Albert Bartoszewicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "[[Kategoria: Osoba" na "[[Kategoria:Osoby")
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
 
  |imię i nazwisko org  =
 
  |imię i nazwisko org  =
 
  |pseudonim            =
 
  |pseudonim            =
  |grafika              = Pole-obowiązkowe-zdjęcie
+
  |grafika              =  
  |opis grafiki        = Pole-obowiązkowe
+
  |opis grafiki        =
 
  |podpis              =
 
  |podpis              =
 
  |data urodzenia      = 2 sierpnia 1942 roku
 
  |data urodzenia      = 2 sierpnia 1942 roku
Linia 20: Linia 20:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
 +
'''Albert Bartoszewicz''' (ur. 2 sierpnia 1942 r. w Rajewszczyźnie k. Nieświeża, zm. 28 sierpnia 2001 r.) – slawista, profesor [[Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie|Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie]], doktor honoris causa Uniwersytetu w Kaliningradzie.
 +
<br/><br/>
 +
== Życiorys ==
 +
Syn Józefa i Aldony z domu Kondratowicz. Już w wieku 16 lat znał bardzo dobrze język rosyjski i białoruski, co wpłynęło na jego dalszą karierę naukową.
 +
 +
==Szkoła i wykształcenie==
 +
Studia na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył w 1964 roku.
  
'''Albert Bartoszewicz''' (ur. 2 sierpnia 1942 roku w Rajewszczyźnie niedaleko Nieświeża, zm. 28 sierpnia 2001 roku) – slawista, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, doktor honoris causa Uniwersytetu w Kaliningradzie.  
+
==Praca==
 +
Po studiach podjął pracę w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Gogolinie. Lata 1965-1968 spędził w Opolu, gdzie pracował jako asystent i starszy asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W ostatnim roku pracy w Opolu obronił rozprawę doktorską pt. ''Sufiksalne formacje rzeczownikowe powstałe we współczesnym języku rosyjskim w latach II wojny światowej i powojennym okresie''. Po obronie rozpoczął pracę jako adiunkt na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1972 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie książki ''Historia sufiksalnej odrzeczownikowej derywacji rzeczowników w języku rosyjskim''.  
  
 +
W roku 1973 objął stanowisko docenta na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pełnił również funkcję kierownika Zakładu Filologii Rosyjskiej i prodziekana Wydziału Filologicznego. Następnie objął stanowisko na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie powierzono mu funkcję kierownika Zakładu Języka Rosyjskiego, prodziekana Wydziału Rusycystyki, Slawistyki i Lingwistyki Stosowanej. W 1977 roku został wybrany Dziekanem Wydziału. W 1981 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
  
