Rezerwat Kałeckie Błota: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(O rezerwacie)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 28: Linia 28:
 
=== Rośliny ===
 
=== Rośliny ===
  
Na całym terenie rezerwatu rozrzucone są zarośla wierzbowe z dominującym gatunkiem [[wierzba szara|wierzby szarej]], a także nieco mniejszym udziałem innych gatunków, takich jak: [[wierzba uszata]] i pręcikowa, brzoza omszona, kruszyna, [[kalina koralowa]]. W kępach olsów rośnie oprócz [[olsza czarna|olszy czarnej]] brzoza brodawkowata i omszona oraz [[świerk pospolity|świerk]]. Wśród tych zbiorowisk występują płaty roślinności wodnej, szuwarowej i niskie torfowiska turzycowe oraz roślinność łąkowa.  
+
Na całym terenie rezerwatu rozrzucone są zarośla wierzbowe z dominującym gatunkiem wierzby szarej, a także nieco mniejszym udziałem innych gatunków, takich jak: wierzba uszata i pręcikowa, brzoza omszona, kruszyna, kalina koralowa. W kępach olsów rośnie oprócz olszy czarnej brzoza brodawkowata i omszona oraz [[świerk pospolity|świerk]]. Wśród tych zbiorowisk występują płaty roślinności wodnej, szuwarowej i niskie torfowiska turzycowe oraz roślinność łąkowa.  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
  
Bóbr europejski zadomowił się na terenie rezerwatu po 140-letniej nieobecności, a jego obecność zanotowano w 1973 roku. Powrót tego gatunku w okolice Srokowa wiązał się z czynną ochroną tego gatunku prowadzona na terenie byłego ZSRR (pierwszą reintrodukcję bobrów przeprowadzono w 1930 r. w basenie Dniepru). W ramach tych działań w 1955 r. osiedlono w Obwodzie Kaliningradzkim nad Putiłowką i Ilmą, tj. dopływami Pregoły, 40 bobrów odłowionych na Białorusi. W tym czasie nad Szeszupą, poza granicami Polski, wypuszczono 30 bobrów. Putiłowka - która po stronie polskiej zwie się Oświnką - poprzez jeziora Oświn, Rydzówka i Kanał Mazurski ma połączenie z Jeziorem Mamry. Właśnie tą drogą przywędrowały na polską część dorzecza Pregoły pierwsze bobry. W 1962 r. zaobserwowano dwa żeremia na Oświnie i po jednym na jeziorkach Jaż i Osiek. Dogodne warunki wpłynęły na dynamiczny rozwój populacji tego gatunku oraz rozprzestrzenienie się i zasiedlanie przez bobry coraz większych obszarów.
+
Bóbr europejski zadomowił się na terenie rezerwatu po 140-letniej nieobecności, a jego powrót zanotowano w 1973 roku. Powrót tego gatunku w okolice Srokowa wiązał się z czynną ochroną tego gatunku prowadzoną na terenie byłego ZSRR (pierwszą reintrodukcję bobrów przeprowadzono w 1930 r. w basenie Dniepru). W ramach tych działań w 1955 r. osiedlono w obwodzie kaliningradzkim nad Putiłowką i Ilmą, tj. dopływami Pregoły, 40 bobrów odłowionych na Białorusi. W tym czasie nad Szeszupą poza granicami Polski wypuszczono 30 bobrów. Putiłowka, która po stronie polskiej zwie się Oświnką, poprzez jeziora [[jezioro Oświn| Oświn]], [[Jezioro Rydzówka|Rydzówka]] i [[Kanał Mazurski]] ma połączenie z [[Jezioro Mamry|Jeziorem Mamry]]. Właśnie tą drogą przywędrowały na polską część dorzecza Pregoły pierwsze bobry. W 1962 r. zaobserwowano dwa żeremia na Oświnie i po jednym na jeziorkach [[Jezioro Jaż|Jaż]] i [[Jezioro Osiek|Osiek]]. Dogodne warunki wpłynęły na dynamiczny rozwój populacji tego gatunku oraz rozprzestrzenienie się i zasiedlanie przez bobry coraz większych obszarów.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
 
Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, [http://olsztyn.rdos.gov.pl/images/formy_ochrony/rejestr_rezerwatow_przyrody_stan_2014.pdf Regionalna Dyrekcja ochrony Środowiska w Olsztynie] [03.12.2014]
 
Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, [http://olsztyn.rdos.gov.pl/images/formy_ochrony/rejestr_rezerwatow_przyrody_stan_2014.pdf Regionalna Dyrekcja ochrony Środowiska w Olsztynie] [03.12.2014]
 
