Komitet Miasta i Powiatu PZPR w Olsztynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komitet Miasta i Powiatu PZPR w Olsztynie

Rodzaj organizacji partia polityczna
Rok założenia 1962

Komitet Miasta i Powiatu PZPR w Olsztynie, (KMiP PZPR Olsztyn), właśc. Komitet Miasta i Powiatu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Olsztynie – ogniwo II instancji Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej działające od lutego 1962 r. do czerwca 1975 r. na terenie miasta Olsztyn i powiatu olsztyńskiego.

Historia

KMiP PZPR Olsztyn powstał 3 lutego 1962 r. w wyniku scalenia KM PZPR Olsztyn i KP PZPR Olsztyn. Powołano wówczas w trybie pozawyborczym egzekutywę, która sprawowała władzę w organizacji do czasu I konferencji sprawozdawczej (10/11 marzec 1962 r.). W jej składzie znaleźli się: Jan Poznysz (I sekretarz), Jan Baturo (sekretarz organizacyjny), Edmund Wojnowski (sekretarz propagandy), Piotr Jankowski (sekretarz ekonomiczny), Jan Fudała (sekretarz rolny), Julian Molenda, Józef Lenczewski, Bronisław Bejnarowicz, Józef Kwiatkowski, Teodor Podoba.

Likwidacja ogniwa wiąże się z reformą administracyjną, w wyniku którego zlikwidowano powiaty.

Struktura terenowa i organizacja wewnętrzna

Komitet Powiatowy stanowił strukturę zarządzającą powiatową i miejską organizacją partyjną (tj. ogółem członków i kandydatów PZPR pracujących na terenie miasta Olsztyn i powiatu olsztyńskiego). Najważniejszym organem organizacji były konferencje sprawozdawczo-wyborcze, na których dokonywano wyboru władz partyjnych powiatu. Pomiędzy konferencjami najważniejszym organem PZPR w powiecie był komitet działający poprzez zebrania plenarne. Komitet obierał spośród siebie egzekutywę, czyli rodzaj zarządu ogniwa. W ramach egzekutywy funkcjonował sekretariat, który tworzyli sekretarze (I-szy, organizacyjny, rolny, ekonomiczny i propagandy), a także przewodniczący Komisji Kontroli Partyjnej (chociaż nie w każdej kadencji).

Odrębnymi organami były Komisja Rewizyjna oraz Komisja Kontroli Partyjnej. Egzekutywa KMiP PZPR Olsztyn liczyła od 11 do 13 członków; Komitet ("plenum") od 51 do 56 członków.

W latach 1962-1972 struktura terenowa KMiP opierała się na komitetach gromadzkich i podstawowych organizacjach partyjnych; w 1962 r. KMiP skupiał 6776 członków i kandydatów w 408 partyjnych ogniwach.Pod koniec 1970 r. KMiP liczył 10 662 członków i kandydatów w 866 ogniwach PZPR.

W latach 1972-1975 KMiP sprawował bezpośrednie zwierzchnictwo nad 2 komitetami miejsko gminnymi PZPR (Barczewo, Olsztynek), 5 komitetami gminnymi (Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda) i ok. 140 podstawowymi i oddziałowymi organizacjami partyjnymi (w tym komitetami uczelnianym w ART i WSP). W przeddzień likwidacji KMiP liczył ok. 12 000 członków i kandydatów.

Osoby związane z organizacją

Funkcję I sekretarza KMiP PZPR Olsztyn pełnili:

  • Jan Poznysz (1962-1964)
  • Aleksander Kozak (1964-1970)
  • Tadeusz Misztal (1970-1975)

Siedziba

Siedziba KMiP PZPR Olsztyn znajdowała się w Olsztynie przy ul. Szrajbera 11.

Źródła archiwalne

Archiwum Państwowe w Olsztynie, nr zespołu 1155.