Szkoła Podstawowa w Klęczkowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Cele i zadania)
m (Zastępowanie tekstu - "| " na "|")
 
(Nie pokazano 26 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
-----
 
'''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu'''
 
-----
 
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Klęczkowie
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie'''
|Grafika          =  Koala.jpg
+
|Grafika          =  dzień papieski.jpg
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Dzień Papieski w Szkole Podstawowej w Klęczkowie. Źródło: [http://www.szkolakleczkowo.pl/galeria.html www.szkolakleczkowo.pl], 5.12.2013.
|Data_założenia  =  XIX wiek
+
|Data_założenia  =  XIX w.
|Poziom_szkoły    =  Podstawowy
+
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Podtyp_szkoły    =   
|Profil          =  ...Wymagane...
+
|Profil          =   
|Adres            =  13-200 Działdowo Klęczkowo 13
+
|Adres            =  Klęczkowo 13, 13-200 Działdowo  
|Patron          =  Przyjaciele Przyrody Polskiej
+
|Patron          =   
 
}}
 
}}
  
''' Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie ''' <br/>
+
'''Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie''' – szkoła podstawowa w [[Klęczkowo |Klęczkowie]] w [[powiat działdowski |powiecie działdowskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Grażyna Lauterbach]]. <br/> <br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...Historia naszej szkoły bierze swój początek w okresie pod zaborami, pod koniec XIX wieku. Pierwszym nauczycielem w tej szkole był Niemiec. Naukę prowadzono w języku niemieckim.
+
Historia szkoły sięga końca XIX w. Pierwszym nauczycielem był Niemiec, także naukę prowadzono w języku niemieckim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości [[Klęczkowo]] znalazło się w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej. W szkole wprowadzono język polski. Pierwszą polską nauczycielką w szkole była [[Helena Zalewska]]. Była to szkoła jednoklasowa siedmioletnia. Kolejnym polskim nauczycielem był Sarnowski, potem Tetkowski, [[Ernest Kosiński]], który pracował w szkole do wybuchu II wojny światowej. Zginął prawdopodobnie pod Legionowem w 1939 r. W czasie okupacji do szkoły znów wprowadzono język niemiecki i uczono tylko dzieci niemieckie. Po wyzwoleniu 1 marca 1945 r. w zniszczonym budynku szkolnym rozpoczęły naukę polskie dzieci. Kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Klęczkowie został nauczyciel [[Antoni Długołęcki]]. W 1948 r. szkoła w [[Klęczkowie]] stała się zbiorczą szkołą dla placówek w [[Wilamowo (gmina Działdowo)|Wilamowie]] i w [[Krasnołęka |Krasnołące]]. Utworzono w niej klasy V, VI i VII i w ten sposób rozwinęła się pełna szkoła podstawowa, która zastąpiła szkołę powszechną. W 1950 r. na skutek reformy administracyjnej szkoła w [[Klęczkowo |Klęczkowie]] znalazła się w [[województwo olsztyńskie |województwie olsztyńskim]]. Reforma oświaty z 1 września 1999 r. zmieniła stopień organizacyjny placówki na sześcioklasową szkołę podstawową. We wrześniu 2001 r. rozpoczęto budowę nowego gmachu, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 1 września 2002 r.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wprowadzono w naszej szkole język polski. Pierwsza polską nauczycielką w Klęczkowie była Helena Zalewska.  
 
 
 
Była to szkoła jednoklasowa. Uczniowie chodzili do niej przez 7 lat, a kończyli klasy szkoły podstawowej. Kolejnym polskim nauczycielem był Sarnowski, potem Tetkowski, Ernest Kosiński, który pracował w naszej szkole do wybuchu II wojny światowej. Zginął prawdopodobnie pod Legionowem w 1939 roku.
 
W czasie okupacji znów wprowadzono język niemiecki. Uczyły się w tej szkole tylko dzieci niemieckie.
 
1 marca 1945 roku w zniszczonej szkole rozpoczęły naukę polskie dzieci. Pracę w szkole rozpoczął nauczyciel Antoni Długołęcki.
 
