Stary Cieszyn

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:20, 27 cze 2014 autorstwa Emzet (dyskusja | edycje) (Zobacz też)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stary Cieszyn

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Godkowo
Liczba ludności (2010) 32
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Stary Cieszyn
Stary Cieszyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stary Cieszyn
Stary Cieszyn
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Stary Cieszyn (niem. Alt Teschen ) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Godkowo. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 32 mieszkańców.


Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 7 km na zachód od Godkowa; w pobliżu przepływa rzeka Wąska.

Dzieje miejscowości

Pierwsza wzmianka dotycząca wsi, nazywanej wówczas Teschyn (lub Tesschen) pochodzi z lat 1402-1408. Miejscowość miała charakter wsi czynszowej, zamieszkanej przez ludność niemiecką. Założono ją prawdopodobnie na "surowym korzeniu". Podział na Stary i Nowy Cieszyn nastąpił w czasach nowożytnych. Sama nazwa miejscowości mogła nawiązywać do polskiego Cieszyna lub zostać zaczerpnięta z obszaru Pomezanii. W XV stuleciu wieś obejmowała 54 łany ziemi. W tym czasie działała również karczma. Miejscowość wchodziła w skład parafii w Osieku, a następnie w Skowronach. W XVII wieku wieś stanowiła część dóbr książęcych na prawie chełmińskim. W okresie wojen szwedzkich Stary Cieszyń popadł w ruinę. Przez jakiś czas dobra były oddawane pod zastaw długów okolicznym rodzinom szlacheckim. W 1820 roku wieś liczyła 82 mieszkańców i składała się z 15 budynków. Wkrótce liczba mieszkańców wzrosła do 167 osób. W 1873 roku miejscowy posiadacz ziemski Ferynand Pelz został wybrany posłem do sejmiku powiatowego w Pasłęku. Po 1884 roku Stary Cieszyn podporządkowano gminie w Sałkowicach. W tym czasie miejscowość liczyła 19 budynków i 144 mieszkańców. Wszyscy byli ewangelikami. W tym czasie największym gospodarzem był Kurt Bomke, posiadający 112 ha ziemi oraz dwa czworaki. Mleko dostarczano do mleczarni w Nowym Cieszynie, a zboże do spichlerzy w Pasłęku. We wsi działała jednoklasowa szkoła. Od 935 do 1945 roku wójtem Starego Cieszyna był Kurt Bomke. W 1939 roku wieś składała się z 24 budynków i liczyła 88 mieszkańców. W 1942 roku miejscowość została zelektryfikowana - Stary i Nowy Cieszyn podłączono wówczas do elektrowni torfowej w Karwinach. W czasie II wojny światowej w miejscowych gospodarstwach pracowali robotnicy przymusowi z Francji i Białrusi. Wśród nich znalazła się także młoda Polka. Ewakuwacja wsi rozpoczęła się 23 stycznia 1945 roku. 1 lutego do Starego Cieszyna wkroczyła Armia Czerwona. Ostatni niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni w czerwcu 1947 roku. W miejscowości uruchomiono po wojnie Państwowe Gospodarstwo Rolne, a w dawnej poniemieckiej szkole pomieszkiwali robotnicy sezonowi.


Ludzie związani z miejscowością


Zabytki

  • Budynek dawnej niemieckiej szkoły


Bibliografia

  1. Strategia zrównoważonego rozwoju gminy Godkowo na lata 2013-2020 [data dostępu: 5.05.2014]
  2. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 5.05.2014]
  3. Lech Słodownik, Stary Cieszyn [data dostępu: 5.05.2014]


Przypisy


Zobacz też