== Życiorys ==
+
Z [[Olsztyn|Olsztynem]] związał się w 1974 roku. Rozpoczął wówczas pracę w [[Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie|Wyższej Szkole Pedagogicznej]]. Powierzono mu stanowisko kierownika Katedry Słowiańszczyzny Wschodniej, a następnie kierownika Katedry Językoznawstwa Słowiańskiego. W roku 1993 wybrano go dyrektorem Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  
Urodził się jako syn Józefa oraz Aldony Kondratowicz. W wieku 16 lat Albert znał bardzo dobrze język rosyjski i białoruski. Dobra znajomość języków wpłynęła na jego dalszą karierę naukową. Studia na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył w 1964 roku. Następnie podjął pracę w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Gogolinie. Lata 1965-1968 spędził w Opolu. Pracował tam jako asystent i starszy asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W ostatnim roku pracy w Opolu obronił rozprawę doktorską ''Sufiksalne formacje rzeczownikowe powstałe we współczesnym języku rosyjskim w latach II wojny światowej i powojennym okresie''. Po obronie rozpoczął pracę jako adiunkt na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1972 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie książki: ''Historia sufiksalnej odrzeczownikowej derywacji rzeczowników w języku rosyjskim''. Rok 1973 przyniósł mu stanowisko docenta na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Poza pracą naukową pełnił również funkcję Kierownika Zakładu Filologii Rosyjskiej i Prodziekana Wydziału Filologicznego. Kolejnym pracą, którą uzyskał Bartoszewicz było stanowisko na Uniwersytecie Warszawskim. Powierzono mu funkcję Kierownika Zakładu Języka Rosyjskiego, Prodziekana Wydziału Rusycystyki, Slawistyki i Lingwistyki Stosowanej. W 1977 roku z funkcji Prodziekana został wybrany Dziekanem Wydziału. W 1981 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Z [[Olsztyn|Olsztynem]] związał się od 1974 roku. Rozpoczął wówczas pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Również w [[Olsztyn|Olsztynie]] powierzono mu stanowisko Kierownika Katedry Słowiańszczyzny Wschodniej, następnie Kierownika Katedry Językoznawstwa Słowiańskiego. W roku 1993 wybrano go Dyrektorem Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w [[Olsztyn|Olsztynie]]. Zdobyta wiedza oraz uznanie naukowe sprawiły, że Bartoszewicz był cenionym autorytetem w kraju i zagranicą. Należał do różnych towarzystw m.in. do: Międzynarodowej Akademii Nauk Euro-Azji, Międzynarodowej Asocjacji Białorutenistów, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Polskiego Towarzystwa Białorutenistycznego, Polskiego Towarzystwa Rusycystycznego, Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Kadr Naukowych. Bartoszewicz odbył również wiele podróży zagranicznych. W latach 1993-1999 był m.in. w Bratysławie, Mińsku, Moskwie, Witebsku, Kazaniu, Wilnie, Lwowie, Preszowie, Offenburgu, Budapeszcie, Szawle, Odessie.          
 
  
<br/>
+
Zdobyta wiedza oraz uznanie dla jego dorobku naukowego sprawiły, że Bartoszewicz był cenionym autorytetem w kraju i zagranicą. Należał do różnych towarzystw, m.in. do Międzynarodowej Akademii Nauk Euro-Azji, Międzynarodowej Asocjacji Białorutenistów, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Polskiego Towarzystwa Białorutenistycznego, Polskiego Towarzystwa Rusycystycznego, Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Kadr Naukowych. Odbył również wiele podróży zagranicznych. W latach 1993–1999 był m.in. w Bratysławie, Mińsku, Moskwie, Witebsku, Kazaniu, Wilnie, Lwowie, Preszowie, Offenburgu, Budapeszcie, Szawle, Odessie. W ciągu swojej kariery naukowej opublikował ok. 150 prac, w tym 13 książek. Wypromował kilkaset prac magisterskich oraz wiele rozpraw doktorskich.
== Bibliografia ==
 
  
<br/>
+
W 1984 roku Albert Bartoszewicz nawiązał kontakty z Uniwersytetem w Kaliningradzie. Za cały dorobek naukowy oraz wkład w utrzymywanie kontaktów polsko-rosyjskich pomiędzy Uniwersytetami Rada Naukowa Uniwersytetu w Kaliningradzie nadała profesorowi tytuł doktora honoris causa. Profesor Bartoszewicz zmarł 28 sierpnia 2001.
== Zobacz też ==
 
  
 +
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uhonorował Profesora Bartoszewicza, nadając jego imię i nazwisko Sali Posiedzeń Rady Wydziału Centrum Nauk Humanistycznych mieszczącego się przy ulicy K. Obitza 1.
  