 
 
W 1948 roku szkoła w Klęczkowie była zbiorczą szkołą dla szkół w Wilamowie i w Krasnołące. Utworzono w niej klasę piątą, szóstą i siódmą. W ten sposób w Klęczkowie rozwinęła się pełna szkoła podstawowa.
 
Po nauczycielu Długołęckim obowiązki kierownika tej szkoły pełnił Alojzy Wiśniewski. Później kierownikiem został Ryszard Bulejak, a następnie pani Majewska. W 1954 roku kierownikiem szkoły została Kazimiera Bobrowiecka. W tym czasie w siedmioklasowej szkole w Klęczkowie uczyło trzech nauczycieli. W 1955 roku stanowisko kierownika szkoły objął Tadeusz Stepnowski, a po nim jego żona – Bogusława Stepnowska.  1 września 1966 roku powstała 8 – letnia szkoła podstawowa. Uczęszczali do niej uczniowie z miejscowości: Klęczkowo, Krasnołąka, Pożary, Wilamowo. W 1967 roku nowym kierownikiem szkoły został Zygmunt Borowski, a w 1972 roku dyrektorem naszej szkoły została Elżbieta Borowska. W 1990 roku dyrektorem szkoły został Ireneusz Lewikowski, który pełnił tę funkcję do 31. sierpnia 2007 roku.
 
 
 
Reforma oświaty z dniem 1 września 1999 roku zmieniła stopień organizacyjny szkoły na 6 – letnią szkołę podstawową.
 
 
 
We wrześniu 2001 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, którą ukończono z dniem 1 września 2002 roku. Dotychczas lekcje odbywały się w dwóch budynkach oddalonych od siebie o około 0,5 km. Obecnie uczymy się w nowoczesnej i pięknej szkole podstawowej. Uroczyste otwarcie nowej szkoły odbyło się 1 września 2002 roku, kiedy dyrektorem szkoły był Ireneusz Lewikowski.
 
 
 
Obecnie od 1 września 2007 roku dyrektorem szkoły jest pani Grażyna
 
 
 
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty z 1991 roku oraz w przepisach wydanych na jej podstawie.
 
Szkoła opracowała też Misję Szkoły i Model absolwenta szkoły, które stanowią integralną część oferty edukacyjnej. Osiągnięcie zawartych w nich założeń jest jednym z głównych celów szkoły.
 
 
 
 
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2013/14 stanowią: Grażyna Lauterbach jako dyrektor szkoły oraz nauczyciele specjaliści:
+
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2013/2014 stanowią:  
* Marzena Żmijewska - wychowanie przedszkolne
+
* [[Grażyna Lauterbach]] – dyrektor szkoły  
* Bogusława Zielińska - edukacja wczesnoszkolna
+
oraz nauczyciele specjaliści:
* Anna Zgliczyńska - edukacja wczesnoszkolna, bibliotekarka szkolna
+
* Marzena Żmijewska wychowanie przedszkolne
* Magdalena Oleksiak - nauczyciel matematyki i informatyki, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno- kompensacyjne
+
* Bogusława Zielińska edukacja wczesnoszkolna
* Alicja Skrobińska - nauczyciel języka polskiego i historii
+
* Anna Zgliczyńska edukacja wczesnoszkolna, bibliotekarka szkolna
* Andrzej Poraziński - nauczyciel wychowania fizycznego, techniki, muzyki, plastyki i opiekun świetlicy szkolnej.
+
* Magdalena Oleksiak nauczyciel matematyki i informatyki, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
* Ewa Książek - nauczyciel języka angielskiego.
+
* Alicja Skrobińska nauczyciel języka polskiego i historii
* Joanna Jarzynka-Chmielewska - nauczyciel religii i wychowania do życia w rodzinie.
+
* Andrzej Poraziński nauczyciel wychowania fizycznego, techniki, muzyki, plastyki i opiekun świetlicy szkolnej
 
