Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Stwowarzyszenie lub fundacja infobox
 
{{Stwowarzyszenie lub fundacja infobox
  |Nazwa stowarzyszenia lub fundacji = Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Olsztynku
+
  |Nazwa stowarzyszenia lub fundacji = Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku
 
  |Zdjęcie lub logo                  = orzeczenie.jpg
 
  |Zdjęcie lub logo                  = orzeczenie.jpg
 
  |podpis zdjęcia lub loga          =  
 
  |podpis zdjęcia lub loga          =  
  |Rok założenia                    = 1998 r.
+
  |Rok założenia                    = 1998
 
  |Założyciel                        =  
 
  |Założyciel                        =  
 
  |Siedziba                          = ul. Ostródzka 4c, 11-015 Olsztynek
 
  |Siedziba                          = ul. Ostródzka 4c, 11-015 Olsztynek
 
  |Profil działalności              = opieka zdrowotna, pomoc społeczna, oświata
 
  |Profil działalności              = opieka zdrowotna, pomoc społeczna, oświata
  |Kontakt                          = tel./fax  (0 89) 519 25 75  
+
  |Kontakt                          = tel./fax: (089)519 25 75  
 
  |KRS                              = 0000052660
 
  |KRS                              = 0000052660
 
}}
 
}}
  
''' Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Olsztynku''' – organizacja pożytku publicznego z siedzibą w [[Olsztynek |Olsztynku]], powstała w czerwcu 1998 r. Głównym celem organizacji jest udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. W ramach Stowarzyszenia powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olsztynku. Obecnie Stowarzyszenie obejmuje opieką 93 osoby niepełnosprawne i ich rodziny.
+
''' Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku''' – organizacja pożytku publicznego z siedzibą w [[Olsztynek |Olsztynku]] powstała w czerwcu 1998 r. Głównym celem organizacji jest udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. W ramach Stowarzyszenia powstały warsztaty terapii zajęciowej w Olsztynku. Obecnie Stowarzyszenie obejmuje opieką 93 osoby niepełnosprawne i ich rodziny.
[[Plik:orzeczenie2.jpg|205px|thumb|right|]]
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Stowarzyszenie powstało w 1998 r. w Olsztynku. 18 października 2001 r. zostało wpisane do ogólnopolskiego rejestru stowarzyszeń.  
+
Stowarzyszenie powstało w czerwcu 1998 r. 18 października 2001 r. zostało wpisane do ogólnopolskiego rejestru stowarzyszeń. Przez cały okres działania organizacja opiekowała się osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: intelektualnymi, ruchowymi i sprzężonymi.
  
Organizacja  opiekuje się osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: intelektualnymi, ruchowymi i sprzężonymi. Głównym  projektem realizowanym przez organizację są Warsztaty Terapii Zajęciowej. Projekt uruchomiony został 2 stycznia 2007 r., a oficjalne otwarcie budynku będącego miejscem spotkań miało miejsce 27 kwietnia 2007 r.
+
Stowarzyszenie brało udział w różnych projektach, m.in.:
 +
* "Powiat Olsztyński aktywizuje" (01.09 – 31.12.2010, projekt systemowy)
 +
* "Razem możemy więcej" – warsztaty szkoleniowe (kurs komputerowy) realizowane w ramach projektu POKL.0703.00-28-032/10 (01–30.01.2011)
 +
* "My też możemy być mistrzami" – projekt zorganizowany 2 grudnia 2011 r. na basenie "Na fali" w [[Dobre Miasto|Dobrym Mieście]] przez [[Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Dobrym Mieście]].
  
Stowarzyszenie brało udział w różnych projektach, m.in.:
 
* w projekcie systemowym "Powiat Olsztyński aktywizuje" (01.09 – 31.12.2010)
 
* w projekcie "Razem możemy więcej" – warsztatach szkoleniowych (kurs komputerowy) realizowanych w ramach projektu POKL.0703.00-28-032/10 (01–30.01.2011)
 
* w projekcie 02.12.2011 "My też możemy być mistrzami" – projekt zorganizowany 2 grudnia 2011 r. na basenie "Na fali" w [Dobre Miasto|Dobrym Mieście]]przez [[Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Dobrym Mieście]].
 
