Zespół Szkół Rolniczych im. Biskupa Ignacego Błażeja Krasickiego w Smolajnach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 07:59, 28 kwi 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Szkolnictwo infobox |Nazwa_instytucji = '''Zespół Szkół Rolniczych im. Biskupa Ignacego Błażeja Krasickiego w Smolajnach''' |Grafika = smolajny szk.jp...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół Szkół Rolniczych im. Biskupa Ignacego Błażeja Krasickiego w Smolajnach

Siedziba szkoły.Fot. Mieczysław Kalski
Siedziba szkoły.
Fot. Mieczysław Kalski
Data założenia: 2000
Poziom szkoły: ponadgimnazjalny
Podtyp szkoły: technikum
Adres: 11-040 Dobre Miasto
Smolajny 43

Średnia szkoła zawodowa o profilu rolniczym. Obecnie istnieją: Technikum Rolnicze i Architektury Krajobrazu oraz uzupełniające. Funkcje dyrektora pełni mgr Joanna Maziuk.

Historia

We wrześniu 1961 r. dla rozwijających się po 1956 roku Kółek Rolniczych uruchomiono w Smolajnach Dwuletnią Szkołę Rachunkowości Rolnej. Jej organizatorem i pierwszym dyrektorem był Władysław Borysewicz. W 1964 roku zmieniono nazwę szkoły na Zasadniczą Szkołę Rachunkowości Rolnej. W latach następnych aż do roku 1991 kilkakrotnie zmieniano nazwę i rolnicze profile szkoły. Od 1975 dyrektorem Szkoły, a od 2000 roku powstałego tu Zespołu Szkół Rolniczych był aż do 2012 roku mgr inż. Michał Bukowski.

W skład Zespołu weszły otwarte w 1981 roku 3-letnie Technikum Rolnicze, 5-letnie Technikum Rolnicze o specjalności rybactwo stawowe istniejące od 1996 roku oraz jako filie Zasadnicza Szkoła Rolnicza i Technikum Rolnicze w Tuławkach. W latach następnych szkoły te stopniowo wygasały, a od 2002 roku zgodnie z wprowadzaną wtedy reformą szkolnictwa powstawały w Zespole nowe, w tym istniejące obecnie 4-letnie Technikum Rolnicze i Architektury Krajobrazu oraz Technikum Uzupełniające.

Po 1989 roku szkoła nawiązała współpracę ze szkołami rolniczymi w kilku państwach Europy Zachodniej. Na prośbę strony ukraińskiej organizowała też jako jedyna na Warmii i Mazurach praktyki rolnicze dla uczniów techników rolniczych z okolic Łucka.

Z tej niewielkiej placówki zlokalizowanej w letniej rezydencji byłych biskupów warmińskich w latach 1963-2012 wyszło 2226 absolwentów, w tym 1191 po szkołach zasadniczych i 1035 po średnich. Znaczny ich odsetek kontynuował dalszą naukę.

Szkoła wyróżniała się m.in. wyjątkowo szeroką i efektywną współpracą ze środowiskiem wiejskim nie tylko własnej, ale również i innych gmin.

W 1994 roku kompleks pałacowo parkowy w Smolajnach decyzją Komisji Majątkowej został zwrócony Kurii Biskupiej w Olsztynie. Ówczesny ordynariusz ks. abp Edmund Piszcz zdecydował by Kuria zawarła ugodę z dyrektorem M. Bukowskim, w myśl której udostępni szkole użytkowanie obiektu do 2028 roku. Po 2 latach od odejścia na emeryturę dyrektora Michała Bukowskiego, od 1 września 2014 roku szkołę przeniesiono do Dobrego Miasta.

Ludzie związani ze szkołą

Absolwenci

Do znanych absolwentów należą:

  • Ryszard Surwiłło, ur.1953 r., absolwent z 1970 r. -prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Owiec i Kóz (1999-2004), właściciel stada hodowli zachowawczej owcy rasy wrzosówki (jedynej na Warmii i Mazurach)
  • Jarosław Wolak, ur. 1967 r., absolwent z 1985 r. - prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Pewność" w Dobrym Mieście, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni Zimnokrwistych w powicie olsztyńskim.

Bibliografia

  1. smolajny.pl
  2. Edmubd Wawirowicz, "50 lat Zespołu Szkół Rolniczych im. Biskupa Ignacego Błażeja Krasickiego w Smolajnach, Smolajny 2011

Hasło utworzono na podstawie informacji nadesłanych przez Apolinarego Zapiska.