<br/>
 
<br/>
Linia 43: Linia 41:
 
<br/>  
 
<br/>  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., ''Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego'', Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.
+
Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., ''Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego'', Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.
<br/>
+
==Galeria zdjęć==
  
[[Plik: bobr.jpg]]
+
<gallery mode=packed heights=210px caption="Rezerwat Kałeckie Błota" class="left">
<br/>
+
Plik:kaleckie_blota_rp_w.png|Rezerwat Kałeckie Błota
'''Bóbr europejski (''Castor fiber'')'''
+
Plik:kaleckie_blota_rp_g.png|Rezerwat Kałeckie Błota
<br/>
+
Plik:brzo.jpg|'''Brzoza omszona (''Betula pubescens'')''' Fot. Orcaborealis. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mountain-birch-Trollheimen.jpg Commons Wikimedia]
 +
</gallery>
 
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria: Ochrona przyrody]] [[Kategoria: Rezerwaty przyrody]] [[Kategoria: Srokowo (gmina wiejska)]]
 
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria: Ochrona przyrody]] [[Kategoria: Rezerwaty przyrody]] [[Kategoria: Srokowo (gmina wiejska)]]

Aktualna wersja na dzień 00:36, 5 mar 2015

Rezerwat przyrody Kałeckie Błota

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1988
Powierzchnia 186,48 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Kałeckie Błota – rezerwat przyrody znajdujący się w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, około 12 km na północ od Srokowa i około 0,5 km na południe od wsi Kałki. Rezerwat został utworzony w 1988 r. ("Monitor Polski" nr 32, poz. 293) w celu ochrony biotopów lęgowych różnych gatunków zwierząt wodnych i błotnych, głównie ptactwa i bobrów. Zajmuje powierzchnię 186,48 ha.

O rezerwacie

Zwierzęta

Gatunkiem dominującym w rezerwacie jest bóbr europejski, można spotkać tu także łosie, sarny, dziki, lisy, jenoty, wydry oraz norki amerykańskie. Występuje tu około 90 gatunków ptaków, w zagęszczeniu 33 pary na 10 ha powierzchni, a wśród nich m.in. lęgowiska strumieniówki, brodźca samotnego, kulika, brodźca leśnego, orlika, bąka, kropiatki i żurawia. Obserwować tu można środkowoeuropejskie gatunki pokrzewek, słowika szarego, podróżniczka, pokląskwę, rokitniczka i łozówkę, kszyka, samotnika, remiza i zimorodka.


Rośliny

Na całym terenie rezerwatu rozrzucone są zarośla wierzbowe z dominującym gatunkiem wierzby szarej, a także nieco mniejszym udziałem innych gatunków, takich jak: wierzba uszata i pręcikowa, brzoza omszona, kruszyna, kalina koralowa. W kępach olsów rośnie oprócz olszy czarnej brzoza brodawkowata i omszona oraz świerk. Wśród tych zbiorowisk występują płaty roślinności wodnej, szuwarowej i niskie torfowiska turzycowe oraz roślinność łąkowa.

Ciekawostki

Bóbr europejski zadomowił się na terenie rezerwatu po 140-letniej nieobecności, a jego powrót zanotowano w 1973 roku. Powrót tego gatunku w okolice Srokowa wiązał się z czynną ochroną tego gatunku prowadzoną na terenie byłego ZSRR (pierwszą reintrodukcję bobrów przeprowadzono w 1930 r. w basenie Dniepru). W ramach tych działań w 1955 r. osiedlono w obwodzie kaliningradzkim nad Putiłowką i Ilmą, tj. dopływami Pregoły, 40 bobrów odłowionych na Białorusi. W tym czasie nad Szeszupą poza granicami Polski wypuszczono 30 bobrów. Putiłowka, która po stronie polskiej zwie się Oświnką, poprzez jeziora Oświn, Rydzówka i Kanał Mazurski ma połączenie z Jeziorem Mamry. Właśnie tą drogą przywędrowały na polską część dorzecza Pregoły pierwsze bobry. W 1962 r. zaobserwowano dwa żeremia na Oświnie i po jednym na jeziorkach Jaż i Osiek. Dogodne warunki wpłynęły na dynamiczny rozwój populacji tego gatunku oraz rozprzestrzenienie się i zasiedlanie przez bobry coraz większych obszarów.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja ochrony Środowiska w Olsztynie [03.12.2014]
Rezerwat przyrody Kałeckie Błota, pl.wikipedia.org [03.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć