Krosno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:57, 20 wrz 2014 autorstwa Arom (dyskusja | edycje) (Ludzie związani z miejscowością)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krosno

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Pasłęk
Liczba ludności (2010) 246 (łącznie z Krosienkiem)
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Krosno
Krosno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krosno
Krosno
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Krosno (niem. Crossen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 246 mieszkańców (łącznie z Krosienkiem). W skład sołectwa wchodzą miejscowości: Krosno, Krosienko, Młyn Krosno, Owczarnia, Pochylnia Nowy Całun i Stare Kusy. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Wacław Furtak[1].


Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 3 km na zachód od Pasłęka, przy drodze wojewódzkiej nr 527.

Dzieje miejscowości

W czasie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w 1896 i 1908 roku na zachód od młyna odkryto cmentarzysko ludów kultury wielbarskiej. Odkrycie wskazało dobitnie, że dzisiejszy obszar Krosna był zamieszkany już na przełomie I i II w.n.e. Kolejne badania przeprowadzono w latach 1934-1939, w 1980, 1988 oraz w 2004 roku. Nazwa Krosno pojawiła się po raz pierwszy w wesji Crossyn na początku XIV wieku. W 1308 roku mistrz krajowy Henryk von Plotzke nadał 31,5 łana niejakiemu Gerkowi von Paslok. Dało to początek przyszłej wsi. Wraz z lokacją Pasłęka, Krosno zostało włączone do komornictwa pasłęckiego. Liczyło wówczas 32 łany. Miejscowość została zasiedlona przez niemieckich kolonistów, pochodzących głównie z Turyngii. W 1531 roku właścicielem Krosna był Hans Schertwitz. W 1578 roku we wsi gospodarzyło 8 chłopów.


W 1875 roku miejscowość liczyła 291 osób. W latach 1894-1895 wybudowana została droga z Pasłęka do Krosna. Przed wybuchem II wojny światowej miejscowy młyn należał do Valentina Juxa. Obiekt był otoczony przez park, położony nad rzeką Wąską. Przed 1945 rokiem w Krośnie żyła rodzina Schumacherów, prowadząca dobrze zarządzane gospodarstwo. Duże gospodarstwa należały także do Hermanna Jaeschke, Friedricha Liedtke,Paula Matthiesa, który pełnił także obowiązki sołtysa Krosna. We wsi działała gospoda, szkoła, kuźnia, mleczarnia oraz serownia, należące do Heinricha Froesego. W miejscowości mieszkało wielu rzemieślników: czeladnik krawiecki, stelmach, młynarze, pasterze, dojarze krów, mleczarz, serownik, fryzjer.

W 1939 roku Krosno było zamieszkane przez 273 osoby. 23 stycznia 1945 roku do wsi wkroczyli czerwonoarmiści. Latem 1945 roku pojawili się pierwsi polscy osadnicy z Wołynia. Pierwszym sołtysem został niejaki Leczycki. Od lat 50. w Krośnie działało Kółko Rolnicze (później:Spółdzielnia Kółek Rolniczych). W 1972 roku miejscowość liczyła 211 mieszkańców. Obecnie w skład Sołectwa Krosno wchodzą miejscowości: Krosno, Krosienko, Nowe i Stare Kusy oraz Sokółka.

Zarówno dawniej jak i obecnie, integralną częścią wsi jest Młyn Krosno.

Gospodarka

We wsi w miejscu dawnego młyna działa duża mieszalnia pasz należąca do firmy "Wipasz" oraz zakład produkujący stolarkę okienną. Funkcjonuje bar oraz sklep wielobranżowy.


Ludzie związani z miejscowością

  • Artur Schumacher (1895-1971) - urodzony w Krośnie właściciel dużego gospodarstwa rolnego, znany ze swej działalności społecznej i gospodarczej, członek zarządu powiatu; po wojnie Schumacher był aktywnym działaczem Pasłęckiego Towarzystwa Powiatowego w Itzehoe.


Zabytki

  • Cmentarzysko ludów kultury wielbarskiej z przełomu I i II w.n.e.
  • Budynek dawnej kuźni - obecnie własność prywatna; obiekt został zaadoptowany na mieszkanie


Bibliografia

  1. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 5.05.2014]
  2. Józef Czenczak, Lech Słodownik, Krosno [data dostępu: 5.05.2014]


Przypisy