Parafia pw. św. Wojciecha w Mrągowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "Kler parafialny" na "Duchowni parafii")
 
(Nie pokazano 27 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Parafia infobox
 
{{Parafia infobox
 
  |nazwa                  = Parafia św. Wojciecha w Mrągowie
 
  |nazwa                  = Parafia św. Wojciecha w Mrągowie
  |grafika                = Parafia św. Wojciecha.jpg
+
  |grafika                = mragowo k.jpg
  |podpis grafiki          = źródło:[http://archwarmia.pl/parafie/parafie/mragowo-parafia-swietego-wojciecha/ archwarmia.pl]
+
  |podpis grafiki          = Kościół parafialny.<br>Fot. Mieczysław Kalski
 
  |siedziba                = Mrągowo
 
  |siedziba                = Mrągowo
 
  |adres                  = Królewiecka 32, 11-700  
 
  |adres                  = Królewiecka 32, 11-700  
Linia 14: Linia 14:
 
  |2. jednostka nazwa      = Mrągowo I
 
  |2. jednostka nazwa      = Mrągowo I
 
  |obiekt sakralny funkcja = [[Kościół(budynek)|Kościół]]
 
  |obiekt sakralny funkcja = [[Kościół(budynek)|Kościół]]
  |obiekt sakralny        = [[Kościół św. Wojciecha w Mrągowie|św. Wojciech]]
+
  |obiekt sakralny        = Kościół pw. św. Wojciecha w Mrągowie
 
  |dzień wspomnienia      = 23 kwiecień
 
  |dzień wspomnienia      = 23 kwiecień
  |www                    = http://archwarmia.pl/parafie/parafie/mragowo-parafia-swietego-wojciecha/
+
  |www                    =  
}}<br/>
+
}}
'''Parafia pw. św. Wojciecha''' w [[Mrągowie]] - parafia [[rzymskokatolicka|rzymskokatolicka]] mieszcząca się w Mrągowie. Wchodzi w skład archidiecezji warmińskiej, [[dekanat]] Mrągowo I. Powołano ją do życia z dniem 30 lipca roku 1870. Proboszczem parafii jest ks. Wiesław Świdziński.
+
'''Parafia pw. św. Wojciecha w Mrągowie''' - parafia rzymskokatolicka w [[Mrągowo|Mrągowie]]. Wchodzi w skład archidiecezji warmińskiej (dekanat Mrągowo I). Powołano ją do życia z dniem 30 lipca 1870 roku. Proboszczem parafii jest ks. [[Wiesław Świdziński]].
 +
<br/><br/>
 
==Kościół==
 
==Kościół==
Kościół parafialny pod wezwanie św. Wojciecha jest unikatowym obiektem zabytkowym wyznania katolickiego w Mrągowie. W tym mieście istnieją także inne zabytkowe kościoły, jednakże innego wyznania. Są to: Kościół prawosławny przy ul. Roosevelta (wcześniej synagoga żydowska) - Parafia Przemienienia Pańskiego oraz Kościół ewangelicki znajdujący się przy ul. Kościelnej - Parafia Ewangelicko-Augsburska.
+
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha jest unikatowym obiektem zabytkowym wyznania katolickiego w Mrągowie. W tym mieście istnieją także inne zabytkowe kościoły, jednakże innego wyznania. Są to: cerkiew prawosławna przy ul. Roosevelta należąca do [[Parafia Prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego w Mrągowie|parafii Przemienienia Pańskiego]] oraz kościół przy ul. Kościelnej należący do [[Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mrągowie|parafii ewangelicko-augsburskiej]].  
  