+
* Ewa Książek nauczyciel języka angielskiego
 +
* Joanna Jarzynka-Chmielewska nauczyciel religii i wychowania do życia w rodzinie <br/>
  
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
...
+
Szkoła jest uczestnikiem projektu „Z małej szkoły w wielki świat”.
<br/>
 
== Absolwenci ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
...
+
W ramach popularyzacji wiedzy o regionalnych twórcach kultury 21 września 2012 r. w szkole zorganizowano spotkanie z rzeźbiarzami.
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
...
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956)'', Kraków 2011. <br>
 +
[http://www.szkolakleczkowo.pl/kontakt.html Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie] [05.12.2013]<br>
 +
[http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02263 szkolnictwo.pl] [05.12.2013]
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat działdowski]]
 +
[[Kategoria: Działdowo (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: 1801-1918]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 12:29, 17 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie

Dzień Papieski w Szkole Podstawowej w Klęczkowie. Źródło: www.szkolakleczkowo.pl, 5.12.2013.
Dzień Papieski w Szkole Podstawowej w Klęczkowie. Źródło: www.szkolakleczkowo.pl, 5.12.2013.
Data założenia: XIX w.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Klęczkowo 13, 13-200 Działdowo


Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie – szkoła podstawowa w Klęczkowie w powiecie działdowskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Grażyna Lauterbach.

Historia

Historia szkoły sięga końca XIX w. Pierwszym nauczycielem był Niemiec, także naukę prowadzono w języku niemieckim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Klęczkowo znalazło się w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej. W szkole wprowadzono język polski. Pierwszą polską nauczycielką w szkole była Helena Zalewska. Była to szkoła jednoklasowa siedmioletnia. Kolejnym polskim nauczycielem był Sarnowski, potem Tetkowski, Ernest Kosiński, który pracował w szkole do wybuchu II wojny światowej. Zginął prawdopodobnie pod Legionowem w 1939 r. W czasie okupacji do szkoły znów wprowadzono język niemiecki i uczono tylko dzieci niemieckie. Po wyzwoleniu 1 marca 1945 r. w zniszczonym budynku szkolnym rozpoczęły naukę polskie dzieci. Kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Klęczkowie został nauczyciel Antoni Długołęcki. W 1948 r. szkoła w Klęczkowie stała się zbiorczą szkołą dla placówek w Wilamowie i w Krasnołące. Utworzono w niej klasy V, VI i VII i w ten sposób rozwinęła się pełna szkoła podstawowa, która zastąpiła szkołę powszechną. W 1950 r. na skutek reformy administracyjnej szkoła w Klęczkowie znalazła się w województwie olsztyńskim. Reforma oświaty z 1 września 1999 r. zmieniła stopień organizacyjny placówki na sześcioklasową szkołę podstawową. We wrześniu 2001 r. rozpoczęto budowę nowego gmachu, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 1 września 2002 r.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2013/2014 stanowią:

oraz nauczyciele specjaliści:

  • Marzena Żmijewska – wychowanie przedszkolne
  • Bogusława Zielińska – edukacja wczesnoszkolna
  • Anna Zgliczyńska – edukacja wczesnoszkolna, bibliotekarka szkolna
  • Magdalena Oleksiak – nauczyciel matematyki i informatyki, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
  • Alicja Skrobińska – nauczyciel języka polskiego i historii
  • Andrzej Poraziński – nauczyciel wychowania fizycznego, techniki, muzyki, plastyki i opiekun świetlicy szkolnej
  • Ewa Książek – nauczyciel języka angielskiego
  • Joanna Jarzynka-Chmielewska – nauczyciel religii i wychowania do życia w rodzinie

Osiągnięcia

Szkoła jest uczestnikiem projektu „Z małej szkoły w wielki świat”.

Ciekawostki

W ramach popularyzacji wiedzy o regionalnych twórcach kultury 21 września 2012 r. w szkole zorganizowano spotkanie z rzeźbiarzami.

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.
Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie [05.12.2013]
szkolnictwo.pl [05.12.2013]