Bernhard Klement

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Bernhard Klement

Data i miejsce urodzenia 17 października 1888 r.
Butryny
Data i miejsce śmierci 22 stycznia 1945 r.
Olsztyn
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska

Bernhard Klement (ur. 17 października 1888 r. w Butrynach, zm. 22 stycznia 1945 r. w Olsztynie) – ksiądz włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Praca

Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Braniewie, w lutym 1915 r. otrzymał święcenia kapłańskie, by zaraz potem podjąć pracę jako kapelan wojsk niemieckich na froncie wschodnim I wojny światowej.

Po zakończeniu działań wojennych mianowano go wikariuszem w Klebarku Wielkim, później w parafii św. Jakuba w Olsztynie.
W 1920 r. został oddelegowany do dokończenia budowy świątyni i wzniesienia plebanii nowo powstającej parafii pw. św. Józefa w Olsztynie. Po ustanowieniu nowej parafii w 1932 r. został jej pierwszym proboszczem. Za czasów panowania nazistów wytoczono mu proces za krytykowanie NSDAP.

Śmierć męczeńska

Ks. Bernhard, mimo zbliżającego się frontu, pozostał wraz ze swymi parafianami. Jeszcze w niedzielę 21 stycznia 1945 r. odprawił po południu mszę św. Wówczas parafianie widzieli go żywego po raz ostatni.

Według relacji ks. Ernsta Hoppego noc z 21 na 22 stycznia spędził on wraz z ks. Klementem. Nad ranem, około godz. 8.00, żołnierze niemieccy przyszli do krypt, gdzie ukrywali się obaj kapłani, i nakazali im, by ewakuowali się w stronę Dobrego Miasta. Zaczęli również zaminowywać teren. Ks. Klement pozostał na plebanii wraz ze swoją siostrą, zaś ks. Hoppe wraz z kilkoma osobami opuścili miasto.

Ze świadectwa repatrianta Włodzimierza Pepola wynika, iż kapłan został zastrzelony w prezbiterium kościoła. Jednak okoliczności śmierci ks. Klementa nie są do końca znane. Najprawdopodobniej, gdy Rosjanie wkroczyli na teren parafii, sługa Boży przebywał w prezbiterium, gdzie został przez sowietów postrzelony. Z rekonstrukcji wydarzeń wynika, iż ranny kapłan dowlókł się do piwnic plebanii i tam zmarł. Jego zwłoki odnaleziono po kilku dniach.

Według innej wersji ks. Klement padł ofiarą wycofujących się hitlerowców, gdyż nie podporządkował się nakazowi ewakuacji, zachęcając jednocześnie innych do pozostania.

Ks. Bernhard został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Józefa 30 stycznia 1945 r. przez ojca Gilbert Pawletta, co odnotowano w prowadzonej ewidencji. O. Gilbert jednak nie podał w niej ani daty, ani przyczyny zgonu.

Bibliografia

olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]