Szlak im. Melchiora Wańkowicza: Sorkwity - Rezerwat Sosna Królewska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak im. Melchiora Wańkowicza

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Sorkwity
Koniec Rezerwat przyrody Sosna Królewska
Numer WM-2036-n
Kolor znakowania niebieski Niebieski.gif
Długość 59 km km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Pałac w Sorkwitach. Fot. Agencja BE&W. Źródło:www.podroze.onet.pl

Nazwa

Szlak im. Melchiora Wańkowicza

Trasa

Sorkwity, dworzec PKP – Jezioro LampackieMaradkijezioro Piłaknojezioro BorówkoBieńkiGantKrawnoBabiętajezioro ZyzdrójSpychowojezioro Kierwikjezioro UplikZgonrezerwat Królewska Sosna

Opis

Początek szlaku znajduje się w Sorkwitach. Jest to duża wieś na Pojezierzu Mrągowskim nad rzeką Krutynią, Jeziorem Gielądzkim i Lampackim. We wsi zabytkowy kościół ewangelicki z XVII w. z interesującym wnętrzem i pałac w stylu neogotyku angielskiego.

Idąc szlakiem mijamy kolejne jeziora i rezerwaty przyrody, rezerwat ornitologiczny Piłaki i rezerwat przyrody Czaplisko-Ławny Lasek. Ostatni punkt na trasie to rezerwat Królewska Sosna. Utworzony został w 1959 r. w celu ochrony drzewostanu Puszczy Piskiej.

Bibliografia

Darmochwał T., Rumiński M. J.,Warmia Mazury, Warszawa 2006.
Kujawski W.,Krutynia. Szlak wodny, Olsztyn 2006.
www.jezioro.com.pl [22.12.2013]
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]