<br/>
 
 
== Statut ==
 
== Statut ==
Wpis do rejestru stowarzyszeń: 18 października 2001 r.
+
Stowarzyszenie działa w oparciu o wpis do rejestru stowarzyszeń z 18 października 2001 r.<br/>
<br/>
 
 
== Cele ==
 
== Cele ==
Stowarzyszenie wyraża swą misję w sposób następujący:
+
Stowarzyszenie definiuje swą misję jako dawanie nadziei i udzielanie wsparcia dziecku niepełnosprawnemu i jego rodzinie w walce o szacunek i godne życie. Czyni to w myśl zasady: "dziecko rodzi się nie po to, by się podobało, lecz po to, by je kochać".  
"Jesteśmy po to, aby dawać nadzieję i wsparcie niepełnosprawnemu dziecku i jego rodzinie w walce o szacunek i godne życie – bo przecież dziecko rodzi się nie po to, by się podobało, lecz po to, by je kochać".  
 
  
Zasadniczym celem organizacji jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka. Prowadzi działania na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych bez względu na przedział wiekowy, czy posiadaną dysfunkcję.  Fundacja pomaga w realizacji obowiązku szkolnego, realizuje  zadania poprzez integrację oraz wyrównanie szans edukacyjnych i rozwojowych osób niepełnosprawnych w zakresie kultury, sportu, turystyki, edukacji itp. Stowarzyszenie motywuje osoby niepełnosprawne i ich rodziny do aktywnego życia społecznego, pomaga w likwidacji barier psychologicznych, architektonicznych, komunikacyjnych, społecznych i biurokratycznych.
+
Zasadniczym celem organizacji jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka. Prowadzi działania na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych bez względu na przedział wiekowy czy posiadaną dysfunkcję.  Stowarzyszenie pomaga w realizacji obowiązku szkolnego i wykonuje swe zadania poprzez integrację oraz wyrównanie szans edukacyjnych i rozwojowych osób niepełnosprawnych w zakresie kultury, sportu, turystyki, edukacji itp. Stowarzyszenie motywuje osoby niepełnosprawne i ich rodziny do aktywnego życia społecznego, pomaga w likwidacji barier psychologicznych, architektonicznych, komunikacyjnych, społecznych i biurokratycznych.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Zarząd ==
 
== Zarząd ==
* prezes Stowarzyszenia – Radosław Juszczyk
+
* prezes Stowarzyszenia – [[Radosław Juszczyk]]
 
* zastępca prezesa Stowarzyszenia – Rafał Danilewicz  
 
* zastępca prezesa Stowarzyszenia – Rafał Danilewicz  
 
* kierownik WTZ – Jadwiga Lipska
 
* kierownik WTZ – Jadwiga Lipska
  
 
== Formy działalności ==
 
== Formy działalności ==
Zasadniczym projektem organizacji są Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olsztynku. Projekt uruchomiony został 2 stycznia 2007 roku, a oficjalne otwarcie budynku miało miejsce 27 kwietnia 2007 roku. Uczestnikami warsztatów są osoby  niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie z gmin: [[gmina Gierzwałd|Gierzwałd]], [[Gmina Gietrzwałd|Gietrzwałd]] oraz [[gmina Olsztynek|Olsztynek]]. Głównym zadaniem Warsztatów jest rehabilitacja zawodowa i społeczna tychże osób pod fachowym okiem instruktorów terapii zajęciowej, która umożliwi im zdobycie odpowiednich wiadomości i umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania w przyszłości w społeczeństwie.
+
Zasadniczym projektem organizacji są warsztaty terapii zajęciowej w Olsztynku. Projekt uruchomiony został 2 stycznia 2007 r., a oficjalne otwarcie budynku, w którym odbywają się warsztaty, miało miejsce 27 kwietnia 2007 r. Uczestnikami warsztatów są osoby  niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie z [[Gierzwałd (gmina wiejska)|gminy Gierzwałd]], [[Gietrzwałd (gmina wiejska)|gminy Gietrzwałd]] oraz [[Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)|gminy Olsztynek]]. Głównym zamierzeniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna tychże osób pod fachowym okiem instruktorów terapii zajęciowej. Umożliwić ma ona podopiecznym Stowarzyszenia zdobycie odpowiednich wiadomości i umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania w przyszłości w społeczeństwie.
  
