Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Osiągnięcia)
(Historia)
Linia 13: Linia 13:
 
'''Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ''' – jeden z wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie funkcję dziekana sprawuje dr hab. inż. [[ ]], prof. UWM. <br/>
 
'''Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ''' – jeden z wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie funkcję dziekana sprawuje dr hab. inż. [[ ]], prof. UWM. <br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Wydział Narodziny idei powołania Wydziału Biologii (1950-1996)
+
 
Tradycja kształcenia i badań z zakresu nauk przyrodniczych sięga roku 1950, kiedy to na
+
Tradycja kształcenia i badań z zakresu nauk przyrodniczych sięga roku 1950, kiedy to na Wydziale Rolnym [[Wyższa szkoła Rolnicza w Olsztynie|Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie]] powołane zostały Katedry: Botaniki, gdzie 1-szym kierownikiem był profesor Tadeusz Młynek oraz Fizjologii Roślin gdzie opiekunem był profesor Dominik Wanic. W 1966 roku Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego powołało Instytut Biologii Stosowanej. Kadra tworząca Radę Naukową wywodziła się z Wydziałów: Rolniczego, Zootechnicznego, Weterynaryjnego, Mleczarskiego i Rybackiego. Instytut miał prawo do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nauk przyrodniczych. Instytut istniał do 1978 roku.  
Wydziale Rolnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie powołane zostały Katedry: Botaniki, gdzie 1-szym kierownikiem był profesor Tadeusz Młynek oraz Fizjologii Roślin gdzie opiekunem był profesor Dominik Wanic. W 1966 roku Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego powołało Instytut Biologii Stosowanej. Kadra tworząca Radę Naukową wywodziła się z Wydziałów: Rolniczego, Zootechnicznego, Weterynaryjnego, Mleczarskiego i Rybackiego. Instytut miał prawo do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nauk przyrodniczych. Instytut istniał do 1978 roku.  
+
 
 
Od 1977 roku na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym [[Wyższa Szkoła Nauczycielska w Olsztynie|Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Olsztynie]] funkcjonował Instytut Biologii i Ochrony Środowiska.  
 
Od 1977 roku na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym [[Wyższa Szkoła Nauczycielska w Olsztynie|Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Olsztynie]] funkcjonował Instytut Biologii i Ochrony Środowiska.  
  
Decyzją Senatu Akademii Rolniczo-Technicznej z dnia 6 grudnia 1996 roku z dniem 1 września 1997 roku powołano Wydział Biologii z kierunkami: Biologia i Biotechnologia.
+
Decyzją Senatu Akademii Rolniczo-Technicznej z dnia 6 grudnia 1996 roku z dniem 1 września 1997 roku powołano Wydział Biologii z kierunkami: Biologia i Biotechnologia. Kierunek Biotechnologia już dwa lata funkcjonował w ART jako kierunek międzywydziałowy. Pierwszym Dziekanem Wydziału Biologii została profesor [[Jadwiga Przała]].
Ten ostatni kierunek już funkcjonował
 
w ART, 2 lata jako kierunek międzywydziałowy. Jeszcze przed inauguracją roku akademickiego 1997/1998
 
w maju odbyły się wybory władz Wydziału w wyniku, których pierwszym Dziekanem Wydziału została Pani profesor Jadwiga Przała, prodziekanami profesorowie Tadeusz Korniak i Czesław Hołdyński
 
  
połączenie się Wydziału Biologii ART z Instytutem Biologii i Ochrony
+
Z chwilą powstania UWM w Olsztynie, 1 września 1999 roku, nastąpiło połączenie Wydziału Biologii [[Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie| Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie]] Instytutem Biologii i Ochrony Środowiska [[Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie|Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie]].
Środowiska WSP.
 
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 12:03, 26 cze 2014

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

UWM w Olsztynie, źródło:[ ] [10.06.2014]
UWM w Olsztynie, źródło:[ ] [10.06.2014]
Data założenia: 01.09.1960
Poziom szkoły: uczelnia publiczna
Adres: 10-720 Olsztyn ul.


Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – jeden z wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie funkcję dziekana sprawuje dr hab. inż. [[ ]], prof. UWM.

Historia

Tradycja kształcenia i badań z zakresu nauk przyrodniczych sięga roku 1950, kiedy to na Wydziale Rolnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie powołane zostały Katedry: Botaniki, gdzie 1-szym kierownikiem był profesor Tadeusz Młynek oraz Fizjologii Roślin gdzie opiekunem był profesor Dominik Wanic. W 1966 roku Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego powołało Instytut Biologii Stosowanej. Kadra tworząca Radę Naukową wywodziła się z Wydziałów: Rolniczego, Zootechnicznego, Weterynaryjnego, Mleczarskiego i Rybackiego. Instytut miał prawo do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nauk przyrodniczych. Instytut istniał do 1978 roku.

Od 1977 roku na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Olsztynie funkcjonował Instytut Biologii i Ochrony Środowiska.

Decyzją Senatu Akademii Rolniczo-Technicznej z dnia 6 grudnia 1996 roku z dniem 1 września 1997 roku powołano Wydział Biologii z kierunkami: Biologia i Biotechnologia. Kierunek Biotechnologia już dwa lata funkcjonował w ART jako kierunek międzywydziałowy. Pierwszym Dziekanem Wydziału Biologii została profesor Jadwiga Przała.

Z chwilą powstania UWM w Olsztynie, 1 września 1999 roku, nastąpiło połączenie Wydziału Biologii Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie Instytutem Biologii i Ochrony Środowiska Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.

Struktura Wydziału

Strukturę Wydziału w roku akademickim 2013/14 tworzą:

  • Instytut


Władze Wydziału

W skład Władz Wydziału na kadencję 2012/2016 wchodzą:

  • Dziekan Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej -


Osiągnięcia

Wydział Biologii i Biotechnologii posiada uprawnienia do nadawania do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk biologicznych.

Oferta kształcenia

Kierunek:

Absolwenci

Wydział prowadzi elektroniczny wykaz absolwentów od 1964 roku.


Ciekawostki

Wydział


Bibliografia

[ strona wydziału] [09.06.2014]

[1] [10.06.2014]