Leginy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 10:25, 28 cze 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leginy

LeginyFot. Mieczysław Kalski
Leginy
Fot. Mieczysław Kalski
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Reszel
Liczba ludności (2010) 346
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NKE
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Leginy
Leginy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Leginy
Leginy
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Leginy (niem. Legienen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie kętrzyńskim w gminie Reszel. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 346 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Grzegorz Bejnarowicz[1].

Kościół w Leginach z XIX wieku.
Fot. Mieczysław Kalski

Położenie

Miejscowość położona jest między jeziorami: Legińskim i Widryńskim, przy drodze wojewódzkiej nr 590, w odległości ok. 6 km od Reszla.

Dzieje miejscowości

Wieś istniała już w pierwszej połowie XIV wieku. Jej lokację odnowił 16 czerwca 1359 roku biskup warmiński Jan Stryprock. Majątek chełmiński w Leginach na początku XV wieku należał do rodziny von Oelsenów. Właścicielem majątku w Leginach był Stefan Sadorski. Od sierpnia 1854 roku wieś była w posiadaniu Augusta Caspara (konwertyta pochodzenia żydowskiego). Erich Kaspar syn Augusta w 1930 roku sprzedał majątek lokalnej spółce. W pierwszej połowie XX wieku majątek w Leginach został rozparcelowany. Po parcelacji gospodarstwa chłopskie miały ujednolicone architektonicznie budynki. Leginy są siedzibą parafii, do której należą między innymi Łężany. Pierwsza wzmianka o szkole w Leginach pochodzi z 1622 roku. Z tego roku pochodzi informacja, że wynagrodzenie nauczyciela wynosiło 18 grzywien.

Gospodarka

Dawniej na terenie miejscowości znajdowały się krochmalnia oraz młyn parowy. W Leginach powstają obecnie gospodarstwa agroturystyczne. Ma to związek z położeniem wsi w pobliżu jezior.

Turystyka

Zabytki

Pierwsza wzmianka o kościele w Leginach pochodzi z 1404 roku. Kościół w istniejącej obecnie formie architektonicznej wybudowano w 1824 roku. Świątynia była konsekrowana 4 września 1825 roku przez biskupa warmińskiego Józefa von Hohenzollerna. Jest to budowla murowana, salowa, z kruchtą od strony północnej i zakrystią od wschodniej. Ołtarz główny w stylu barokowym wykonany został w 1745 roku. W wyposażeniu świątyni znalazła się puszka z napisem „DOM comites Załuscy in emigratione anno 1833 offerunt”. Jest to pamiątka po internowanych na terenie Prus uczestnikach powstania listopadowego.

Bibliografia

Leginy, w: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 5, red. F. Sulimierski, Warszawa 1884. Licharewa Zofia, ‘’Kętrzyn z dziejów miasta i powiatu’’, Olsztyn 1962. Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969. Panfil Jan, Pojezierze Mazurskie, Warszawa 1968. Moje Mazury [27.10.2013] Bank Danych Lokalnych GUS [28.09.2014] Serwisy Miejskie Gazety Olsztyńskiej [28.09.2014]

Przypisy