Franz Ludwig

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Franz Ludwig

ks. Franz Ludwig
ks. Franz Ludwig
Data i miejsce urodzenia 29 kwietnia 1896 r.
Orneta
Data i miejsce śmierci 30 stycznia 1945 r.
Sątopy
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska
Miejsce spoczynku Sątopy

Franz Ludwig (ur. 29 kwietnia 1896 r. w Ornecie, zm. 30 stycznia 1945 r. w Sątopach) – duchowny włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Urodził się 29 kwietnia 1896 r. w Ornecie. Jego ojcem chrzestnym był wuj, ks. Franz Ludwig, ówczesny proboszcz w Osetniku koło Ornety.

Wzrastał w rodzinie wierzącej, w której wartości chrześcijańskie przyświecały codziennemu życiu. Owocem tego było nie tylko kapłaństwo ks. Franza, ale też powołanie jego trzech sióstr, które wstąpiły do zakonu.

Ks. Franz Ludwig otrzymał święcenia kapłańskie 23 lipca 1922 r. z rąk bpa Augustyna Bludaua.

Praca

Pierwszą parafią, do której został wysłany do pracy duszpasterskiej, był Tolkowiec. Po trzech latach mianowano go wikariuszem w Pieniężnie. Z zaangażowaniem pracował z młodzieżą, organizował również zebrania stowarzyszeń katolickich. Jego postawa wzbudzała niepokój ówczesnych władz, dlatego nadprokuratora sądu specjalnego w Królewcu śledziła go i często przesłuchiwała.

Kiedy ks. Ludwig został mianowany proboszczem parafii w Sątopach, władze zlikwidowały w Pieniężnie szkołę katolicką, a rodzice, którzy sprzeciwiali się temu, zostali zatrzymani i skazani na kilkumiesięczne więzienie. Mimo zmiany parafii ks. Ludwig ze względu na niezłomną obronę Kościoła katolickiego był nadal nękany przez nazistów. Należał do grupy duchownych, którzy – mimo zakazu władz – przeczytali list pasterski bp. Maksymiliana Kallera mówiący o prześladowaniach Kościoła i działaniach nazistowskich władz.

Wytoczono mu proces, jednak dzięki amnestii postępowanie zostało zawieszone.

Śmierć męczeńska

Gdy w styczniu 1945 r. do Sątop zbliżał się front wschodni, ks. Ludwig nie uciekł, decydując się na pozostanie w parafii z wiernymi. Kiedy sowieci wkroczyli do Sątop, stanął w obronie godności kobiet.

29 stycznia 1945 r. do Sątop wjechały pierwsze sowieckie wojska. Do domu parafialnego przyszło dwóch sowieckich żołnierzy. Kiedy ujrzeli, że wśród uciekinierów jest mężczyzna w uniformie żołnierskim, od razu zabili go. Potem zrewidowali wszystkich. Podejrzewali siostry zakonne, że są szpiegami. Żołnierze pozostali na plebanii na noc. Wiele kobiet, w tym siostry zakonne, było nagabywanych. Ks. Franz stawał w ich obronie.

Następnego ranka dwóch Rosjan, a wśród nich ten, który zastrzelił mężczyznę w niemieckim mundurze, szukało w szafkach papierosów. Jeden z żołnierzy wskazał na kapłana i kazał mu wyjść. "Módlcie się za mnie", miał powiedzieć ks. Ludwig, wychodząc. Sowieci zaprowadzili go do sąsiedniego pokoju, gdzie chwilę potem padł strzał. Do pokoju ukradkiem weszła siostra księdza Ludwiga, Maria, która znalazła martwego brata leżącego na plecach. Było to 30 stycznia 1945 r.

Ks. Franz Ludwig został pochowany na miejscowym cmentarzu w Sątopach. Do dziś jego grób otoczony jest opieką wiernych.

Bibliografia

olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]