Jerzy Pranghe

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 16:09, 23 sty 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Biogram infobox |imię i nazwisko = Jerzy Pranghe |imię i nazwisko org = |pseudonim = |grafika = |opis grafiki = |podpis...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Pranghe

Data i miejsce urodzenia II poł. XV w.
nieznene
Data i miejsce śmierci I poł. XVI w.
nieznane

Jerzy Pranghe (ur. w II poł. XV w. – zm. w I poł. XVI w.) – duchowny rzymskokatolicki, kanonik dobromiejski, prokurator biskupi.

Życiorys

Jerzy Prange pochodził z Kętrzyna.

Szkoła i wykształcenie

W 1495 r. odbywał studia licencjackie na uniwersytecie w Lipsku. Tam też otrzymał dyplom.

Praca

Jako diakon warmiński 18 kwietnia 1486 r. został wikarym w kościele św. Macieja w Dobrym Mieście. Cztery lata później otrzymał pieczę nad należącą wcześniej do Jerzego Wehenera kanonię dobromiejską oraz probostwo w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Głotowie. 20 października 1490 r. działał już jako prepozyt Kapituły Kolegiackiej. Od 1496 r. został proboszczem w Ornecie. Zrezygnował z tej funkcji około 1505 r., przyjął natomiast probostwo w Królewcu.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Od października 1480 r. pełnił funkcję sekretarza biskupiego. Przebywając na zamku w Lidzbarku Warmińskim, współpracował z Mikołajem Tungenem i Łukaszem Watzenrode. Jest autorem dzieła, do którego ostatnią część pisał w Lidzbarku Warmińskim: Memoriale Domini Lucae.

Ciekawostki

Jako prokurator i sekretarz biskupa Łukasza Watzenrode brał udział w trwających w tym okresie sporach z Zakonem Krzyżackim. M.in. w lutym 1496 r. udał się do Królewca z pisemnym protestem biskupa. Podczas podpisywania historycznych listów 22 lutego 1496 r. obecny był również Mikołaj Kopernik. Podczas kolejnej wyprawy do Rzymu przeszedł na stronę przeciwną i został stronnikiem Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Na jego służbie pozostawał do 5 lipca 1508 r. działając na terenie Królewca.

Bibliografia

  1. Birch-Hirschfeld Triller Anneliese, Kanonicy dobromiejscy do 1520 r. i 1772-1811, W: Słownik biograficzny kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście, Olsztyn 1999, „Hosianum”, s. 25.
  2. Koneksje zewnętrzne Warmii, W: Sztorc Alojzy, Dominium Warmińskie 1243-1772, Przywilej i prawo chełmińskie na tle ustroju Warmii, Olsztyn 1990, Pojezierze, s. 82.
  3. Borawska Teresa, Stronnicy krzyżaccy w otoczeniu Łukasza Watzenrode, „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, 1969, nr 3.

Zobacz też

  • Borawska Teresa, Copernicus in Lidzbark Warmiński at the court of Lucas Watzenrode, materiał na stronie internetowej: www. copernicus.torun.pl