po jeziorze Stawińskim. Poniżej Staświnki uchodzi do Wojnowa struga łącząca to jezioro z [[Jezioro Miłkowskie|Jeziorem Miłkowskim]]. Na zachodnim brzegu jeziora położona jest wieś [[Kleszczewo]], a w północnej części [[Ruda]], zaś od strony wschodniej jeziora znajduje się wieś [[Staświny]].
 
 
== Turystyka ==
 
== Turystyka ==
Przez jezioro Wojnowo przechodzi szlak kajakowy, dostępny także dla mniejszych żaglówek, nazywany "wielką pętlą mazurską"; prowadzi on do [[Jezioro Śniardwy|Jeziora Śniardwy]], jednak między jeziorami Buwełno i [[Jezioro Tyrkło|Tyrkło]] konieczne jest przeniesienie lub przewóz łodzi (ok 2 km). Od dawna projektowane połączenie żeglowne tych jezior jest trudne do zrealizowania m.in. ze względu na różnicę poziomów, ale także niewielką szerokość przepustu zabytkowego mostu na strudze łączącej Wojnowo i Buwełno. Jezioro Wojnowo jest stosunkowo mało popularne wśród żeglarzy; obowiązuje na nim bezwzględna [http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_ciszy strefa ciszy].
+
Przez jezioro Wojnowo przechodzi szlak kajakowy, dostępny także dla mniejszych żaglówek, nazywany "wielką pętlą mazurską"; prowadzi on do [[Jezioro Śniardwy|Jeziora Śniardwy]], jednak między jeziorami [[jezioro Buwełno|Buwełno]] i [[Jezioro Tyrkło|Tyrkło]] konieczne jest przeniesienie lub przewóz łodzi (ok 2 km). Od dawna projektowane połączenie żeglowne tych jezior jest trudne do zrealizowania m.in. ze względu na różnicę poziomów, ale także niewielką szerokość przepustu zabytkowego mostu na strudze łączącej Wojnowo i Buwełno. Jezioro Wojnowo jest stosunkowo mało popularne wśród żeglarzy; obowiązuje na nim bezwzględna strefa ciszy.
  
 
== Przyroda ==
 
== Przyroda ==
Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81awica_(geomorfologia) ławicy] przeważnie twardej, dnie piaszczysto-gliniastym. Jezioro otaczają pola uprawne, łąki i nieużytki.
+
Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, ławicy przeważnie twardej, dnie piaszczysto-gliniastym. Jezioro otaczają pola uprawne, łąki i nieużytki.
Jezioro jest [http://pl.wikipedia.org/wiki/Typologia_rybacka_jezior#Typ_leszczowy typu leszczowego]. Obecnie znajdują się tam następujące gatunki ryb: [[leszcz]], [[lin]], [[płoć]], [[wzdręga]], [[krąp]], [[sielawa]], [[ukleja]], [[szczupak]], [[okoń]], [[węgorz]].<br>
+
Jezioro typu leszczowego. Obecnie znajdują się tam następujące gatunki ryb: [[leszcz]], [[lin]], [[płoć]], [[wzdręga]], [[krąp]], [[sielawa]], [[ukleja]], [[szczupak]], [[okoń]], [[węgorz]].
Woda jest bardzo czysta - żyją tu raki. Prawdopodobnie wszystkie cztery gatunki występujące w Polsce; szlachetny, błotny i amerykańskie - pręgowany i sygnałowy. Raki to barometr czystości wód.<br>
 
Jezioro Wojnowskie wraz z trzcinowiskiem i pasem zadrzewień jest miejscem lęgu wielu gatunków ptaków, między innymi gągoła, cyranki, gęgawy, bączka, błotniaka stawowego, dziwoni, łyski, perkoza dwuczubego, krzyżówki i łabędzia niemego. Obserwowano tu również markaczkę, uhlę, edredona, nura czarnoszyjego i łabędzia krzykliwego. <br>
 
Wśród roślinności wyróżnia się grążel żółty, grzybień biały, lecz występuje tu także kruszczyk szerokolistny, pałka wodna, tatarak, oczeret jeziorny, manna mielec, pałka szerokolistna, rogatek sztywny, wywłócznik kłosowy, ponikło igłowe, turzyca zaostrzona, turzyca sztywna, rdest ziemnowodny, szczaw wodny, jaskier wielki, niezapominajka błotna, knieć błotna i rdestnica pływająca.
 
  
 +
Woda jest bardzo czysta; żyją tu raki, prawdopodobnie wszystkie cztery gatunki występujące w Polsce: szlachetny, błotny i amerykańskie: pręgowany i sygnałowy. Raki to barometr czystości wód.
  
== Źródła ==
+
Jezioro Wojnowskie wraz z trzcinowiskiem i pasem zadrzewień jest miejscem lęgu wielu gatunków ptaków, między innymi gągoła, cyranki, gęgawy, bączka, błotniaka stawowego, dziwoni, łyski, perkoza dwuczubego, krzyżówki i łabędzia niemego. Obserwowano tu również markaczkę, uhlę, edredona, nura czarnoszyjego i łabędzia krzykliwego.  
''1)  [http://mojemazury.pl/jezioro/84/Wojnowo mojemazury.pl] [18.07.2014]<br>
 
''2)  [http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojnowo_(jezioro) pl.wikipedia.org] [18.07.2014]<br>
 
''3) [http://kramsko.pl.tl/Jezioro-Wojnowskie-.htm kramsko.pl.tl] [18.07.2014]<br>''
 
''4) [http://www.mazury-wieczorek.pl/jezioro-wojnowo-2.html mazury-wieczorek.pl] [18.07.2014]<br>
 
  
 +
Wśród roślinności wyróżnia się [[grążel żółty]], [[grzybień biały]], lecz występuje tu także [[kruszczyk szerokolistny]], pałka wodna, tatarak, oczeret jeziorny, manna mielec, pałka szerokolistna, rogatek sztywny, [[wywłócznik kłosowy]], ponikło igłowe, turzyca zaostrzona, turzyca sztywna, rdest ziemnowodny, szczaw wodny, jaskier wielki, niezapominajka błotna, knieć błotna i rdestnica pływająca.
  