Heinrich I Oidtmann jest autorem kościelnych witraży. Oidtmann był tamtejszym lekarzem. Urodził się w 1838 r., zmarł w roku 1890. Jego pasja związana z malarstwem skłoniła go do otwarcia w 1857 r. własnego warsztatu, który powstał w Nadrenii - Linnich. Stworzył wiele dzieł sztuki malowanej na szkle. Po jego śmierci schedę po nim przejął jego syn (Heinrich II). Prowadził zakład z nie mniejszym zaangażowaniem niż ojciec, o czym może świadczyć fakt iż jego witraże trafiły nie tyle tylko na rynek europejski, lecz także na afrykański czy azjatycki. Po jego śmierci warsztat przechodził kolejno przez ręce następnych właścicieli, tj. w 1912 r. do Heinricha III Oidtmanna, w 1929 r. do Ludovici Oidtmann, po II wojnie światowej do Friedricha Oidtmanna, Ludovicusa Oidtmanna. Obecnie zakład witrażowy prosperuje pod kierunkiem Heinricha Oidtmanna oraz Stafana Oidtmanna, którzy reprezentują piąte pokolenie właścicieli. W 1894 r. zakład Oidtmanna zapewnił piękne witraże dla Kościoła pw. św. Wojciecha w Mrągowie. Różnorodna kompozycja witraży stanowi bogaty element wyposażenia prezbiterium. Działalność Oidtmanna zapewniła wyposażenie wielu innych kościołów mieszczących się na Warmii, witraże jego autorstwa można odnaleźć m.in. w takich miastach jak: Bisztynek, Dobre Miasto, Frombork, Olsztyn, Świątki.
+
Autorem kościelnych witraży w Mrągowie był Heinrich I Oidtmann (1838 - 1890). Jego pasja malarska skłoniła go do otwarcia w 1857 r. własnego warsztatu w Nadrenii, w Linnich. Stworzył wiele dzieł sztuki malowanej na szkle. Po jego śmierci schedę po nim przejął jego syn Heinrich II. Prowadził zakład z nie mniejszym zaangażowaniem niż ojciec, o czym może świadczyć fakt, iż jego witraże trafiły nie tylko na rynek europejski, lecz także na afrykański czy azjatycki. Po jego śmierci warsztat przechodził kolejno w ręce następnych właścicieli, tj. w 1912 r. Heinricha III Oidtmanna, w 1929 r. Ludovici Oidtmanna, po II wojnie światowej Friedricha Oidtmanna, Ludovicusa Oidtmanna. Obecnie zakład witrażowy prosperuje pod kierunkiem Heinricha i Stephana Oidtmannów,, którzy reprezentują piąte pokolenie właścicieli. W 1894 r. zakład Oidtmanna zapewnił piękne witraże dla kościoła pw. św. Wojciecha w Mrągowie. Różnorodna kompozycja witraży stanowi bogaty element wyposażenia prezbiterium. Działalność Oidtmanna zapewniła wyposażenie wielu innych kościołów mieszczących się na [[Warmia|Warmii]]. Witraże jego autorstwa można odnaleźć m.in. w takich miejscowościach, jak: [[Bisztynek]], [[Dobre Miasto]], [[Frombork]], [[Olsztyn]], [[Świątki]].
  
Sam kościół powstał w roku 1860 w duchu neogotyckim. Właścicielką ziemi, na której powstał kościół była zamożna wdowa - Justyna Timnik. Na mocy jej testamentu obiekt został przekazany pod zarząd gminy katolickiej.
+
Sam kościół powstał w roku 1860 w duchu neogotyckim. Właścicielką ziemi, na której wzniesiono budowlę, była zamożna wdowa Justyna Timnik. Na mocy jej testamentu obiekt został przekazany pod zarząd gminy katolickiej.
==Patron==
+
 
Św. Wojciech - męczennik za wiarę, biskup praski, benedyktyn i misjonarz. Jest jednym z bardziej popularnych świętych w kościele katolickim. Urodził się prawdopodobnie w 956 r. Zmarł śmiercią męczeńską 23 kwietnia 997 r. Był jednym z synów Sławnika (ród Sławnikowiców). Jego rodzina pierwotnie nie wiązała Wojciecha ze stanem duchownym. Sytuacja uległa zmianie, gdy Wojciech pogrążył się w chorobie. Jego ozdrowienie wiązano z przychylną opatrznością boską, dlatego postanowiono, że jego przyszłość będzie odtąd związana z kościołem. W krajach zachodnich św. Wojciech jest lepiej znany pod imieniem Adalbert, które wybrał sobie na bierzmowaniu. Został wyświęcony w roku 981. Był znany ze swej działalności na rzecz chrześcijan. Otaczał opieką ubogich i potrzebujących, stawał w obronie zniewolonych, szerzył chrześcijaństwo wśród ludów pogańskich. Mając na względzie opinię Ottona III oraz Bolesława Chrobrego udał się z misją chrystianizacyjną do Prus. Zginął podczas próby nawrócenia pogan. Mimo, iż misja zakończyła się niepowodzeniem Bolesław Chrobry docenił zaangażowanie św. Wojciecha, dlatego odkupił jego zwłoki, które spoczęły w Gnieźnie. Otton III uzyskał natomiast relikwię św. Wojciecha, gdy w roku 1000 przybył do Polski z pielgrzymką. Losy relikwii św. Wojciecha były bardzo burzliwe do czego przyczyniła się m.in. II wojna światowa.
+
==Duchowni parafii==
==Kler parafialny==
 