 
Rehabilitacja prowadzona jest w sześciu pracowniach:
 
Rehabilitacja prowadzona jest w sześciu pracowniach:
Linia 51: Linia 46:
 
Dodatkowo odbywają się zajęcia z muzykoterapii oraz rehabilitacji.
 
Dodatkowo odbywają się zajęcia z muzykoterapii oraz rehabilitacji.
  
Stowarzyszenie organizuje imprezy związane z integracją osób niepełnosprawnych i ich rodzin za środowiskiem lokalnym. Nawiązuje współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, młodzieżowymi i instytucjami wspomagającymi działalność.  
+
Stowarzyszenie organizuje imprezy związane z integracją osób niepełnosprawnych i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym. Nawiązuje współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, młodzieżowymi i instytucjami mogącymi wspomóc jego działalność.  
  
Stowarzyszenie wspiera i upowszechnia kulturę fizyczną poprzez organizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych oraz olimpiad sportowych, przeprowadza spotkania edukacyjne i wspierające rodziny posiadające dziecko niepełnosprawne, a także aktywnie uczestniczy w pracach [[Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych|Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych]]. Ponadto upowszechniania wiedzę o prawa człowieka oraz o ochronie wolności, swobodach  obywatelskich i działaniach wspomagających rozwój demokracji.
+
Stowarzyszenie wspiera i upowszechnia kulturę fizyczną poprzez organizowanie wycieczek turystyczno-krajoznawczych oraz olimpiad sportowych, przeprowadza spotkania edukacyjne i wspierające rodziny posiadające dziecko niepełnosprawne, a także aktywnie uczestniczy w pracach [[Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych|Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych]]. Ponadto upowszechniania wiedzę o prawa człowieka oraz o ochronie wolności, swobodach  obywatelskich i działaniach wspomagających rozwój demokracji.
  
 
Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach, warsztatach lub zjazdach mających na celu podniesienie standardów pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz podniesienie jakości działania organizacji.
 
Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach, warsztatach lub zjazdach mających na celu podniesienie standardów pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz podniesienie jakości działania organizacji.
 
<br/>
 
<br/>
== Źródła ==
 
[http://www.wtzolsztynek.cba.p Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Olsztynku] [06.06.2014]<br/>
 
[http://www.olsztynek.pl/strona-2705-organizacje_pozarzadowe_stowarzyszenie.html olsztynek.pl, organizacje pozarządowe]] [06.06.2014]
 
<br/>
 
  
[[Kategoria: Społeczeństwo]][[Kategoria: Społeczeństwo obywatelskie]][[Kategoria: Stowarzyszenia, fundacje]]<br />
+
== Bibliografia ==
 +
[http://www.olsztynek.pl/strona-2705-organizacje_pozarzadowe_stowarzyszenie.html olsztynek.pl, organizacje pozarządowe] [06.06.2014]<br/>
 +
[http://www.wtzolsztynek.cba.p Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku] [06.06.2014]<br/>
 +
 
 +
[[Kategoria: Społeczeństwo]]
 +
 
 +
[[Kategoria: Stowarzyszenia]]
 +
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]
 +
[[Kategoria: Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 14:07, 22 sty 2015

Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku

Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku
Rok założenia 1998
Siedziba ul. Ostródzka 4c, 11-015 Olsztynek
Profil działalności opieka zdrowotna, pomoc społeczna, oświata
Kontakt tel./fax: (089)519 25 75
KRS 0000052660


Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku – organizacja pożytku publicznego z siedzibą w Olsztynku powstała w czerwcu 1998 r. Głównym celem organizacji jest udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. W ramach Stowarzyszenia powstały warsztaty terapii zajęciowej w Olsztynku. Obecnie Stowarzyszenie obejmuje opieką 93 osoby niepełnosprawne i ich rodziny.