 +
== Bibliografia ==
 +
''Wybitni Polacy w Królewcu XVI-XX wiek'', red. S. Augusiewicz, J. Jasiński, T. Oracki, Olsztyn 2005, s. 310-313
 +
<br/>
  
[[Kategoria: Osoba]]
+
[[Kategoria:Osoby|Bartoszewicz, Albert]] [[Kategoria: Olsztyn|Bartoszewicz, Albert]] [[Kategoria: Wyższe uczelnie|Bartoszewicz, Albert]] [[Kategoria: Nauczyciele akademiccy|Bartoszewicz, Albert]]  [[Kategoria: 1945-1989|Bartoszewicz, Albert]]  [[Kategoria: 1990-|Bartoszewicz, Albert]]

Aktualna wersja na dzień 21:24, 17 mar 2015

Albert Bartoszewicz

Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1942 roku
Rajewszczyzna
Data śmierci 28 sierpnia 2001 roku
Zawód profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Albert Bartoszewicz (ur. 2 sierpnia 1942 r. w Rajewszczyźnie k. Nieświeża, zm. 28 sierpnia 2001 r.) – slawista, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, doktor honoris causa Uniwersytetu w Kaliningradzie.

Życiorys

Syn Józefa i Aldony z domu Kondratowicz. Już w wieku 16 lat znał bardzo dobrze język rosyjski i białoruski, co wpłynęło na jego dalszą karierę naukową.

Szkoła i wykształcenie

Studia na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył w 1964 roku.

Praca

Po studiach podjął pracę w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Gogolinie. Lata 1965-1968 spędził w Opolu, gdzie pracował jako asystent i starszy asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W ostatnim roku pracy w Opolu obronił rozprawę doktorską pt. Sufiksalne formacje rzeczownikowe powstałe we współczesnym języku rosyjskim w latach II wojny światowej i powojennym okresie. Po obronie rozpoczął pracę jako adiunkt na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1972 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie książki Historia sufiksalnej odrzeczownikowej derywacji rzeczowników w języku rosyjskim.

W roku 1973 objął stanowisko docenta na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pełnił również funkcję kierownika Zakładu Filologii Rosyjskiej i prodziekana Wydziału Filologicznego. Następnie objął stanowisko na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie powierzono mu funkcję kierownika Zakładu Języka Rosyjskiego, prodziekana Wydziału Rusycystyki, Slawistyki i Lingwistyki Stosowanej. W 1977 roku został wybrany Dziekanem Wydziału. W 1981 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Z Olsztynem związał się w 1974 roku. Rozpoczął wówczas pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Powierzono mu stanowisko kierownika Katedry Słowiańszczyzny Wschodniej, a następnie kierownika Katedry Językoznawstwa Słowiańskiego. W roku 1993 wybrano go dyrektorem Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zdobyta wiedza oraz uznanie dla jego dorobku naukowego sprawiły, że Bartoszewicz był cenionym autorytetem w kraju i zagranicą. Należał do różnych towarzystw, m.in. do Międzynarodowej Akademii Nauk Euro-Azji, Międzynarodowej Asocjacji Białorutenistów, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Polskiego Towarzystwa Białorutenistycznego, Polskiego Towarzystwa Rusycystycznego, Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Kadr Naukowych. Odbył również wiele podróży zagranicznych. W latach 1993–1999 był m.in. w Bratysławie, Mińsku, Moskwie, Witebsku, Kazaniu, Wilnie, Lwowie, Preszowie, Offenburgu, Budapeszcie, Szawle, Odessie. W ciągu swojej kariery naukowej opublikował ok. 150 prac, w tym 13 książek. Wypromował kilkaset prac magisterskich oraz wiele rozpraw doktorskich.

W 1984 roku Albert Bartoszewicz nawiązał kontakty z Uniwersytetem w Kaliningradzie. Za cały dorobek naukowy oraz wkład w utrzymywanie kontaktów polsko-rosyjskich pomiędzy Uniwersytetami Rada Naukowa Uniwersytetu w Kaliningradzie nadała profesorowi tytuł doktora honoris causa. Profesor Bartoszewicz zmarł 28 sierpnia 2001.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uhonorował Profesora Bartoszewicza, nadając jego imię i nazwisko Sali Posiedzeń Rady Wydziału Centrum Nauk Humanistycznych mieszczącego się przy ulicy K. Obitza 1.

Bibliografia

Wybitni Polacy w Królewcu XVI-XX wiek, red. S. Augusiewicz, J. Jasiński, T. Oracki, Olsztyn 2005, s. 310-313