Helena Nadratowska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:23, 27 paź 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Helena Nadratowska

Źródło: lidzbarkrolnicza.pl
Źródło: lidzbarkrolnicza.pl
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1930 r.
Zaręby (pow. bielsko-podlaski)
Zawód nauczycielka szkół rolniczych

Helena Nadratowska - (ur. 2 lutego 1930 r. w Zarębach - ) - nauczycielka szkół rolniczych.

Biografia i działalność zawodowa

Helena Nadratowska z domu Wodyńska urodziła się 2 lutego 1930 r. w Zarębach, w powiecie bielsko-podlaskim w rodzinie chłopskiej.

W 1945 roku jej rodzina osiedliła się we wsi Zarębiec w ówczesnym powiecie reszelskim (obecnie olsztyńskim). W styczniu 1946 roku rozpoczęła naukę w jednej z pierwszych szkół rolniczych na Warmii - Liceum Gospodarstwa Wiejskiego w Olsztynie.

W październiku 1946 r. szkoła ta została przeniesiona do Lidzbarka Warmińskiego i włączona do powstającej tam kolejnej średniej szkoły rolniczej w tym województwie.

Jest absolwentką:

  • Liceum Rolniczo-Gospodarczego w Lidzbarku Warmińskim (1950),
  • Wydziału Zootechnicznego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie - uzyskała stopień inżyniera zootechnika w grupie pierwszych 94 absolwentów tego Wydziału (1954),
  • półrocznego kursu pedagogicznego w w Centralnym Ośrodku Doskonalenia Kadr Szkolnictwa Rolniczego w Brwinowie (1958),
  • Wydziału Ekonomiczno-Rolnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie-uzyskała stopień magistra inżyniera ekonomiki rolnej (1968).

W roku 1954 wyszła za mąż za Edwarda Nadratowskiego i wraz z nim podjęła po I stopniu studiów pracę na stanowisku nauczycielki przedmiotów zawodowych w Zespole Techników Rolniczych w Karolewie koło Kętrzyna.

W roku 1958 małżonkowie zostali przeniesieni do Technikum Rolniczego w Białej Piskiej.

Po dwóch latach w marcu 1960 rok małżeństwo Heleny i Edwarda Nadratowskich otrzymało zadanie zorganizowania Zasadniczej Szkoły Rolniczej o kierunku wiejskie gospodarstwo domowe w Malinowie koło Działdowa. Była to początkowo niewielka placówka posiadająca jeden budynek, w którym mieścił się również internat i mieszkania dla nauczycieli. Szkoła ta nawiązywała do funkcjonującej tam placówki o tym kierunku kształcenia w w II RP w latach 1930-38 w ówczesnym województwie pomorskim.

W latach 60 i 70 XX w. nastąpiła rozbudowa. Przybyły też kolejne kierunki kształcenia (rachunkowość rolnicza, kierunki rolnicze i hodowlane na poziomie zasadniczym, a potem również na poziomie technikum).

Helena Nadratowska specjalizuje się w nauczaniu przedmiotów związanych z wiejskim gospodarstwem domowym i hodowlą zwierząt. Jej zajęcia dydaktyczne prowadzone są na dobrym poziomie, jest nauczycielką lubianą i wysoką cenioną przez młodzież i rodziców. W trakcie wieloletniej pracy jest wychowawczynią kilkunastu klas.

Na emeryturę przeszła w 1981 r., ale na części etatu pracowała jeszcze do 1994 roku. Była wielokrotnie nagradzana. Została też odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Jej mąż zmarł w 1990 r. Helena Nadratowska obecnie mieszka w Olsztynie.


Bibliografia

  1. lidzbark-rolnicza.pl

Hasło opracował Apolinary Zapisek.