Historia

Stowarzyszenie powstało w czerwcu 1998 r. 18 października 2001 r. zostało wpisane do ogólnopolskiego rejestru stowarzyszeń. Przez cały okres działania organizacja opiekowała się osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: intelektualnymi, ruchowymi i sprzężonymi.

Stowarzyszenie brało udział w różnych projektach, m.in.:

Statut

Stowarzyszenie działa w oparciu o wpis do rejestru stowarzyszeń z 18 października 2001 r.

Cele

Stowarzyszenie definiuje swą misję jako dawanie nadziei i udzielanie wsparcia dziecku niepełnosprawnemu i jego rodzinie w walce o szacunek i godne życie. Czyni to w myśl zasady: "dziecko rodzi się nie po to, by się podobało, lecz po to, by je kochać".

Zasadniczym celem organizacji jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka. Prowadzi działania na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych bez względu na przedział wiekowy czy posiadaną dysfunkcję. Stowarzyszenie pomaga w realizacji obowiązku szkolnego i wykonuje swe zadania poprzez integrację oraz wyrównanie szans edukacyjnych i rozwojowych osób niepełnosprawnych w zakresie kultury, sportu, turystyki, edukacji itp. Stowarzyszenie motywuje osoby niepełnosprawne i ich rodziny do aktywnego życia społecznego, pomaga w likwidacji barier psychologicznych, architektonicznych, komunikacyjnych, społecznych i biurokratycznych.

Zarząd

  • prezes Stowarzyszenia – Radosław Juszczyk
  • zastępca prezesa Stowarzyszenia – Rafał Danilewicz
  • kierownik WTZ – Jadwiga Lipska

Formy działalności

Zasadniczym projektem organizacji są warsztaty terapii zajęciowej w Olsztynku. Projekt uruchomiony został 2 stycznia 2007 r., a oficjalne otwarcie budynku, w którym odbywają się warsztaty, miało miejsce 27 kwietnia 2007 r. Uczestnikami warsztatów są osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie z gminy Gierzwałd, gminy Gietrzwałd oraz gminy Olsztynek. Głównym zamierzeniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna tychże osób pod fachowym okiem instruktorów terapii zajęciowej. Umożliwić ma ona podopiecznym Stowarzyszenia zdobycie odpowiednich wiadomości i umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania w przyszłości w społeczeństwie.

Rehabilitacja prowadzona jest w sześciu pracowniach:

  • gospodarstwa domowego (kulinarna)
  • informatyczno-fotograficznej
  • techniczno-wikliniarskiej
  • rękodzielniczej
  • modelarsko-ceramicznej
  • plastyczno-przyrodniczej

Dodatkowo odbywają się zajęcia z muzykoterapii oraz rehabilitacji.

Stowarzyszenie organizuje imprezy związane z integracją osób niepełnosprawnych i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym. Nawiązuje współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, młodzieżowymi i instytucjami mogącymi wspomóc jego działalność.

Stowarzyszenie wspiera i upowszechnia kulturę fizyczną poprzez organizowanie wycieczek turystyczno-krajoznawczych oraz olimpiad sportowych, przeprowadza spotkania edukacyjne i wspierające rodziny posiadające dziecko niepełnosprawne, a także aktywnie uczestniczy w pracach Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Ponadto upowszechniania wiedzę o prawa człowieka oraz o ochronie wolności, swobodach obywatelskich i działaniach wspomagających rozwój demokracji.

Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach, warsztatach lub zjazdach mających na celu podniesienie standardów pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz podniesienie jakości działania organizacji.

Bibliografia

olsztynek.pl, organizacje pozarządowe [06.06.2014]
Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku [06.06.2014]