Torfowiec brunatny
Torfowiec brunatny (Sphagnum fuscum (Schimp.) Klinggr.) – gatunek rośliny należący do rodziny (Sphagnaceae), rzędu torfowców (Sphagnales).
Morfologia
Mech o delikatnej, brązowej łodyżce dorastającej do 15 cm, tworzy zbite darnie o brązowym, żółto-brązowym lub brązowo-zielonym zabarwieniu (w miejscach cienistych). Posiada małej wielkości płaskie główki. Liście łodyżkowe języczkowate, długości 1,5 mm i szerokości 0,6 mm, na szczycie zaostrzone, środkiem postrzępione. Liście gałązkowe lancetowate, długości ok. 1 mm i szerokości 0,5 mm, na szczycie płasko ścięte, ząbkowane i kapturkowate. Zarodnikuje bardzo rzadko, w lipcu i sierpniu. Występuje głównie na szczytach kępek torfowisk wysokich oraz przejściowych.
Rozmieszczenie i ekologia
Gatunek rozpowszechniony na półkuli północnej, dość pospolity na terenie Polski, zwłaszcza północnej. Torfowiec ten jest przedstawicielem siedlisk oligotroficznych, związanych z torfowiskami wysokimi. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu Sphagnetalia magellanici.
Na Warmii i Mazurach notowany w rezerwacie Rezerwat Żurawie Bagno oraz na obszarach Natura 2000 Jonkowo-Warkały oraz Natura 2000 Ostoja Radomno.
Wartość użytkowa
Gatunek objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
Linki zewnętrzne
http://pl.wikipedia.org/wiki/Torfowiec_brunatny
http://siedliska.gios.gov.pl/pdf/przewodniki_metodyczne/przewodnik_metodyczny_1409.pdf