Kamiennik Wielki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 08:50, 27 kwi 2020

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Kamiennik Wielki

Dom podcieniowy w Kamienniku Wielkim.Źródło: www.parkikrajobrazowewarmiimazur.pl
Dom podcieniowy w Kamienniku Wielkim.
Źródło: www.parkikrajobrazowewarmiimazur.pl
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Milejewo
Liczba ludności (2010) 549
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kamiennik Wielki
Kamiennik Wielki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamiennik Wielki
Kamiennik Wielki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Kamiennik Wielki (niem. Gross Stoboy) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Milejewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 549 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Edyta Fordon.

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 4 km na południe od Milejewa, przy drodze krajowej nr 22.

Dzieje miejscowości

Data założenia miejscowości nie jest znana. W 1320 roku istniała już duża wieś z 70 włókami ziemi. Po upadku rządów krzyżackich wieś przypadła z nadania króla polskiego klasztorowi brygidek w Elblągu, a później przeszła w posiadanie miasta.

W Kamienniku Wielkim czynny był niegdyś młyn wodny poruszany przez potok Rogowa. W pobliżu granicy z Pomorską Wsią znajdowała się papiernia. Otaczające wieś gęste lasy zostały niemal w całości wykarczowane. Miejscowość znajdowała się na skrzyżowaniu uczęszczanych niegdyś dróg, w związku z tym powstała tutaj wkrótce karczma. Po 1772 roku Kamiennik Wielki obejmował obszar 65 włók i był zamieszkany przez 300 osób.

Dokładna data powstania szkoły nie jest znana, ale wiadomo, że prowadzenie lekcji rozpoczęło się przez 1772 rokiem. Z powodu braku szkolnego budynku chłopi kolejno musieli przyjmować nauczyciela z dziećmi w swoim domu. Opór wzbudzał również fakt, że mieszkańcy byli zobowiązani do zapewniania nauczycielowi wyżywienia. W 1785 roku niezadowoleni z tej sytuacji mieszkańcy wsi doprowadzili do usunięcia nauczyciela z Kamiennika Wielkiego. Na represje ze strony władz elbląskich nie trzeba było długo czekać. Ostatecznie szkolny budynek został wzniesiony w 1820 roku. Po trzech latach doszło do kolejnego konfliktu: mieszkańcy wsi nie chcieli przyjąć narzuconego z urzędu nauczyciela. Interweniowała nawet żandarmeria, która zatrzymała chłopów w areszcie na 48 godzin. Kolejny szkolny budynek powstał w roku 1873. Miejscowość była wówczas zamieszkana przez 500 osób. W 1920 roku liczba mieszkańców wzrosła do 530 osób.

Obecnie w miejscowości działa dom weselny "Kamienny Dworek".

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pomorskiej Wsi.

Turystyka

Zabytki

  • domy podcieniowe

Przypisy

Bibliografia

milejewo.bil-wm.pl [05.05.2014]
milejewo.bil-wm.pl, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Milejewo [05.05.2014]
stat.gov.pl [05.05.2014]
parkikrajobrazowewarmiimazur.pl [05.05.2014]