 
*proboszcz: ks. kap. hon. mgr lic. Wiesław Świdziński  
 
*proboszcz: ks. kap. hon. mgr lic. Wiesław Świdziński  
 
*wikariusze: ks. mgr Sławomir Skorupski; ks. mgr Wojciech Leszczyński  
 
*wikariusze: ks. mgr Sławomir Skorupski; ks. mgr Wojciech Leszczyński  
 +
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Wojciecha_w_Mr%C4%85gowie Parafia św. Wojciecha w Mrągowie][03.08.2014].<br/>
+
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Wojciecha_w_Mr%C4%85gowie pl.wikipedia.org, Parafia św. Wojciecha w Mrągowie][03.08.2014].<br/>
[http://archwarmia.pl/parafie/parafie/mragowo-parafia-swietego-wojciecha/ Parafie Mrągowo][03.08.2014].<br/>
+
[http://archwarmia.pl/parafie/parafie/mragowo-parafia-swietego-wojciecha/ Archidiecezja Warmińska][03.08.2014].<br/>
[http://it.mragowo.pl/kosciol-katolicki-pw-sw-wojciecha-w-mragowie,3,627,pl.html#Informacje_ogolne Kościół parafialny][03.08.2014].<br/>
+
[http://it.mragowo.pl/kosciol-katolicki-pw-sw-wojciecha-w-mragowie,3,627,pl.html#Informacje_ogolne IT Mrągowo][03.08.2014].<br/>
[[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]] [[Kategoria: Archidiecezja warmińska]] [[Kategoria: Dekanat Mrągowo I]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]][[Kategoria: Archidiecezja warmińska]] [[Kategoria: Dekanat Mrągowo I]] [[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]

Aktualna wersja na dzień 08:40, 28 lip 2015

Parafia św. Wojciecha w Mrągowie

Kościół parafialny.Fot. Mieczysław Kalski
Kościół parafialny.
Fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Mrągowo
Adres Królewiecka 32, 11-700
Data powołania 30.07.1870 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja Warmińska
Dekanat Mrągowo I
Kościół Kościół pw. św. Wojciecha w Mrągowie
Wspomnienie liturgiczne 23 kwiecień

Parafia pw. św. Wojciecha w Mrągowie - parafia rzymskokatolicka w Mrągowie. Wchodzi w skład archidiecezji warmińskiej (dekanat Mrągowo I). Powołano ją do życia z dniem 30 lipca 1870 roku. Proboszczem parafii jest ks. Wiesław Świdziński.

Kościół

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha jest unikatowym obiektem zabytkowym wyznania katolickiego w Mrągowie. W tym mieście istnieją także inne zabytkowe kościoły, jednakże innego wyznania. Są to: cerkiew prawosławna przy ul. Roosevelta należąca do parafii Przemienienia Pańskiego oraz kościół przy ul. Kościelnej należący do parafii ewangelicko-augsburskiej.

Autorem kościelnych witraży w Mrągowie był Heinrich I Oidtmann (1838 - 1890). Jego pasja malarska skłoniła go do otwarcia w 1857 r. własnego warsztatu w Nadrenii, w Linnich. Stworzył wiele dzieł sztuki malowanej na szkle. Po jego śmierci schedę po nim przejął jego syn Heinrich II. Prowadził zakład z nie mniejszym zaangażowaniem niż ojciec, o czym może świadczyć fakt, iż jego witraże trafiły nie tylko na rynek europejski, lecz także na afrykański czy azjatycki. Po jego śmierci warsztat przechodził kolejno w ręce następnych właścicieli, tj. w 1912 r. Heinricha III Oidtmanna, w 1929 r. Ludovici Oidtmanna, po II wojnie światowej Friedricha Oidtmanna, Ludovicusa Oidtmanna. Obecnie zakład witrażowy prosperuje pod kierunkiem Heinricha i Stephana Oidtmannów,, którzy reprezentują piąte pokolenie właścicieli. W 1894 r. zakład Oidtmanna zapewnił piękne witraże dla kościoła pw. św. Wojciecha w Mrągowie. Różnorodna kompozycja witraży stanowi bogaty element wyposażenia prezbiterium. Działalność Oidtmanna zapewniła wyposażenie wielu innych kościołów mieszczących się na Warmii. Witraże jego autorstwa można odnaleźć m.in. w takich miejscowościach, jak: Bisztynek, Dobre Miasto, Frombork, Olsztyn, Świątki.

Sam kościół powstał w roku 1860 w duchu neogotyckim. Właścicielką ziemi, na której wzniesiono budowlę, była zamożna wdowa Justyna Timnik. Na mocy jej testamentu obiekt został przekazany pod zarząd gminy katolickiej.

Duchowni parafii

  • proboszcz: ks. kap. hon. mgr lic. Wiesław Świdziński
  • wikariusze: ks. mgr Sławomir Skorupski; ks. mgr Wojciech Leszczyński

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Parafia św. Wojciecha w Mrągowie[03.08.2014].
Archidiecezja Warmińska[03.08.2014].
IT Mrągowo[03.08.2014].