Rezerwat Uroczysko Piotrowice

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:45, 8 mar 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje) (Galeria zdjęć)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice

Rodzaj rezerwatu torfowiskowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 1998
Powierzchnia 49,07 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice
Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice
Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice – rezerwat przyrody położony w gminie Biskupiec Pomorski, utworzony w 1998 roku (MP nr 161, poz. 1102) na powierzchni 49,07 ha w celu utrzymania naturalnych ekosystemów torfowiskowych wraz z przyległymi do nich powierzchniami leśnymi. Rezerwat położony jest w pobliżu wsi Piotrowice Małe, na wschód od drogi Biskupiec-Susz, w Nadleśnictwo Jamy, w leśnictwie Krotoszyny.

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Obszar rezerwatu został ukształtowany podczas zlodowacenia Wisły i zajmuje bezodpływowe obniżenie terenu, które powstało po wytopieniu brył martwego lodu. Rezerwat stanowi kompleks torfowiskowo-leśny położony po zachodniej stronie jeziora Trupel, związany przestrzennie z lokalnymi zatorfieniami. Na jego terenie przeważają zbiorowiska niskotorfowiskowe, głównie wielopostaciowe zbiorowiska szuwarowe oraz torfowiska przejściowe.

Rośliny

Na terenie rezerwatu wyróżniono 37 zespołów roślinnych i 279 taksonów. Znajdują się tu interesujące i rzadkie gatunki roślin m.in. bażyna czarna, rosiczka okrągłolistna, storczyk krwisty,kruszczyk szerokolistny czy widłak jałowcowaty. Z roślin objętych ochroną gatunkową, prócz wymienionych, w rezerwacie występują grzybienie białe, porzeczka czarna, kruszyna pospolita, bagno zwyczajne i konwalia majowa.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [19.01.2015]
pl.wikipedia.org, Rezerwat Uroczysko Piotrowice [19.01.2015]

Bibliografia

S. Dąbrowski, B. Polakowski, L. Wołos, Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Olsztynie 1999.

Galeria zdjęć