Szkoła Podstawowa w Klęczkowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
Linia 13: Linia 13:
 
'''Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w [[Klęczkowo |Klęczkowie]]''' – szkoła podstawowa w [[Klęczkowo |Klęczkowie]] w [[powiat działdowski |powiecie działdowskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Grażyna Lauterbach]]. <br/> <br/>
 
'''Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w [[Klęczkowo |Klęczkowie]]''' – szkoła podstawowa w [[Klęczkowo |Klęczkowie]] w [[powiat działdowski |powiecie działdowskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Grażyna Lauterbach]]. <br/> <br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Historia szkoły sięga końca XIX w. Pierwszym nauczycielem był Niemiec, także naukę prowadzono w języku niemieckim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości [[Klęczkowo]] znalazło się w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej. W szkole wprowadzono język polski. Pierwszą polską nauczycielką w szkole była [[Helena Zalewska]]. Była to szkoła jednoklasowa siedmioletnia. Kolejnym polskim nauczycielem był Sarnowski, potem Tetkowski, [[Ernest Kosiński]], który pracował w szkole do wybuchu II wojny światowej. Zginął prawdopodobnie pod Legionowem w 1939 r. W czasie okupacji do szkoły znów wprowadzono język niemiecki i uczono tylko dzieci niemieckie. Po wyzwoleniu 1 marca 1945 r. w zniszczonym budynku szkolnym rozpoczęły naukę polskie dzieci. Kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Klęczkowie został nauczyciel [[Antoni Długołęcki]]. W 1948 r. szkoła w [[Klęczkowie]] stała się zbiorczą szkołą dla placówek w [[Wilamowo |Wilamowie]] i w [[Krasnołęka | Krasnołące]]. Utworzono w niej klasy V, VI i VII i w ten sposób rozwinęła się pełna szkoła podstawowa, która zastąpiła szkołę powszechną. W 1950 r. na skutek reformy administracyjnej szkoła w [[Klęczkowo | Klęczkowie]] znalazła się w [[województwo olsztyńskie |województwie olsztyńskim]]. Reforma oświaty z 1 września 1999 r. zmieniła stopień organizacyjny placówki na sześcioklasową szkołę podstawową. We wrześniu 2001 r. rozpoczęto budowę nowego gmachu, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 1 września 2002 r.
+
Historia szkoły sięga końca XIX w. Pierwszym nauczycielem był Niemiec, także naukę prowadzono w języku niemieckim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości [[Klęczkowo]] znalazło się w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej. W szkole wprowadzono język polski. Pierwszą polską nauczycielką w szkole była [[Helena Zalewska]]. Była to szkoła jednoklasowa siedmioletnia. Kolejnym polskim nauczycielem był Sarnowski, potem Tetkowski, [[Ernest Kosiński]], który pracował w szkole do wybuchu II wojny światowej. Zginął prawdopodobnie pod Legionowem w 1939 r. W czasie okupacji do szkoły znów wprowadzono język niemiecki i uczono tylko dzieci niemieckie. Po wyzwoleniu 1 marca 1945 r. w zniszczonym budynku szkolnym rozpoczęły naukę polskie dzieci. Kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Klęczkowie został nauczyciel [[Antoni Długołęcki]]. W 1948 r. szkoła w [[Klęczkowie]] stała się zbiorczą szkołą dla placówek w [[Wilamowo (gmina Działdowo)|Wilamowie]] i w [[Krasnołęka | Krasnołące]]. Utworzono w niej klasy V, VI i VII i w ten sposób rozwinęła się pełna szkoła podstawowa, która zastąpiła szkołę powszechną. W 1950 r. na skutek reformy administracyjnej szkoła w [[Klęczkowo | Klęczkowie]] znalazła się w [[województwo olsztyńskie |województwie olsztyńskim]]. Reforma oświaty z 1 września 1999 r. zmieniła stopień organizacyjny placówki na sześcioklasową szkołę podstawową. We wrześniu 2001 r. rozpoczęto budowę nowego gmachu, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 1 września 2002 r.
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 44: Linia 44:
 
[http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02263 www.szkolnictwo.pl], 5.12.2013.
 
[http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02263 www.szkolnictwo.pl], 5.12.2013.
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria: Szkolnictwo]] [[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria: Powiat działdowski]] [[Kategoria: Gmina Działdowo]]<br />
+
 
 +
[[Kategoria: Powiat działdowski]]  
 +
[[Kategoria: Działdowo (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]  
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]

Wersja z 08:06, 26 sie 2014

Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie

Dzień Papieski w Szkole Podstawowej w Klęczkowie, źródło: Szkoła podstawowa w Klęczkowie, 5.12.2013.
Dzień Papieski w Szkole Podstawowej w Klęczkowie, źródło: Szkoła podstawowa w Klęczkowie, 5.12.2013.
Data założenia: XIX w.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Klęczkowo 13, 13-200 Działdowo


Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie – szkoła podstawowa w Klęczkowie w powiecie działdowskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Grażyna Lauterbach.

Historia

Historia szkoły sięga końca XIX w. Pierwszym nauczycielem był Niemiec, także naukę prowadzono w języku niemieckim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Klęczkowo znalazło się w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej. W szkole wprowadzono język polski. Pierwszą polską nauczycielką w szkole była Helena Zalewska. Była to szkoła jednoklasowa siedmioletnia. Kolejnym polskim nauczycielem był Sarnowski, potem Tetkowski, Ernest Kosiński, który pracował w szkole do wybuchu II wojny światowej. Zginął prawdopodobnie pod Legionowem w 1939 r. W czasie okupacji do szkoły znów wprowadzono język niemiecki i uczono tylko dzieci niemieckie. Po wyzwoleniu 1 marca 1945 r. w zniszczonym budynku szkolnym rozpoczęły naukę polskie dzieci. Kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Klęczkowie został nauczyciel Antoni Długołęcki. W 1948 r. szkoła w Klęczkowie stała się zbiorczą szkołą dla placówek w Wilamowie i w Krasnołące. Utworzono w niej klasy V, VI i VII i w ten sposób rozwinęła się pełna szkoła podstawowa, która zastąpiła szkołę powszechną. W 1950 r. na skutek reformy administracyjnej szkoła w Klęczkowie znalazła się w województwie olsztyńskim. Reforma oświaty z 1 września 1999 r. zmieniła stopień organizacyjny placówki na sześcioklasową szkołę podstawową. We wrześniu 2001 r. rozpoczęto budowę nowego gmachu, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 1 września 2002 r.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2013/2014 stanowią:

oraz nauczyciele specjaliści:

  • Marzena Żmijewska – wychowanie przedszkolne
  • Bogusława Zielińska – edukacja wczesnoszkolna
  • Anna Zgliczyńska – edukacja wczesnoszkolna, bibliotekarka szkolna
  • Magdalena Oleksiak – nauczyciel matematyki i informatyki, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
  • Alicja Skrobińska – nauczyciel języka polskiego i historii
  • Andrzej Poraziński – nauczyciel wychowania fizycznego, techniki, muzyki, plastyki i opiekun świetlicy szkolnej
  • Ewa Książek – nauczyciel języka angielskiego
  • Joanna Jarzynka-Chmielewska – nauczyciel religii i wychowania do życia w rodzinie

Osiągnięcia

Szkoła jest uczestnikiem projektu „Z małej szkoły w wielki świat”.

Ciekawostki

W ramach popularyzacji wiedzy o regionalnych twórcach kultury 21 września 2012 r. w szkole zorganizowano spotkanie z rzeźbiarzami.

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.

Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie, 5.12.2013.

www.szkolnictwo.pl, 5.12.2013.