Pomielin

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomielin

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat iławski
Gmina Zalewo
Sołectwo Wieprz
Liczba ludności (2010) 107[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Pomielin
Pomielin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomielin
Pomielin
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Pomielin (niem. Pomehlen) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Zalewo. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W latach 1946-1975 wieś wchodziła w skład powiatu morąskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 107 mieszkańców (łącznie z Wieprzem). Wieś wchodzi w skład sołectwa Wieprz, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Stefan Ciechanowski[2].


Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Iławskim, nad jeziorem Jeziorak, 13 km na południe od Zalewa.

Dzieje miejscowości

Dokładna data założenia miejscowości nie jest znana. Pierwsza odnotowana wzmianka dotycząca miejscowości pojawia się w roku 1391. Jej obszar obejmował wówczas 10 łanów. W okresie wojen polsko-krzyżackich w XV i XVI wieku Pomielin dotkliwie ucierpiał Wieś przynajmniej częściowo opustoszała. Wszystko wskazuje na to, że proces ponownego zasiedlania opuszczonych łanów przebiegał długo i mozolnie. W 1782 roku Pomielin wchodził w skład dóbr Boreczno - składał się wówczas z zaledwie 11 domów. Brajue informacji o liczbie mieszkańców. Prawdopodobnie wieś podnosiła się dopiero po spustoszeniu jakiego dokonała szalejąca w latach 1709-1711 epidemia dżumy. W połowie kolejnego stulecia wieś przekształcono w majątek zamieszkany przez 86 osób i składający się z 8 budynków mieszkalnych. W 1939 roku Pomielin był zamieszkany przez 90 osób. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie Pomielin ma w znacznym stopniu charakter miejscowości letniskowej. W niewielkiej odległości położony jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.


Zabytki

  • Niedaleko miejscowości nad brzegiem Jezioraka znajduje się kurhan z epoki brązu. Kurhan znajduje się w odległości ok. 250 m na południowy wschód od dawnego parku dworskiego.


Bibliografia

  1. Morąg. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1973.
  2. Niesiobędzki Wiesław, Powiat iławski. Dzieje, zabytki, pejzaż i kultura. Szkice historyczne, wydanie II, poprawione i poszerzone, Iława 2008.
  3. Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Westpreussen, Commission bei Leon Saunier, Danzig und Elbing 1858.
  4. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zalewo [data dostępu: 5.03.2014]
  5. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 5.03.2014]
  6. Deutsche Verwaltungsgeschichte [data dostępu: 5.03.2014]


Przypisy

  1. Łącznie Wieprz i Pomielin.
  2. http://www.zalewo.bil-wm.pl/index.php?inf=10&idsl=7&id=67[data dostępu: 5.03.2014]