[[Kategoria: Jezioro]] [[Kategoria: zbiornik]] [[Kategoria: kraina tysiąca jezior]] [[Kategoria: wojnowo]] [[kategoria: przyroda]]
+
== Bibliografia==
 +
[http://mojemazury.pl/jezioro/84/Wojnowo mojemazury.pl] [18.07.2014]<br>
 +
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojnowo_(jezioro) pl.wikipedia.org] [18.07.2014]<br>
 +
[http://kramsko.pl.tl/Jezioro-Wojnowskie-.htm kramsko.pl.tl] [18.07.2014]<br>''
 +
[http://www.mazury-wieczorek.pl/jezioro-wojnowo-2.html mazury-wieczorek.pl] [18.07.2014]<br>
 +
 
 +
 
 +
[[Kategoria:Jeziora]] [[Kategoria:Przyroda]] [[Kategoria: Miłki (gmina wiejska)]] [[Kategoria Powiat giżycki]]

Aktualna wersja na dzień 08:08, 3 sie 2018

Jezioro Wojnowo

Widok z brzegu. Fot. Jhh. Źródło: Commons WikimediaWidok z brzegu. Fot. Jhh. Źródło: Commons Wikimedia
Powierzchnia 176.30ha
Wymiary 4600.0m / 1050.0m
Średnia głębokość 6.3m
Maksymalna głębokość 14.2m
Długość brzegu 11900.0m
Objętość 11106.9 tys. m3
Klasa czystości I
Wysokość n.p.m. 117.0 m.n.p.m.
Rodzaj rynnowe
53°57′25,0″N 21°50′50,7″E53°57′25,0″N 21°50′50,7″E

Jezioro Wojnowo - jezioro rynnowe w środkowej części gminy Miłki, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Wojnowo łączy się z kilkoma sąsiadującymi jeziorami, m.in. od północy przez jeziorko Niałk z Niegocinem, od południa z rynnowym Buwełnem. Od wschodu uchodzi do jeziora rzeka Staświnka, która wraz z kanałem Stawińskim odwadnia łąki stawińskie, pozostałość po jeziorze Stawińskim. Poniżej Staświnki uchodzi do Wojnowa struga łącząca to jezioro z Jeziorem Miłkowskim. Na zachodnim brzegu jeziora położona jest wieś Kleszczewo, a w północnej części Ruda, zaś od strony wschodniej jeziora znajduje się wieś Staświny.

Turystyka

Przez jezioro Wojnowo przechodzi szlak kajakowy, dostępny także dla mniejszych żaglówek, nazywany "wielką pętlą mazurską"; prowadzi on do Jeziora Śniardwy, jednak między jeziorami Buwełno i Tyrkło konieczne jest przeniesienie lub przewóz łodzi (ok 2 km). Od dawna projektowane połączenie żeglowne tych jezior jest trudne do zrealizowania m.in. ze względu na różnicę poziomów, ale także niewielką szerokość przepustu zabytkowego mostu na strudze łączącej Wojnowo i Buwełno. Jezioro Wojnowo jest stosunkowo mało popularne wśród żeglarzy; obowiązuje na nim bezwzględna strefa ciszy.

Przyroda

Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, ławicy przeważnie twardej, dnie piaszczysto-gliniastym. Jezioro otaczają pola uprawne, łąki i nieużytki. Jezioro typu leszczowego. Obecnie znajdują się tam następujące gatunki ryb: leszcz, lin, płoć, wzdręga, krąp, sielawa, ukleja, szczupak, okoń, węgorz.

Woda jest bardzo czysta; żyją tu raki, prawdopodobnie wszystkie cztery gatunki występujące w Polsce: szlachetny, błotny i amerykańskie: pręgowany i sygnałowy. Raki to barometr czystości wód.

Jezioro Wojnowskie wraz z trzcinowiskiem i pasem zadrzewień jest miejscem lęgu wielu gatunków ptaków, między innymi gągoła, cyranki, gęgawy, bączka, błotniaka stawowego, dziwoni, łyski, perkoza dwuczubego, krzyżówki i łabędzia niemego. Obserwowano tu również markaczkę, uhlę, edredona, nura czarnoszyjego i łabędzia krzykliwego.

Wśród roślinności wyróżnia się grążel żółty, grzybień biały, lecz występuje tu także kruszczyk szerokolistny, pałka wodna, tatarak, oczeret jeziorny, manna mielec, pałka szerokolistna, rogatek sztywny, wywłócznik kłosowy, ponikło igłowe, turzyca zaostrzona, turzyca sztywna, rdest ziemnowodny, szczaw wodny, jaskier wielki, niezapominajka błotna, knieć błotna i rdestnica pływająca.

Bibliografia

mojemazury.pl [18.07.2014]
pl.wikipedia.org [18.07.2014]
kramsko.pl.tl [18.07.2014]
mazury-wieczorek.pl [18.07.2014]
Kategoria Powiat giżycki