Torfowiec brunatny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Torfowiec brunatny

Sphagnum fuscum
(Schimp.) Klinggr.
Torfowiec brunatny. Fot. Sten Porse. Źródło: Commons Wikimedia
Torfowiec brunatny. Fot. Sten Porse. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada mchy
Klasa torfowce
Rząd torfowce
Rodzina torfowcowate
Rodzaj torfowiec
Gatunek Torfowiec brunatny
torfowiec ciemny

Torfowiec brunatny (Sphagnum fuscum (Schimp.) Klinggr.) – gatunek rośliny należący do rodziny (Sphagnaceae), rzędu torfowców (Sphagnales).

Morfologia

Mech o delikatnej, brązowej łodyżce dorastającej do 15 cm, tworzy zbite darnie o brązowym, żółto-brązowym lub brązowo-zielonym zabarwieniu (w miejscach cienistych). Posiada małej wielkości płaskie główki. Liście łodyżkowe języczkowate, długości 1,5 mm i szerokości 0,6 mm, na szczycie zaostrzone, środkiem postrzępione. Liście gałązkowe lancetowate, długości ok. 1 mm i szerokości 0,5 mm, na szczycie płasko ścięte, ząbkowane i kapturkowate. Zarodnikuje bardzo rzadko, w lipcu i sierpniu. Występuje głównie na szczytach kępek torfowisk wysokich oraz przejściowych.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek rozpowszechniony na półkuli północnej, dość pospolity na terenie Polski, zwłaszcza północnej. Torfowiec ten jest przedstawicielem siedlisk oligotroficznych, związanych z torfowiskami wysokimi. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu Sphagnetalia magellanici.

Na Warmii i Mazurach notowany w Rezerwacie Żurawie Bagno, na obszarach Natura 2000 Jonkowo-Warkały oraz Natura 2000 Ostoja Radomno.

Wartość użytkowa

Gatunek objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Bibliografia

pl.wikipedia.org [30.06.2014]
siedliska.gios.gov.pl [30.06.2014]